Szwajcarzy zwolnią w sumie 6000 osób

Szwajcarski bank Credit Suisse ogłosił zwolnienie 2000 osób w części inwestycyjnej. To pogarsza sytuację pracowników tej instytucji - w lutym bank zadeklarował zwolnienie 4000 osób. Te dramatyczne ruchy są efektem cięcia rocznych kosztów o 820 mln dolarów.

Credit Suisse w I kwartale 2016 r. mieć będzie stratę, co spowodowane jest wydatkiem 346 mln dol. na reorganizację. W 2015 r. bank przed opodatkowaniem miał 2,4 mld dol. straty. Była to pierwsza strata od 2008 r.

Tidjane Thiam, prezes banku który dokonuje tak drastycznych cięć, pracuje tam od lipca ub. roku. Wcześniej przez sześć lat kierował ubezpieczalnią Prudential.

4 lutego Interia informowała: Credit Suisse zwolni 4000 ludzi

Bank Credit Suisse zwolni 4000 pracowników. Powodem są słabe wyniki w 2015 r. (w tym spore jednorazowe odpisy w IV kwartale).

Drugi bank szwajcarski przed opodatkowaniem miał 2,4 mld dol. straty (2,4 mld franków). Była to pierwsza roczna strata od 2008 r.

Reklama

Przychody rok do roku zniżkowały o 37 proc. do 1,1 mld franków. Akcje banku tanieją dzisiaj o 7,2-8,1 proc. W tym roku walory tej instytucji zniżkowały o 29 proc.

Rok wcześniej bank zarobił 691 mln franków. Cięcie etatów i inne kroki mają na celu szybkie zaoszczędzenie 900 mln franków. Do 2018 r. bank chce zaoszczędzić 3,5 mld franków i podwoić zarobek.

Credit Suisse Group jest firmą finansową, z główną siedzibą w Zurychu, w Szwajcarii. Jest drugim pod względem wielkości bankiem szwajcarskim, ustępując miejsca tylko UBS. Firma Credit Suisse została założona w roku 1856 pod nazwą Schweizerische Kreditanstalt (SKA, Szwajcarska Instytucja Kredytowa). Bank podzielony jest na dwie główne dywizje: bankowość inwestycyjną i bankowość dla osób prywatnych z zarządzaniem aktywami.

W 1940 r. bank otworzył swój pierwszy oddział poza granicami Szwajcarii, w Nowym Jorku. W 1988 r. bank uzyskał pakiet większościowy udziałów w The First Boston Corporation, stąd wzięła się jego nazwa działu bankowości inwestycyjnej: Credit Suisse First Boston. W 1993 r., Credit Suisse Group kupiła Schweizerische Volksbank (Ludowy Bank Szwajcarii). W 1996 r. dwa banki detaliczne zostały przejęte i przemianowane na Credit Suisse. W 2000 r., przejęto bank inwestycyjny Donaldson, Lufkin & Jenrette (DLJ) i razem z nim dział oprogramowania e-commerce, w tym DLJ Direct, sprzedane później Bankowi Montrealu.

Krzysztof Mrówka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | zwolniony | Credit Suisse
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »