Kompania Węglowa potrzebuje dokapitalizowania

Kompania Węglowa dziś przejmuje kopalnie i zakłady górnicze, należące do pięciu spółek węglowych. Koncern będzie potrzebował szybkiego dokapitalizowania, m.in. w postaci akcji spółek Skarbu Państwa.

Kompania Węglowa dziś przejmuje kopalnie i zakłady górnicze, należące do pięciu spółek węglowych. Koncern będzie potrzebował szybkiego dokapitalizowania, m.in. w postaci akcji spółek Skarbu Państwa.

"PB": Czy Kompania Węglowa (KW) została zarejestrowana?

Prezes Jarosław Klima: Jeszcze nie, ale nastąpi to w ciągu najbliższych dni. Konkretnie chodzi o zmianę nazwy Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego na nazwę Kompania Węglowa oraz rozszerzenie jej zakresu działalności m.in. o produkcję węgla.

PB: Kiedy KW przejmie kopalnie?

- Dziś przejmiemy kopalnie i zakłady górnicze należące do pięciu spółek węglowych oraz kilka ich spółek zależnych. Zamierzamy to zrobić w ciągu jednego dnia. Wszystkie formalności chcemy załatwić do 1 lutego. Uznaliśmy, że konieczne jest sprawdzenie wycen kopalni, które przygotowała firma audytorska Rafin, ponieważ chodzi o majątek ogromnej wartości. Uzyskaliśmy już zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebna będzie jeszcze akceptacja resortu skarbu.

Reklama

PB: Czy przejmiecie kopalnie z ich długami?

Nie tylko z długami, ale także z należnościami.

PB: W jakiej wysokości?

- Jeszcze nie mogę podać dokładnych wyliczeń, ponieważ trwają nadal analizy finansowe.l<>Jeśli koncern wystartuje ze dużymi długami, może nie utrzymać się na rynku. Wielu analityków uważa, że łączenie kopalni to ryzykowny eksperyment.

- Dlatego liczymy, że KW zostanie dokapitalizowana akcjami spółek Skarbu Państwa. Kwota będzie znana dopiero po konsultacjach z resortem finansów i po przyjęciu biznesplanu koncernu. Ostateczna decyzja będzie należała do rządu.Cała konstrukcja programu rządowego przyjętego 20 listopada 2002 r. była tak zbudowana, żeby spróbować "wyzerować" KW.

Jednak po podpisaniu 11 grudnia przez stronę rządową porozumienia ze związkami zawodowymi musimy uwzględnić ich ustalenia. Chodzi o to, że KW ma przejąć także kopalnie przeznaczone do likwidacji. Wcześniej zakładano, że trafią one od razu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i od stycznia rozpocznie się proces ich zamykania. Dla KW nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo na starcie mamy obciążony bilans, ponieważ pojawiają się dodatkowe zobowiązania kopalni, które musimy przejąć. Jednak reformę robimy nie tylko dla cyferek, ale także dla ludzi.

PB:Liczy Pan na płynne aktywa SP?

- Potrzebujemy na przykład już w połowie lutego około 200 mln zł na wypłaty dla pracowników przejętych kopalń, zakładów. Ale mam też świadomość, że w kraju są również inne firmy, które potrzebują wsparcia rządu w realizacji procesów naprawczych.

PB: Rząd z tygodniowym poślizgiem zajmie się korektą programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego na lata 2003-06. Zarząd KW wnioskował o przesunięcie terminu na 28 stycznia, ponieważ pojawiły się wątpliwości co do wysokości zobowiązań pięciu spółek, których kopalnie przejmujecie. Dlaczego?

- W programie przyjętym przez rząd 20 listopada znalazły się projekcje finansowe dla KW oraz branży opracowane na podstawie danych na 30 września 02. Tymczasem sytuacja zmieniła się radykalnie 31 grudnia. Chodzi o kwestie oddłużeniowe, a konkretnie o tzw. zawieszone warunkowo odsetki. Zgodnie z ustawą z 1998 r. ,spółka węglowa, która uczestniczyła w procesie oddłużeniowym, na bieżąco np. płaciła składki ZUS, mogła nie płacić odsetek, które miały być umorzone do zakończeniu tego procesu. W sprawozdaniach finansowych F O1 na 30 września 2002 r. nie było tych odsetek, były one "wyksięgowane" ze względu na tę regulację.

Ale jak spółka nie zapłaciła tego zobowiązania do końca roku, to 31 grudnia musiała z powrotem "przeksięgować" do bilansu i w związku z tym powstała taka nieścisłość i zrobiono z tego aferę. Moim zdaniem, jej nie ma. Ale z tego względu postanowiliśmy wszystkie zobowiązania sprawdzić, dlatego zwróciłem się z propozycją przesunięcia terminu posiedzenia rządu.

PB: Czy to oznacza, że znowelizowany biznesplan KW będzie ujęty w korekcie rządowego programu i zmienią się główne założenia?

- Rzeczywiście, zaktualizowany będzie elementem korekty programu rządowego. Trwają ostatnie uzgodnienia. Jednak zasadnicze założenia funkcjonowania koncernu się nie zmienią. Spółka będzie zatrudniać ponad 70 tys. osób. Przewidujemy, że zostanie zgodnie z ustawą ministra Kołodki oddłużona, ale na jaką kwotę - jeszcze trudno powiedzieć.

Tworzymy największy koncern węglowy w Europie, a także jedną z największych spółek Skarbu Państwa, a to duża odpowiedzialność. Dlatego też potrzebujemy czasu i spokoju społecznego.

PB: Czy spotkał się Pan już ze związkami zawodowymi?

- Podjęliśmy rozmowy ze związkami zawodowymi. Przedstawiliśmy szanse i zagrożenia wynikające z utworzenia koncernu. Wszyscy mamy świadomość, że w Polsce jest nadprodukcja węgla i trzeba ten problem jak najszybciej rozwiązać, żeby uratować znaczącą liczbę miejsc pracy. Rachunek ekonomiczny wskazuje, że proces zamykania kopalni jest nieuchronny. Mam wrażenie, że informacja o tym, że koncernem będą kierować bankowcy, spotkała się nawet z życzliwym przyjęciem przez związki zawodowe. Chcemy im też pomagać w znalezieniu innego zatrudnienia. Trwają prace nad programem osłonowym m.in. dla górników. W KW utworzony zostanie dział, który będzie wskazywać różne możliwości. W przyszłości zamierzamy sprywatyzować spółki z tzw. otoczenia, na przykład Górnośląskie Towarzystwo Prasowe, które wydaje "Trybunę Górniczą".

PB: Tymczasem śląscy działacze SLD publicznie domagają się stanowisk w zarządzie KW. Są wręcz oburzeni, że nikt z nimi nie konsultował obsady. Co Pan na to?

Nie będę tego komentował.

PB:Ile będzie zarabiał prezes zarządu największego w Europie koncernu węglowego i jednej z największych firm w kraju, której przychody rocznie będą sięgać około 7 mld zł?

- Sześć średnich krajowych, a członkowie pięć...

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: kopalnie | Kompania | skarbu | koncern
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »