Zarząd komisaryczny w SKOK Rafineria

Komisja Nadzoru Finansowego w środę jednogłośnie ustanowiła zarządcę komisarycznego w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Rafineria w Gdańsku (SKOK Rafineria) - podała w komunikacie KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego w środę jednogłośnie ustanowiła zarządcę komisarycznego w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Rafineria w Gdańsku (SKOK Rafineria) - podała w komunikacie KNF.

Zarządcą komisaryczną została Elżbieta Staniszewska-Antoniak. Będzie ona kierować procesem restrukturyzacji oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych.

"Ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK Rafineria, nie wpływa na organizację i sposób działania kasy, z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą o SKOK. Decyzja KNF nie wpływa na sposób obsługi członków SKOK Rafineria. Kasa ta nadal będzie świadczyć usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK Rafineria z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy. Obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami tej Kasy" - wyjaśniła KNF w komunikacie.

Reklama

Komisja dodała, że z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK Rafineria zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają.

Komisja przypomniała, że depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. (PAP)

- - - - -

Komunikat Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej z dnia 14 czerwca 2017 roku w sprawie ustanowienia przez Komisję Nadzoru Finansowego zarządcy komisarycznego w SKOK Rafineria

W związku z komunikatem Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 14 czerwca 2017 roku o ustanowieniu zarządcy komisarycznego w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Rafineria Kasa Krajowa wyraża swoje zaniepokojenie podjętą przez KNF decyzją.

W ocenie Kasy Krajowej przyjęcie tak radykalnego rozwiązania, w sytuacji gdy SKOK Rafineria realizowała Program Postępowania Naprawczego, który został pozytywnie zaopiniowany przez Kasę Krajową a jego realizacja zaczęła przynosić widoczne rezultaty, nie było konieczne. Od marca tego roku działał w SKOK-u Rafineria nowy zarząd, który opracował PPN oceniony jako realny w realizacji. Komisja Nadzoru Finansowego jest w posiadaniu tego Planu i choć dotąd nie wypowiedziała się oficjalnie na jego temat to zarząd SKOK-u Rafineria został na 2O czerwca zaproszony do KNF-u na rozmowy. Jednocześnie komunikat Komisji Nadzoru Finansowego zobowiązuje zarządcę komisarycznego do wypracowania koncepcji restrukturyzacji Kasy lub opracowania i uzgodnienia z KNF-em programu postępowania naprawczego. W tej sytuacji Kasa Krajowa deklaruje swoją gotowość do współpracy zarówno z zarządcą komisarycznym jak i Komisją w celu możliwie najbardziej efektywnego zabezpieczenia interesów członków spółdzielczej kasy. Realizacja opracowanego przez zarząd SKOK Rafineria PPN byłaby zdaniem Kasy Krajowej drogą racjonalną i służącą poprawie sytuacji tej Kasy. Jednakże Kasa Krajowa gotowa jest wziąć udział także w przygotowaniu innych rozwiązań. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym, elementem utrudniającym zrozumienie podjętych przez KNF wobec SKOK Rafineria działań, jest fakt przyznania i wypłacenia przez Kasę Krajową w maju tego roku pomocy stabilizacyjnej dla SKOK-u "Rafineria" co zapewniło jej w wystarczającym stopniu równowagę sytuacji ekonomicznej.

- - - - -

- Nowoczesna złożyła wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie SKOK-ów. Pod wnioskiem podpisali się również posłowie PO, PSL i Unii Europejskich Demokratów. Powodem są liczne informacje o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych pochodzące głównie od Komisji Nadzoru Finansowego, Najwyższej Izby Kontroli oraz od Narodowego Banku Polskiego, ale również od mediów - powiedział w Sejmie poseł tego klubu Piotr Misiło.

- Wnioskujemy o powołanie komisji śledczej, bo te ponad 4 miliardy złotych, które zostały wypłacone w sumie z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z powodu upadku poszczególnych Kas to są gigantyczne pieniądze, nieporównywalne do pieniędzy, które zmarnotrawił Amber Gold - powiedział poseł Nowoczesnej. Dodał, że wszystkie wątpliwości narosłe wobec SKOK-ów może jedynie rozwiązać komisja śledcza, tym bardziej, że okres czasu, który trzeba zbadać to jest niemalże 20 lat.

Komisja miałaby też zbadać polityczny motyw sprawy: przygotowanie aktów normatywnych normujących zasady funkcjonowania Kas oraz ewentualne naciski na urzędników przygotowujących ustawy.

Piotr Misiło jest zdania, że w SKOK-ach jest "mnóstwo interesów pomiędzy poszczególnymi politykami, głównie z Prawa i Sprawiedliwości". "Przypomnę, że pan Grzegorz Bierecki dzisiaj jest szefem senackiej komisji finansów publicznych, a przez wiele lat zarządzał, miał spółkę razem ze swoim bratem i z twórcą skoków, przyjacielem Lecha Kaczyńskiego panem Adamem Jedlińskim".

Do zakresu działania komisji miałoby należeć zbadanie legalności i prawidłowości działań podejmowanych przez członków rady ministrów wobec Kas podlegających Kasie Krajowej. W szczególności przez ministra finansów, spraw wewnętrznych i administracji i podległych im urzędników, przez prezesa UOKiK-u, zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przewodniczącego KNF-u i podległych im urzędnikom oraz przez prokuraturę oraz inne organy powołane do ścigania przestępstw takie jak ABW i CBA.

8 lutego podobny wniosek złożyła Platforma Obywatelska, a 6 czerwca do laski marszałkowskiej wpłynęła od tego klubu autopoprawka. (IAR)

PAP/IAR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »