Najważniejsze pytania, jak działa bon turystyczny?

Nie trzeba składać wniosku o przyznanie bonu turystycznego, ale jedynie go aktywować. Można nim zapłacić wyłącznie za usługi hotelarskie i nie musi to był płatność jednorazowa - to to tylko niektóre z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Realizacja bonu turystycznego ruszyła 1 sierpnia czyli w połowie wakacji i nie wszyscy uprawnieni zdążyli się zapoznać ze szczegółami jego funkcjonowania, a chcieliby go wykorzystać. ZUS opublikował poradnik z wyjaśnieniami na pytania związane z funkcjonowaniem bonu.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy muszę złożyć wniosek, aby otrzymać bon?

Nie musisz składać wniosku o przyznanie bonu. Musisz go jedynie aktywować. Aby to zrobić, zaloguj się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na www.zus.pl. Wybierz zakładkę "Ogólny" i przejdź do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Musisz uzupełnić swój aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Reklama

Czy bonem można płacić kilka razy?

Tak, bonem możesz płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu (na dziecko niepełnosprawne).

Czy mogę wymienić bon na gotówkę?

Nie możesz wymienić bonu na gotówkę, inne środki płatnicze ani inne środki wymiany.  

Co zrobić w sytuacji, gdy kwota za nocleg w hotelu będzie przewyższać wartość bonu?

Jeśli usługa hotelarska przekracza wartość bonu, to brakującą część możesz zapłać gotówką lub przelewem.

Czy bonem można opłacić wyjazd zagraniczny?

Nie. Za pomocą bonu możesz zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne świadczone na terenie Polski przez przedsiębiorstwa turystyczne i organizacje pożytku publicznego, które przystąpiły do projektu Polski Bon Turystyczny.

Czy w obiekcie, który jest na liście POT (Polska Organizacja Turystyczna), mogę zapłacić bonem tylko za nocleg, czy także za posiłki i  atrakcje?

Za pomocą bonu możesz zapłacić za usługi hotelarskie. Usługa hotelarska to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych (art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy o usługach hotelarskich). Usługa hotelarska musi składać się co najmniej z noclegu. Jeśli w danym obiekcie można uzyskać dodatkowe świadczenia  (stanowią one integralną część usługi) to nadal jest to usługa hotelarska.

Listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, u których będziesz mógł zapłacić za pomocą bonu, znajdziesz na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej (POT): www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polskatravel.pl

Czy można skorzystać z bonu bez dostępu do internetu? Czy sprawy związane z bonem mogę załatwić w najbliższym oddziale ZUS? 

Nie można korzystać z bonu bez dostępu do internetu. Osoba uprawniona może aktywować bon tylko na PUE ZUS. Podmiot turystyczny, który chce przyjmować płatności bonem, musi także zarejestrować się przez PUE ZUS. Dostęp do internetu jest również potrzebny do  przyjmowania płatności bonem.

Monika Krześniak-Sajewicz


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »