Elektrim: jesteśmy w stanie poprawić ofertę dla wierzycieli

Zarząd Elektrimu spróbuje przedłużyć upływający we wtorek termin uprawomocnienia się decyzji o umorzeniu postępowania układowego. Jeśli się nie uda, to spółka ma czas do połowy maja na złożenie wniosku o upadłość. Nadal też deklaruje chęć negocjacji z właścicielami obligacji.

Zarząd Elektrimu spróbuje przedłużyć upływający we wtorek termin uprawomocnienia się decyzji o umorzeniu postępowania układowego. Jeśli się nie uda, to  spółka ma czas do połowy maja na złożenie wniosku o upadłość. Nadal też deklaruje chęć negocjacji z właścicielami obligacji.

- PB: Czy po deklaracji BRE Banku dotyczącej wycofania się banku z udzielenia pomocy finansowej Elektrimowi, ostatnia propozycja zaspokojenia wierzycieli jest jeszcze realna?

- Maciej Radziwiłł: BRE Bank nie wyklucza powrotu do negocjacji.

- Czy rozmowy z wierzycielami zostały wznowione?

- Negocjacje trwają.

- Dlaczego ostatnie propozycje układowe zostały przez wierzycieli odrzucone?

- Proszę zapytać obligatariuszy. Myślę, że to był jedyny przypadek w dziejach sądu, że zaproponowana przez zarząd pełna spłata zadłużenia została odrzucona.

Reklama

- Właściciele obligacji mówią, że przez parę lat - do pełnej spłaty zobowiązań - nie chcą za darmo kredytować spółki...

- Wcale tego nie chcemy. Nie mogę mówić o szczegółach oferty, ale twierdzenie o darmowym kredytowaniu Elektrimu mija się z rzeczywistością. Propozycje układowe musiały być składane zgodnie z możliwościami dopuszczanymi przez prawo, a w takiej sytuacji nie mam możliwości zawarcia bardziej skomplikowanych konstrukcji finansowych. Sąd odrzucił by taki wniosek.

- W jaki sposób Elektrim może poprawić ofertę?

- Nie chcę wchodzić w szczegóły techniczne. Deklarujemy pełną spłatę. Obligatariusze chcieliby przyspieszonej płatności, odpowiednio zabezpieczonej i oprocentowanej. Do tego dochodzi jeszcze wiele innych elementów, np. renegocjowanie ceny konwersji wyemitowanych już obligacji. Chcemy zawrzeć kompromis na takich warunkach, aby rozwiązać kłopoty Elektrimu raz na zawsze.

- Czego konkretnie oczekują obligatariusze?

- Poprawy niektórych elementów oferty, ustępstw z naszej strony, dodatkowych warunków...

- Czy Elektrim poprawi ofertę ?

- Niektóre z żądań obligatariuszy są niemożliwe do spełnienia, ale jesteśmy otwarci i chcemy rozmawiać na wszystkie tematy.

- Pojawiają się opinie, że dług Elektrimu może zostać zamieniony na akcje.

- Kwestia konwersji nie leży w gestii zarządu tylko akcjonariuszy.

- Czy widzi Pan dobrą wolę po stronie obligatariuszy?

- Dobra wola to nie jest najlepsze określenie. To jest bardzo trudna i brutalna gra.

- Na razie Elektrim ją przegrywa.

- Odrzucenie układu przez wierzycieli odczytuję jako element tej gry. Nie sądzę, aby upadłość Elektrimu leżała w ich interesie.

- Jeśli do tej pory kolejnym zarządom Elektrimu nie udało się dojść do porozumienie to dlaczego uważa Pan, że teraz się uda?

- Po raz pierwszy od wielu miesięcy zarząd cieszy się zaufaniem i poparciem wszystkich znaczących akcjonariuszy.

- Czy Elektrim złożył już zażalenie na decyzję sądu umarzającą postępowanie układowe?

- Proszę poczekać na komunikat dotyczący podjęcia przez nas odpowiednich kroków prawnych.

- Jeśli wyrok się uprawomocni, to zgodnie z prawem Elektrim złoży wniosek o upadłość.

- Niech się najpierw uprawomocni.

- Jakie są przyczyny trudności finansowych Elektrimu?

- Nie będę oceniał przeszłości spółki, warunków w jakich działała czy poprzednich władz. Moja rolą jest zajmowanie się teraźniejszością i przyszłością.

- BRE Bank nie dość, że wycofał się z propozycji udzielenia spółce pomocy finansowej, to jeszcze w trakcie postępowania układowego potrącił z rachunku spółki razem z Pekao SA prawie 100 mln zł. Czy spółka może odzyskać te pieniądze?

- Będziemy do tego dążyć.

- Elektrim przygotowuje się do sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych. Stara się o nie m.in. BRE Bank, największy akcjonariusz Elektrimu. Czy nie widzi Pan w tej sytuacji konfliktu interesów.

- To jest bardzo trudna sytuacja. Transakcja na pewno będzie przeprowadzona na warunkach przejrzystych.

- Na jakim jest etapie?

- Na etapie analiz. Nie było żadnych wiążących działań ze strony Elektrimu. To bardzo ważna dla spółki transakcja, bo tylko dzięki niej będziemy mogli dalej istnieć.

- Co stoi na przeszkodzie aby ją sfinalizować?

- Jednym z problemów jest to, że w obecnych warunkach Elektrim będąc mniejszościowym udziałowcem Elektrimu Telekomunikacja i pośrednio udziałowcem PTC, nie ma możliwości dostarczenia inwestorom wszystkich niezbędnych danych, które przy tego typu transakcji są zwyczajowo udostępniane.

- W jaki sposób można ten problem rozwiązać.

- W lepszej sytuacji są inwestorzy, którzy chcą kupić udziały ET także od Vivendi, czyli chcą przejąć pakiet większościowy.

- Pokusi się Pan o wycenę należącego do Elektrimu pakietu w ET?

- Należy pamiętać, że sprzedajemy pakiet mniejszościowy. Dodatkowo, cały czas nie są rozwiązane prawne spory wokół spółki. Problemem jest też to, że potencjalni nabywcy tego rodzaju aktywów Đ firmy telekomunikacyjne -przeżywają są poważnie zadłużone. Jeśli chodzi o wycenę, to zazwyczaj przy tego rodzaju transakcjach wartość aktywów wycenia się metodą porównawczą. Problem polega na tym, że marazm na rynku i transakcje zawierane w przeszłości nie są dobrym wyznacznikiem. Dodatkowo na wycenę rzutują prawne, podatkowe czy korporacyjne aspekty.

- 300, 400, 500 mln EUR?

- Proszę o następne pytanie.

- Sprzeda Pan ET szybko i po zaniżonej cenie jeśli okaże się, że tylko taka transakcja da holdingowi pieniądze na natychmiastowe zaspokojenie wierzycieli?

- A będzie mi Pan przysyłał paczki z cebulą do więzienia na Rakowiecką? Na pewno nie będę podejmował żadnych działań pochopnie i wszystkie obecne transakcje Elektrimu będą zgodne z prawem.

- Czy to znaczy, że w przeszłości było inaczej?

- Nie komentuje przeszłości.

- Czy Elektrim zbankrutuje?

- Podjąłem się pewnego zadania i zrobię wszystko co w mojej mocy, aby do tego nie dopuścić.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: bank | upadłość | uda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »