Szwajcarskie referendum na złota coraz ważniejsze

Złoto, które na początku tego tygodnia osiągnęło cenę 1 255 USD za uncję, odzyskując tym samym połowę strat poniesionych w czasie niedawnej zwyżki dolara, od tego czasu zdążyło już oddać z powrotem część tych zysków.

- Złoto najdroższe od dwóch miesięcy, kosztuje 985 EUR za uncję

- Dolar już nie jest jedyną walutą kształtującą notowania

- Wynik szwajcarskiego referendum na temat złota może być mniej pewny, niż się początkowo wydawało

Patrząc jednak na inne pary krzyżowe z żółtym kruszcem widzimy, że dolar już nie jest jedyną walutą wpływającą na jego notowania.

W relacji do euro złoto osiągnęło dziś cenę najwyższą od dwóch miesięcy, tj. 985 EUR za uncję - gdyby dolar jako jedyny decydował o kursie tego metalu, nie obserwowalibyśmy takich poziomów.

Reklama

Oprócz niedawnej rundy realizacji zysków w dolarze zmianom tym sprzyjało przesunięcie przewidywanego terminu podniesienia przez amerykańską Rezerwę Federalną stóp procentowych. Inne korzystne czynniki to większa niepewność na rynkach akcji oraz referendum na temat złota, które odbędzie się pod koniec listopada w Szwajcarii.

W wyniku tych niedawnych zmian inwestujący w kontrakty futures na żółty kruszec zwiększyli zakłady obliczone na wzrosty, natomiast pozycje w grze na spadki zredukowano. Zachowanie traderów obracających produktami notowanymi na giełdzie opartymi na złocie fizycznym nie sugeruje jednak, by zaczynała się właśnie szaleńcza zwyżka.

Jak informuje agencja Bloomberg, łączna wielkość zasobów w złocie spadła do 1 658 ton, tj. do najniższego poziomu od ponad 5 lat. Jeśli zasoby ETP nie wzrosną, zgodnie z prognozą w najbliższym czasie zachowanie cen nadal będzie zależało od krótkoterminowych decyzji spekulacyjnych i technicznych.

Na XAU/USD, po dojściu do poziomu 1 255 na początku tego tygodnia, szukamy teraz wsparcia w okolicach 1 228 i 1 219.

Szwajcarskie referendum w sprawie złota zaczyna przyciągać pewną uwagę. W tym tygodniu opublikowano wyniki nieoficjalnych sondaży, z których wynika, że rywalizacja między zwolennikami różnych opcji będzie dużo bardziej zaciekła. W video z początku tego miesiąca przedstawiłem pokrótce, z czym się to wiąże. Powszechnie oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku dni poznamy wyniki oficjalnych sondaży.

Ole Hansen, Saxo Bank

Pod koniec listopada Szwajcaria mają zadecydować o rezerwach swojego banku centralnego (SNB). Określą m.in., jaka ich część miałaby być przechowywana w złocie. Obecnie to zaledwie ok. 8 proc. całych rezerw

Saxo Bank
Dowiedz się więcej na temat: frank szwajcarski | CHF | Szwajcaria | złoto | referendum
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »