Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Kiedy będą tanie truskawki?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

- W sklepach można już kupić krajowe truskawki. Są trochę droższe niż w ubiegłym roku. W hurcie kosztują 17-20 zł za kg. Tańsze są te z importu - poinformowała PAP w poniedziałek rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

Ceny truskawek jak ceny luksusu?
Ceny truskawek jak ceny luksusu? /INTERIA.PL

czytaj również

  • W tym roku truskawki będą drogie - prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Nie należy spodziewać się rekordowych zbiorów tych owoców - jeśli pogoda dopisze, będą one na średnim poziomie. więcej »

Na rynku hurtowym w Broniszach pod Warszawą krajowe truskawki spod tzw. folii kosztują średnio 19 zł za kg. Przed rokiem płaciliśmy za nie średnio 17 zł za kg. Skoczewska tłumaczy, że wyższe ceny owoców są efektem mniejszych dostaw niż się spodziewano w poniedziałek.

Prawdopodobnie zawiniła pochmurna i deszczowa niedziela, która nie sprzyjała zbiorom. Natomiast zapowiadana przez meteorologów słoneczna, ciepła pogoda będzie korzystna dla wegetacji owoców, w rezultacie owoce powinny stanieć. Dodała, że podobnie było w ubiegłem roku, kilka dni gorszej pogody sprawiły, że ceny truskawek w hurcie wzrosły, po czym szybko spadły.

Ceny

Zdecydowane obniżenie cen odnotowano w końcu maja, gdy pojawiły się truskawki z gruntu. Producenci oferowali je wówczas po 3-4,5 zł za kilogram.

W sklepach ceny tych owoców są bardzo zróżnicowane. Kosztują drogo, bo to pierwsze świeże krajowe truskawki spod folii, są droższe od gruntowych. W czerwcu ubiegłego roku za wysokiej jakości truskawki płacono 6 zł za kg.

W tym roku truskawki gruntowe pojawią się w sprzedaży prawdopodobnie dopiero w połowie czerwca, ale jak zastrzegła - wiele zależy od pogody. W ubiegłym roku pierwsze truskawki z gruntu pojawiły się na rynku w końcu maja.

czytaj również

  • Przymrozki z początku maja nie wpłyną na produkcję jabłek, ale straty dotkną m.in. truskawki, czereśnie, porzeczki oraz wiśnie - powiedział minister rolnictwa, Marek Sawicki. Jego zdaniem, na rynku spożywczym powinna nastąpić stabilizacja cen żywności. więcej »

Zbiory

Według dr Bożeny Noseckiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, na razie trudno oszacować straty spowodowane majowymi przymrozkami, ale eksperci wstępnie oceniają, że zbiory owoców mogą być na poziomie ubiegłego roku, czyli 175-180 tys. ton. W 2009 r. i 2008 r. zbiory były na wysokim poziomie i wyniosły odpowiedni - 199 tys. ton i ponad 200 tys. ton.

Ekspertka uważa, że w tym roku truskawki mogą być droższe niż przed rokiem, głównie z powodu dużego zapotrzebowania ze strony przemysłu. Wyjaśniła, że zakłady przetwórcze będą oferowały wysokie ceny skupu, gdyż nie mają zapasów.

W 2010 r. średnia cena truskawek odszypułkowanych przeznaczonych do mrożenia wyniosła 2,8 zł za kg. W szczytowym okresie zbiorów na bazarach owoce te można było kupić po 2-3 zł za kg, ale nieco lepsze odmiany już po 3,5-5 zł. Było to dwa razy drożej niż w 2009 r.

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
Te,
truskawka,
tanie,
truskawki,
ceny żywności
 

Ankieta

Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?
Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Rozdać biednym

 
29%

Oddać za darmo

 
13%

Trudno powiedzieć

 
1%

Zniszczyć nadwyżki

 
1%

Nie mam zdania

 
1%

Przerobić na sok czy cydr

 
50%

Nie zbierać wcale

 
5%Głosów: 4511

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (306)

Dodaj komentarz

~tuskawek -

wiecej jak 5 zl nie dam,a jak nie to niech zgnija

~praktyczny -

Nie jadam polskiego barachła zwanego truskawką napompowaną środkami ochrony roślin, nawozami dolistnymi, bez zapachu kwasoty a kolor dachówki i to po paskarskich cenach. Jem świetne zagraniczne.

~hi hi -

Hiszpańskie truskawki były takie fajne i dobre aż hiszpanie zakończyli zbiory, ciekawy jest powód, a powodem jest cena , która spadła poniżej opłacalności.

~zapobiegliwy -

mam na balkonie 10 krzaczków całorocznych truskawek, wkrótce zaczne sezon, codziennie do jesieni na każdym krzaczku ze 2-3truskawki to wystarczająco na potrzeby dzieci i moje i mogę olać te wasze chemiczne świństwo po 20zł... nie kupuję, zresztą na działce też posadzę ze 20-30krzaczków z własnych sadzonek to i rodzine zaopatrze a w sezonie przy ładnej pogodzie starczy i na sprzedaż ...

~Plantator -

Chcialem poinformowac sznowne Panstwo wypowidajace sie tutaj, ze w tym roku nie ma co liczyc na truskawke po 3zl/kg, gdyz plantacje owocujace w fazie wysypu to jest po 10 czerwca zwyczajnie nie beda obfitowac w owoc z powodu przymrozkow na poziomie -7 st C, co spowodowało straty rzedu min 70%. W tych okolicznosciach cieszcie sie smakiem drogiej truskawki spod folii - tylko ta ucierpiala w mniejszym stopniu. W tych okolicznosciach nieiwiele stanieje w w tym sezonie...

~smakosz -

Spoko. Truskawek pachnących i słodziutkich z Hiszpani pod dostatkiem i to po 7 zł/kg a nie jakieś kwaśnoty i na pół zielone nasze truskawki knoty po 20 i 15 zł/kg. Ja po prostu ich nie jadam, pozostawiam je naszym pazernym producentom i handlarzom.

~rolnik -

ceny wysokie to nie wina rolnika tylko sprzedawców

~malina -

No i? Ktoś to wcina razem z całym tym chemicznym cholerstwem, którym już nasiąkły? No to polecam chińskie... jak raz to raz. Na zdrowie.

~Donaldinio -

Wolę za tą cenę kupić kg. kotletów.Truskawki niech sobie jedzą sami.Chyba ich porypało z tą ceną.

~feniks -

brednir ,dzis na targu w bedzinie po 5 zl krajowe