ABC dobrego CV

Nie mamy wpływu na wiele czynności związanych z procesem rekrutacji m.in. na treść pytań, na które będziemy musieli odpowiedzieć, czy na to, że zostaniemy zaproszeni na kolejną rozmowę kwalifikacyjną, jednak są i takie, na które możemy mieć wpływ, szczególnie zaś na życiorys.

Ważne jest, aby unikać podstawowych, często powtarzanych błędów, a mianowicie:

Kopiowanie stałych fragmentów życiorysu.

Wydaje się, że łatwo jest wymienić swoje osiągnięcia, bądź zdecydować, czego nie umieszczać w życiorysie. Jednak kiedy pojawiają się problemy, kusi nas możliwość sięgnięcia do innych źródeł i skopiowanie fragmentów życiorysu z książek czy od znajomych. Taktyka taka może przynieść wiele szkód. Nasze osiągnięcia, umiejętności oraz zdolności zasługują na to, aby przedstawić je w oryginalny sposób by jak najlepiej nas prezentowały. Warto poświęcić czas, aby stworzyć własny styl życiorysu.

Reklama

Życiorys koncentrujący się na własnej osobie.

Cel podjęcia pracy oraz profil sylwetki kandydata są pierwszymi punktami życiorysu, które czytają kadrowcy odpowiedzialni za rekrutację. Powinny przykuwać uwagę oraz wyraźnie pokazywać, jaką wartość przyniesiemy dla organizacji, w której chcielibyśmy pracować. Na przykład stwierdzenie: "Szukam pracy, gdzie będą wyzwania oraz możliwość rozwoju" przekazuje jedynie, że nie jesteśmy zainteresowani realizacją celów organizacji tylko własnym rozwojem.

Brak zorientowania na cel

Wniosek z życiorysu: "Nie zależy mi na rodzaju pracy, ale na tym, żeby być zatrudnionym" spowoduje, że życiorys taki zostanie odrzucony przez kadrowca. Z życiorysu powinien jasno wynikać cel podjęcia pracy, który jest zgodny z celem, dla którego organizacja przeprowadza proces rekrutacyjny. Życiorys powinien przekonywać czytającego, że wiemy o jakie stanowisko się ubiegamy oraz jakie mamy ku temu umiejętności.

Błyskawicznie napisany życiorys

Wiele osób poszukujących pracy pisze życiorysy dosłownie w ciągu godziny nie starając się wydobyć wszystkich kwalifikacji, które posiadają, a także nie poznawszy organizacji, w której chciałyby pracować. Nie uwzględniają ani wartości, jaką przyniosą organizacji ani powodów, dla których organizacja powinna ich zatrudnić. Kryteriami dobrego życiorysu są: Zrozumiały dla czytającego. Zwięzła oraz wyraźna prezentacja kwalifikacji. Osiągnięcia kandydata przedstawione w odniesieniu do celów organizacji.

Zły format życiorysu W praktyce stosuje się dwa rodzaje formatów: Chronologiczny, w którym przedstawia się doświadczenie oraz zdobytą edukację w porządku chronologicznym, zaczynając od najbardziej aktualnych dat oraz Funkcjonalny, w którym prezentuje się wiedzę specjalistyczną, zdolności oraz umiejętności zawodowe. Bez względu na rodzaj wybranego formatu życiorysu należy przedstawić w nim cel ubiegania się o stanowisko.

Brak estetyki życiorysu.

Firmy przeznaczają ogromne fundusze na sposób pakowania oraz prezentacji produktu, ponieważ wiedzą, jak istotne ma to znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Według takiej samej filozofii postępuje kadrowiec odpowiedzialny za rekrutację. Jeśli musi dokonywać wyboru spośród sterty życiorysów, to automatycznie wybiera takie, które są przyjazne dla czytającego. Należy pamiętać, że życiorys, który jest napisany schludnie i przyjemnie się go czyta z pewnością zostanie szybciej dostrzeżony.

Nadmierne wypunktowania.

Wypunktowanie zdań ma na celu zwrócenie uwagi czytającego na coś ważnego, np. osiągnięcia. Jeśli w życiorysie znajduje się wiele zdań wypunktowanych, to czytający będzie miał problemy z wyłowieniem rzeczy najistotniejszych. Warto posługiwać się paragrafami oraz wypunktowaniem, ale z umiarem.

Życiorys to jedno z najważniejszych narzędzi rekrutacji, dlatego warto zabierając się za pisanie go zrobić to dobrze. Istnieje na ten temat bogata literatura, ale można skorzystać także z Internetu, gdzie zarzucani jesteśmy radami. Pierwsze CV absolwenta różnić się będzie od CV pracownika z bagażem zawodowych doświadczeń. Jeśli chodzi o czynnik czasowy to dobry życiorys powstaje przez 8-10 godzin po uprzednich ćwiczeniach, przeglądaniu projektów oraz zbieraniu informacji. Ale czy wtedy mamy pewność, że zostaniemy przyjęci do pracy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 'ABC' | umiejętności | "ABC" | życiorys
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »