Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

10 najbardziej poszukiwanych przestępców świata

Forbes.pl
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Są groźni, uzbrojeni i niełatwo ich złapać. Najgroźniejsi złodzieje i najgorsze zbiry od lat wymykają się miejscowej policji, wojskom i międzynarodowym organizacjom. Od czasu, kiedy w kwietniu 2008 r. po raz pierwszy ukazała się lista najbardziej poszukiwanych przestępców magazynu Forbes, ani jeden z najgroźniejszych przestępców na świecie nie został doprowadzony przed oblicze sprawiedliwości.

Listę najbardziej poszukiwanych przestępców po raz drugi otwiera Osama bin Laden
Listę najbardziej poszukiwanych przestępców po raz drugi otwiera Osama bin Laden /AFP

Status osoby poszukiwanej utracił tylko jeden przestępca z pierwotnej listy: Pedro Antonio Marin, szef organizacji Fuerzas Armadas Revolucionaria Colombia, w skrócie FARC, który zmarł na atak serca.

Listę najbardziej poszukiwanych przestępców po raz drugi otwiera Osama bin Laden. Od ośmiu lat wymyka się największej obławie w historii świata. Amerykański sekretarz obrony Robert Gates powiedział niedawno, że USA nie mają informacji na temat miejsca pobytu Bin Ladena.

Na zdjęciach: 10 najbardziej poszukiwanych przestępców świata

Największe afery łapówkarskie w firmach

Interpol wybiera siedmiu najbardziej niesławnych przestępców świata

Najniebezpieczniejsze kraje świata

Nowa fala przestępstw finansowych

Najdłuższe wyroki dla białych kołnierzyków

Większości najbardziej poszukiwanych przestępców od dawna udaje się unikać prób ujęcia. Tylko jeden międzynarodowy przestępca trafił na listę najbardziej poszukiwanych magazynu Forbes po raz pierwszy. Semion Mogilewicz, twarz rosyjskiej przestępczości zorganizowanej, jeszcze dwa lata temu był w rosyjskim więzieniu. Został jednak wypuszczony i mieszka podobno w Moskwie lub w jej pobliżu. Rosyjski rząd nie zgadza się na żądania USA przekazania Mogilewicza do USA, gdzie ciążą na nim zarzuty przestępstw finansowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Niektórzy poszukiwani z listy nie tylko pozostają na wolności, ale też stają się coraz potężniejsi. Joaquin Guzman, znany meksykański handlarz narkotykowy, przejął kontrolę nad korytarzami przemytu kokainy do USA, korzystając z tego, że niektórzy jego rywale polegli w krwawej wojnie między meksykańskim wojskiem a kartelami. Kontrolę nad swoimi organizacjami wzmocnili również najbardziej poszukiwany mężczyzna w Indiach, Dawood Ibrahim, który stoi na czele zorganizowanej grupy przestępczej D-Company, oraz włoski mafiozo, Matteo Messina Denaro.

- Świat się zmniejszył, globalizacja dotarła wszędzie, nawet do przestępczości - mówi Bradley Bryant, szef jednostki FBI ds. brutalnych przestępstw. Podkreśla, że FBI ma biura w 75 miastach na całym świecie. - Natomiast cały proces śledztwa międzynarodowego jest dość długotrwały. Może być on irytujący, bo czasami jest dużo wolniejszy niż byśmy chcieli.

Hector Gonzalez, starszy agent specjalny FBI, wyraża się bardziej kategorycznie: - Wielu z tych przestępców korzysta z ochrony rządu.

FBI i rozmaite organy ścigania posiadają własne listy najbardziej poszukiwanych przestępców - mają jednak one charakter krajowy. Najsłynniejszym zestawieniem tego typu jest lista 10 najbardziej poszukiwanych przestępców przygotowana w 1950 r. przez FBI. Lista Forbesa ma zasięg globalny i uwzględnia międzynarodowy charakter dzisiejszej przestępczości.

Aby wybrać pierwszą dziesiątkę, Forbes konsultował się z organami ścigania z USA i innych krajów. Wszystkim osobom z listy przedstawiono zarzuty bądź akty oskarżenia w sądach krajowych lub trybunałach międzynarodowych. Wszyscy są oskarżeni o popełnienie wielu poważnych zbrodni i traktuje się ich jako realne zagrożenie dla świata. Każda z osób na liście reprezentuje także inny rodzaj przestępczości, z którym borykają się instytucje prawne w różnych krajach.

Nathan Vardi

Źródło informacji:

Więcej o:
przestępca,
USA,
FBI,
Forbes,
10
 

Ankieta

Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?
Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Rozdać biednym

 
29%

Oddać za darmo

 
13%

Trudno powiedzieć

 
1%

Zniszczyć nadwyżki

 
1%

Nie mam zdania

 
1%

Przerobić na sok czy cydr

 
51%

Nie zbierać wcale

 
4%Głosów: 3591

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (134)

Dodaj komentarz

~MMM -

Bin Laden zastrzelony. ;)) Powinien zniknąć z tej listy. ^^

~Don King -

1. TUSK 2. JARUZELSKI 3. WALESA 4. MICHNIK 5. MISZCZAK Z TVN 6. GENERAL KISZCZAK 7. TOMASZ LIS 8. MONIKA OLEJNIK 9. GAZETA WYBORCZA 10. WYBORCY .PO.

~P -

Dlaczego nie ma tu ludzi, którzy zdecydowali o tym, by wymordować ponad 3000 swoich obywateli w atakach na WTC? Dlaczego media," komisje", TV i inne źródła zajmowały się PIERDOŁAMI, nie próbując ujawnić co naprawdę się stało? Teraz mamy już na ten temat mnóstwo dowodów, dlaczego największe media nie mówią o tym wszystkim? Manipulacja trwa, polecam wpisać na serwisie z video( nazwy nie podam bo znowu ocenzurują pod tym powództwem)" WTC niewygodne fakty", dokument z lektorem polskim, jeżeli tego mało, polecam rozszerzenie tematu o to, kto, jak i po co rządzi Stanami. Film nazywa się" Zeitgeist Final Edition", temat( razem z WTC) zaczyna się od 39. minuty, polecam oglądnąć od 39. minuty do końca, może w końcu otworzą się ludziom oczy. Za każdym razem gdy go komuś pokazywałem, o tym właśnie mówią- to wszystko to manipulacja. Tak jak nie wiecie, że właśnie ONZ opracowywuje metodę cenzury Internetu dla całego świata, to będzie od teraz największe źródło ich propagandy. USA OD WOLNOŚCI DO FASZYZMU. BTW Polecam zorientować się( Internet/ prawdziwi historycy), kto finansował Hitlera podczas dochodzenia do władzy, oraz kto zaopatrywał go w paliwo do jego maszyn( łamiąc traktat o niewspieraniu stron)- ta sama osoba, która jest jednym z założycieli PRYWATNEGO banku centralnego US- FEDu- Rockefeller( wraz z innymi bankierami). Dowiedzcie się również jakim szwindlem było przepchnięcie ustawy o FED w 1913 roku, niezgodnej z prawem, nieratyfikowanej przez wymaganą ilość stanów oraz całkowicie niekonstytucjonalnej- jak zresztą podatek dochodowy- nigdzie w amerykańskim prawie nie znajdziesz wzmianki, że podatki trzeba płacić- jest to dobrowolne. Powtarzam, ludzie w to nie wierzą, ale jeżeli ktoś mieszka w US, niech idzie do swojego oddziału IRS, do swojego Senatora lub nawet Prezydenta- niech wskaże Ci taki przepis;) Nie zrobi tego, mimo, że masz prawo znać przepisy i o nie pytać- ponieważ takie prawo nie istnieje. Ale Ameryko- wracaj do łóżek!

~banita -

Czytajcie uważnie!!! Oni są POSZUKIWANI!!!. Wszyscy inni bandyci są znani z miejsca pobytu (Biały Dom, Sejm RP, Prokuratura, Sądy itp)

~provo -

to tylko wytwor usa jako pretekst do wojny poczytajcie troche na ten temat to przyznacie mi racje

~Ossi -

oni chcą od Osamy? Tego, że broni swoich przed bandą jankeskich pazernych oszołomów?

~Polak -

Na stronach FBI Bin Laden nie ma zarzutu zorganizowania ataku na WTC! Oskarżony jest o zamach bombowy na amasade amrykańska. To powinno dac troche do myslenia kto zburzył WTC..

~roman -

w pierwszej 10-tce

~członek -

Jeżeli na tej liscie brak członków zarządu Biura Rezerw Federalnych USA to ta lista jest fikcyjna.

~Atlantycka_zaraza -

Zbirami są ci, którzy na niego polują