Samochód jako mienie - czy warto?

Polak, który powraca z emigracji, np. USA do Polski, może przywieźć oprócz rzeczy osobistego użytku, nawet samochód i skorzystać ze zwolnienia VAT. Zwolnienie od podatku stosuje się do osób przesiedlających się do Polski przebywających poza terytorium Wspólnoty nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy poprzedzających zmianę miejsca pobytu.

Zwolnienie od podatku stosuje się do osób przesiedlających się do Polski przebywających poza terytorium Wspólnoty nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy poprzedzających zmianę miejsca pobytu. Podatnicy, chcąc skorzystać ze zwolnienia, muszą pamiętać, by w okresie 12 miesięcy od dnia zgłoszenia rzeczy do procedury dopuszczenia do obrotu nie oddawać ich jako zabezpieczenie, nie sprzedawać, nie wynajmować, nie użyczać, nie wydzierżawiać i w inny sposób nie odstępować odpłatnie lub nieodpłatnie bez wcześniejszego poinformowania o tym organu celnego. Grożą za to konsekwencje podatkowe i celne.

Reklama

Autko z Ameryki

Przypomnijmy iż prawdziwy boom na auta made in USA który miał miejsce w Polsce na początku lat 90-tych. minęły bezpowrotnie. Korzystając z liberalnych przepisów pomysłowi Polonusi sprowadzili wtedy nawet kilkaset amerykańskich bryk. Obecnie znowu warto sprowadzić sobie samochód, bo średnie ceny pojazdów w USA są znacznie niższe niż w Europie. Do tego samochody z spoza Unii nie jest objęte cłem, omija go także akcyza i podatek VAT.

Jakie auto?

Oferowane na amerykańskim rynku Mercedesy, BMW, czy Volvo zwykle są tańsze niż w Europie, ale wyraźnie droższe niż porównywalne samochody tej klasy rodem z Ameryki.

Gdzie kupić nowy samochód ?

Najtaniej przez ogłoszenia gazetowe, ( internet ), czy dilera jak również giełdy organizowane przez banki. Pierwsza zasada, to targować do upadłego. Pamiętajmy iż kupując za gotówkę bądźmy przygotowani na okazanie zaświadczenia z banku. Gdy upatrzymy sobie auto nie kupujmy pochopnie, sprawdźmy wpierw w tzw. "niebieskiej książce" cenę sugerowaną przez rynek.

Bez zaświadczeń i limitu ilości

Obecnie nie ma już wymogu zaświadczeń z placówek dyplomatycznych , więc swój pobyt za granicą można udokumentować przez okazanie rachunków za czynsz lub dowodu rejestracyjnego sprowadzanego pojazdu. W prawie unijnym nie ma ograniczenia ilościowego dotyczącego sprowadzania mienia. Mowa jedynie o przedmiotach osobistego użytku. Można zatem sprowadzić kilka Cadillaców, o ile były wcześniej przez 6 miesięcy zarejestrowane na daną osobę. Nie mogą one jednak służyć wykonywaniu działalności gospodarczej.

Jaki transport?

Mając upragniony auto najtaniej sprowadzić go droga morską, to najbardziej ekonomiczny sposób przewózu samochodu. Możemy oczywiście również skorzystać z transportu lotniczego, ale to nieopłacalne. Za wysyłkę morską zapłacimy około 1000 dolarów. Wielu rodaków wysyła samochody nie bezpośrednio do Polski, lecz do portów w Niemczech, gdyż cena transportu jest podobna, ale ruch na trasie większy, szybsze połączenia i mniejsze ryzyko ewentualnych uszkodzeń lub kradzieży.

UWAGA: Kwestie zwolnienia od należności celnych przywozowych rzeczy wchodzących w skład tzw. mienia przesiedlenia, przywożonych z państw trzecich (tj. z poza obszaru Unii Europejskiej) na obszar celny Wspólnoty (a więc i terytorium Polski), regulują przepisy art. 2-10 rozporządzenia Rady (EWG) nr 918/83 ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VAT | zwolnienie | samochod | auto | USA | samochody | jace
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »