Norwegia jednak najlepsza

Inżynierowie najchętniej podjęliby pracę w Norwegii - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród kadry technicznej i opracowanego przez "Bank Danych o Inżynierach". Na drugiej pozycji znalazła się Polska.

Ponad 25 % inżynierów, którzy wzięli udział w głosowaniu, zdecydowałoby się na pracę w Norwegii. Istnieje kilka powodów dla których właśnie ten kraj najchętniej wybierali inżynierowie. Jednym z nich jest otwarty rynek pracy, a w nim wciąż rozwijający się przemysł naftowy oraz przemysł około-stoczniowy. Jak twierdzi Joanna Cich, Konsultant z Banku Danych o Inżynierach, "jest duże zapotrzebowanie na specjalistów od budowli żel-betowych, projektantów konstrukcji stalowych, kierowników budowy oraz spawaczy".

Jak wynika z ogólnopolskich oraz norweskich portali pracy, wiąż poszukiwani są fachowcy niższego szczebla, m.in. elektrycy, mechanicy, lakiernicy oraz operatorzy maszyn.

Reklama

Co inżynierom oferuje Norwegia, że tak chętnie zgodziliby się tam pracować? "Z pewnością na pierwszym miejscu znajdą się dobre warunki pracy: bardzo atrakcyjne wynagrodzenie, skrócony czas pracy, umowa o pracę na czas nieokreślony oraz możliwość członkostwa w związkach zawodowych, które w Norwegii odgrywają dużą rolę na rynku pracy (dla inżynierów największym jest NITO)

- Istotnym elementem są również łagodniejsze podatki oraz znaczące ulgi dla osób osiedlających się - uważa Ewa Gumbarewicz, Asystent Konsultanta ds. Rekrutacji./Psycholog z banku Danych o Inżynierach.

Spośród pytanych osób prawie 17 % inżynierów nie zdecydowałoby się na wyjazd zagranicę. "Wciąż w Polsce jest duże zapotrzebowanie na pracę inżynierów, zbliżające się Euro 2012, a także inwestycje z nowych funduszy unijnych, powstrzymują inżynierów przed migracją" - jak twierdzi Kamila Jarząb, Specjalista ds. Marketingu Banku Danych o Inżynierach.

Zmienia się kultura organizacyjna firm, coraz mocniej kładziony jest nacisk na zarządzanie, szkolenia oraz adekwatne wynagrodzenia, co skłania inżynierów jednak do pozostania w Polsce.

Wciąż atrakcyjna dla 11% inżynierów jest Wielka Brytania, choć z powodu recesji na rynku już nie jest numerem jeden, jak to było w ubiegłym roku (sondaż BDI z 2007 roku). "Nadal jednak kusi inżynierów dobrym zapleczem socjalnym, wysokimi zarobkami oraz zagłębiem parków technologicznych", argumentuje Daria Kwiecień, Specjalista ds. Marketingu.

Z pewnością, część inżynierów zastanawia się nad powrotem do Polski, Ci którzy pozostali w Polsce liczą przede wszystkim na pozytywne zmiany: możliwość rozwoju zawodowego, adekwatne wynagrodzenia oraz ekspansję nowych miejsc pracy.

Jeżeli miałbyś obecnie ofertę pracy za granicą to w jakim kraju najbardziej chciałbyś pracować:

Holandia	       7,5%
Dania	      7,6%
Szwecja	      10,2%
Inny kraj	      10,5%
Niemcy	      10,6%
Wielka Brytania 11%
Tylko w Polsce  16,9%
Norwegia	      25,7%

Źródło: Bank Danych o Inżynierach. Analiza na podstawie odpowiedzi 1150 inżynierów na www.bdi.com.pl

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »