Goldman Sachs obniżył prognozę cen miedzi w 2012 r.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie mocno rosną z powodu możliwego rozwiązania kryzysu w Europie. Europejskie rządy mogą przeznaczyć na walkę z kryzysem 1,3 biliona USD - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.071 USD za tonę, po wzroście notowań o 5 proc.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie mocno rosną z powodu możliwego rozwiązania kryzysu w Europie. Europejskie rządy mogą przeznaczyć na walkę z kryzysem 1,3 biliona USD - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.071 USD za tonę, po wzroście notowań o 5 proc.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na styczeń zdrożała w piątek o 3 proc. do 52.480 juanów (8.222 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień drożeje w piątek o 4,2 proc. do 3,1870 USD.

Na szczycie w niedzielę odbędzie się pogłębiona dyskusja nad zmianami w EFSF, jednak decyzje w tej sprawie zostaną podjęte na drugim szczycie, który odbędzie się najpóźniej w środę - podały Niemcy i Francja w czwartek w komunikacie.

Komunikat wydano po rozmowie telefonicznej między kanclerz Niemiec Angelą Merkel a prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Ustalono, że spotkają się oni w sobotę w Brukseli przed niedzielnym szczytem.

Reklama

Niemcy i Francja porozumiały się, że na pierwszym szczycie w niedzielę w Brukseli z udziałem przywódców państw strefy euro odbędzie się pogłębiona dyskusja nad zmianami w Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). Pakiet zmian zostanie szczegółowo sprawdzony, tak by porozumienie w tej sprawie można było zatwierdzić na drugim spotkaniu, które odbędzie się najpóźniej w środę - potwierdził rzecznik niemieckiej kanclerz, Steffen Seibert.

Francja i Niemcy "w pełni zgadzają się", że konieczna jest "kompleksowa i ambitna odpowiedź na kryzys, z jakim obecnie boryka się strefa euro" - zaznaczono w komunikacie.

Oba kraje dzieli jednak różnica poglądów w sprawie najlepszego sposobu funkcjonowania EFSF, przy czym Paryż obawia się, że wybór złej metody może spowodować zagrożenie jego najwyższego jak na razie ratingu wiarygodności kredytowej AAA.

Najbardziej drażliwą kwestią jest metoda zwiększenia zasobów EFSF, opiewających obecnie na 440 mld euro. Francja twierdzi, iż najbardziej skutecznym sposobem na to jest przekształcenie funduszu w bank, który mógłby wykorzystywać środki od Europejskiego Banku Centralnego, ale zarówno EBC, jak i Berlin są temu przeciwne.

"Ceny miedzi znalazły wczoraj wsparcie na niskim końcu przedziału, co wraz z informacjami o planach rozwiązania kryzysu w Europie stanowi dziś silne wsparcie do odbicia" - mówi Wang Ning, analityk Xiangyu Futures Co. W czwartek miedź na LME staniała aż o 6,9 proc., najmocniej od miesiąca, a w tym tygodniu staniała o 8 proc.

_ _ _ _

- Analitycy Goldman Sachs Group Inc. obniżyli swoją prognozę cen miedzi w 2012 r. o 18 proc., do 8.750 USD za tonę.Zapasy miedzi monitorowane przez LME spadły do 447.800 ton, najniższego poziomu od 12 kwietnia br.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dolar | ceny miedzi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »