W bankach drgnęło oprocentowanie

W największym polskim banku w końcu drgnęło oprocentowanie lokat. Jak podaje PKO Bank Polski od 17 września średnio odsetki od depozytów terminowych wzrosły o 0,16 punktu procentowego, a oprocentowanie wkładów na książeczkach oszczędnościowych skoczyło o 0,19 p.p.

To oczywiście odpowiedź na decyzje Rady Polityki Pieniężnej, i tego co dzieje sie u konkurencji. Stopy Narodowego Banku Polskiego od kwietnia wzrosły przecież o 0,75 punktu procentowego, a mniejsze banki podnosiły oprocentowanie swoich lokat nawet o ponad 1 punkt procentowy. Co ciekawe, bank nie poinformował w komunikacie o dokonanej podwyżce, nie zamieścił nawet informacji o tym na stronie internetowej. Można zrozumieć banki, gdy zachowują się tak przy podwyższaniu oprocentowania kredytów, ale w przypadku lokat?

Reklama
bank  oprocentowanie  zmiana
Bank BGŻ      2,50%          0,20 p.p
Bank BPH      1,50%          0,00 p.p
mBank         4,50%          0,90 p.p.
BZWBK         3,25%          0,75 p.p.
Citi.Handlowy 3,05%          0,15 p.p.
ING BSK       4,25%          0,50 p.p.
Kredyt Bank   2,40%          0,00 p.p.
Millennium    4,50%          0,90 p.p.
Bank Pekao    1,55%          0,00 p.p.
PKO BP        2,55%          0,40 p.p.

Oprocentowanie półrocznej lokaty detalicznej na 10 tys. PLN w 10 największych polskich bankach

Wytłumaczenie przychodzi, gdy spojrzymy na to jakie oprocentowanie oferuje bank po podwyżce. Zaczyna się od 1,7 proc. na miesięcznej lokacie, a kończy na 4,05 proc. przy kwocie ponad 50 tys. PLN zdeponowanej na 36 miesięcy. W porównaniu z rynkiem to nadal mało konkurencyjna oferta, bo przecież można znaleźć lokaty dające 5-6 proc. Z drugiej strony trzeba przyznać PKO BP, że jako pierwszy z czołówki banków zdecydował się choć na kosmetyczną zmianę oprocentowania. Pozostali liderzy rynku jak Bank Pekao, czy Bank BPH, a także spora część mniejszy banków, nadal nie zmienili swoich stóp procentowych. Można się jednak spodziewać, że ruch największego gracza zmusi inne banki do zastanowienia się nad swoją ofertą lokat.

Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »