Banki zaczynają obniżać spread na franku szwajcarskim o ponad połowę

Banki, które udzielały kredytów we frankach szwajcarskich, zaczynają uwzględniać ujemne stopy procentowe w Szwajcarii - poinformowały banki w komunikacie.

PKO BP, Getin Noble Bank, Raiffeisen Polbank a także mBank przedstawiły już swoje propozycje dla klientów zadłużonych we frankach. Banki podkreślają, że powinny one zrekompensować kredytobiorcom wzrost wysokości rat z powodu umocnienia helweckiej waluty.

Getin Noble Bank zdecydował o czasowym obniżeniu od 22 stycznia poziomu spreadu na franku szwajcarskim o ponad połowę do 2,5 proc. i uwzględni ujemną stawkę LIBOR - poinformował bank w komunikacie.

Bank podał, że w obliczaniu rat kredytowych klientów mających zobowiązania w CHF będzie uwzględniał ujemną stawkę LIBOR. "Jednak zgodnie z obowiązującymi regulacjami, oprocentowanie kredytu nie będzie mogło być mniejsze niż zero" - napisano w komunikacie.

Reklama

"Bank szacuje, że dzięki podjętym działaniom, po dostosowaniu stawki referencyjnej opartej o LIBOR3M CHF do nowych warunków rynkowych, wzrost wysokości raty średniego kredytu w CHF wyrażonej w PLN wyniesie kilka procent" - dodano.

Minister finansów poinformował we wtorek, że wszystkie banki zadeklarowały uwzględnianie przy obliczaniu rat kredytowych ujemnych stawek LIBOR-u na CHF.

O stosowaniu ujemnej wartości stawki LIBOR poinformował także w środę Raiffeisen Polbank. mBank informował we wtorek, że uwzględni ujemną stawkę LIBOR i dodatkowo umożliwi swoim klientom zakup CHF przy zawężonym spreadzie.

_ _ _ _ _ _

Największy polski bank PKO Bank Polski ogłosił, że do końca czerwca tego roku będzie stosował 1-procentowy spread przy obsłudze kredytów hipotecznych udzielonych we franku szwajcarskim. Jednocześnie uwzględni ujemną stawkę LIBOR franka szwajcarskiego. Bank umożliwi też wydłużenie terminu spłaty w ramach maksymalnego okresu kredytowania. Według banku, działania te w istotnym stopniu powinny skompensować klientom wzrost raty kredytu wynikający z umocnienia franka.

- Podchodzimy w sposób proaktywny i jednocześnie odpowiedzialny do problemu znacznego umocnienia franka szwajcarskiego. Wdrażamy rozwiązania, które powinny istotnie ułatwić klientom obsługę kredytów w najbliższym czasie - stwierdził prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

- Zalecamy też ostrożne działanie, w szczególności w kontekście czasu niezbędnego na ukształtowanie się nowego kursu równowagi franka - dodał Jagiełło.

W komunikacie zadeklarowano też, że PKO BP nie będzie obecnie podejmował żadnych działań związanych z ustanowieniem dodatkowego zabezpieczenia w przypadku, gdy zadłużenie przewyższa wartość kredytu.

OPINIA

Działania instytucji państwowych w sprawie osób zadłużonych we frankach są wystarczające - ocenia analityk Paweł Cymcyk. Analityk ING TFI Paweł Cymcyk uważa, że instytucje publiczne problemu nie zbagatelizowały i przypomniały bankom, że umów należy przestrzegać i nie można ich jednostronnie zmieniać. Ekspert ocenia jednak, ze zamieszanie wokół kursu szwajcarskiej waluty jest zbyt duże. Wskazuje, że kiedy frank był rekordowo tani, sprawie nie poświęcano tak wiele uwagi jak obecnie.

KNF nie wyklucza, że nadzór finansowy spojrzy przychylnym okiem na taki zabieg, nawet jeśli przewalutowanie nastąpi po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania. Osoba, która by się na to zdecydowała, zdaniem KNF, powinna pokryć różnicę między poniesionym kosztem spłaty kredytu we frankach szwajcarskich, a kosztem, który poniosłaby, gdyby od początku był to kredyt w złotych.

LIBOR (London Interbank Offer Rate) to stopa procentowa kredytów udzielanych na rynku międzynarodowym w Londynie. Stanowi ona podstawę oprocentowania kredytów walutowych - banki doliczają do niej swoją marżę. Im niższy LIBOR, tym niższe oprocentowanie kredytu. We wtorek LIBOR dla franka wyniósł ok. -0,5 proc.

_ _ _ _

Analityk biura maklerskiego mBanku, Kamil Maliszewski uważa, że instytucje finansowe powinny wykonać krok w kierunku zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Według eksperta na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o systemowym rozwiązaniu tego problemu, ale banki mogłyby zaproponować zadłużonym uwzględnienie ujemnego oprocentowania kredytów, co zmniejszyłoby raty. Analityk dodał, że banki i kredytobiorcy znajdują się w podobnej sytuacji. Brak płynności na rynku nieruchomości powoduje, że licytowanie kredytobiorców i sprzedawanie mieszkań jest nierealne.

_ _ _ _ _ _

- Związek Banków Polskich chce wypracować sposób postępowania wobec klientów zadłużonych we franku.

Prace trwają, jednak ich wynik będzie uzależniony od kształtowania się kursu szwajcarskiej waluty w najbliższym czasie. - Cały czas analizujemy zmiany kursu franka i pracujemy nad wypracowaniem modelu postępowania wobec kredytobiorców zadłużonych w szwajcarskiej walucie - stwierdził w rozmowie z Interią Mariusz Zygierewicz - dyrektor zespołu ekonomiczno-regulacyjnego Związku Banku Polskich. - Nie wiemy, na jakim poziomie ostatecznie ustabilizuje się kurs franka. Potrzebujemy czasu. To może być kilka dni, a może kilka tygodni. Na rynkach walutowych wciąż trwa zamieszanie - tłumaczy.

Zdaniem dyr. Zygierewicza, nie można wykluczyć powrotu ceny franka na niższe poziomy, a to będzie kluczowe przy sporządzania planu ewentualnej pomocy dla zadłużonych.

- Będziemy rozmawiać z naszymi członkami (bankami) o sposobach wsparcia. Po tych rozmowach zadecydujemy, jak mogłoby wyglądać zalecenie Związku Banków Polskich dotyczące dobrych praktyk w sprawie kredytów we franku - tłumaczy dyr. Zygierewicz i potwierdza, że sposobem pomocy mogłoby być czasowe spłacanie zobowiązań po kursie niższym niż rynkowy.

Taki pomysł rozważany jest m.in. w Chorwacji, gdzie problem "frankowiczów" jest równie palący.

- Podkreślam jednak, że na razie nie ma żadnych konkretnych zaleceń, a wypracowanie planu pomocy musi być uzgodnione z zainteresowanymi bankami - mówi dyr. Zygierewicz. Jego zdaniem, przy kursie franka niewiele przekraczającym 4 zł nie ma zagrożenia dla systemu bankowego. Potwierdziły to przeprowadzone stress-testy. Banki mogłyby wobec tego wziąć część kosztów pomocy zadłużonym we franku na swoje barki.

Rozmawiał: JS

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »