Praca w Irlandii

Dokładnie 17 lipca 2005 roku po ukończeniu studiów wraz z narzeczoną opuściliśmy kraj i wyjechaliśmy do Irlandii w poszukiwaniu "lepszego życia". Oczywiście tak jak zapewne 90 % Polaków nie poszliśmy do "skarbówki" i nie poinformowaliśmy nikogo że wyjeżdżamy z kraju.

Dokładnie 17 lipca 2005 roku po ukończeniu studiów wraz z narzeczoną  opuściliśmy kraj i wyjechaliśmy do Irlandii w poszukiwaniu "lepszego życia". Oczywiście tak jak zapewne 90 % Polaków nie poszliśmy do "skarbówki" i  nie poinformowaliśmy nikogo że wyjeżdżamy z kraju.

PYTANIE:

Oboje znaleźliśmy pracę , jesteśmy szczęśliwi , zarabiamy po około 21000 Euro rocznie i cieszymy się z tego że możemy odłożyć trochę pieniędzy na lepszą przyszłość. Kilka tygodni temu okazało się że przed wyjazdem powinniśmy poinformować Urząd Skarbowy że wyjeżdżamy z kraju do innego państwa aby tam podjąć się pracy zarobkowej. Oczywiście tak jak zapewne 90 % Polaków nie poszliśmy do "skarbówki" i nie poinformowaliśmy nikogo że wyjeżdżamy z kraju i podobno z tego właśnie powodu będziemy musieli zapłacić podatek od dochodów uzyskanych tu w Irlandii czyli jakieś 40% naszych zarobków w Irlandii za 2005rok. Czy będę musiał rozliczyć się w Polsce z dochodów uzyskanych w Irlandii za 2005 rok? Oczywiście "skarbówka" nie wie że jestem w pracy zagranicą ponieważ nie wiedzieliśmy że jesteśmy zobowiązani do powiadomienia jakiegokolwiek urzędu). Czy jeśli tak to czy istnieje jakaś możliwość/wyjście z tej sytuacji aby nie płacić podatków także w Polsce? Czy zmiana obywatelstwa pomogłaby w obejściu tego dziwnego przepisu bo na pewno nie oddam 40% swoich dochodów państwu które mnie będzie chciało "okraść".

Reklama

ODPOWIEDŹ:

Osoby fizyczne niemające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Polski. Jest to zasada tzw. ograniczonego obowiązku podatkowego (art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przepis ten stosuje się jednakże z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Należy więc zapoznać się z odpowiednią umową.

Zgodnie z art. 4 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Madrycie dnia 13 listopada 1995 r. (Dz.U. z 1996 r. Nr 29, poz. 129), w rozumieniu tej Umowy określenie ?osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie? oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, pobytu, siedzibę, miejsce zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze. Jednakże określenie to nie obejmuje żadnej osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie z tytułu dochodu osiąganego ze źródeł położonych tylko w tym Państwie. Jeżeli stosownie do ww. postanowień osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, to jej status będzie określony w następujący sposób:

a) osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Państwie, z którym ma ona silniejsze powiązania osobiste lub gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);

b) jeżeli nie można ustalić, w którym Państwie osoba ma ośrodek interesów życiowych albo jeżeli nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Państw, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym zwykle przebywa;

c) jeżeli przebywa ona zazwyczaj w obydwu Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym Państwie, którego jest obywatelem;

d) jeżeli jest ona obywatelem obydwu Państw lub nie jest obywatelem żadnego z nich, to właściwe władze Umawiających się Państw rozstrzygną sprawę w drodze wzajemnego porozumienia.

Jeśli zatem Państwo zmienili miejsce zamieszkania - przenieśli się na stałe do Irlandii, to podlegają Państwo ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a więc nie muszą się Państwo rozliczać z polskim fiskusem z irlandzkich dochodów. Zgodnie bowiem z art. 15 ww. Umowy, wiążącej organy administracyjne obu umawiających się państw, pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (szczególne zasady dotyczą wynagrodzeń dyrektorów, emerytur i rent, pracowników państwowych oraz profesorów i nauczycieli).

Kwestia zameldowania ma tu jedynie takie znaczenie, że ułatwia dowodzenie faktu zamieszkiwania w określonej miejscowości; jednakże można udowodnić w inny sposób, że mieszka się jednak na stałe w Irlandii.

W Polsce dla ustalenia miejsca zamieszkania w określonej miejscowości bierze się pod uwagę fakt przebywania tam z zamiarem stałego pobytu. Gdyby jednak okazało się, że mają Państwo miejsce zamieszkania w Polsce (a wyjazd za granicę do pracy miał jedynie charakter czasowy), to ww. Umowa przewiduje, iż w takim przypadku dla uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów z pracy w Irlandii znajduje zastosowanie tzw. metoda wyłączenia z progresją. Oznacza to, iż w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w Irlandii, jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce, stosuje się stopę podatku obliczoną dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie. W tym przypadku dochodów z zagranicy podatnicy nie wykazują w części D.1. i D.2., należy je bowiem wykazać w części H zeznania (w poz. 162 i 163). Jeśli podatnik nie osiągnął żadnych dochodów w Polsce, to nie zapłaci ani grosza polskiemu fiskusowi (tylko bowiem dochody osiągnięte w Polsce są opodatkowane, a dochody zagraniczne mogą jedynie wpłynąć na to, że w wyniku przekroczenia kolejnego progu dochodów, zastosowanie znajdzie wyższa stopa opodatkowania).

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki
Dowiedz się więcej na temat: miejsce zamieszkania | skarbówki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »