WBK i BZ zagrażają detalicznym liderom

Na początku 2001 roku w Wielkopolskim Banku Kredytowym i Banku Zachodnim rozpocznie się instalacja jednolitego zintegrowanego systemu informatycznego ICBS firmy Fiserw. Na razie brak zintegrowanego systemu uniemożliwia wprowadzenie w Banku Zachodnim usług elektronicznych.

Na początku 2001 roku w Wielkopolskim Banku Kredytowym i Banku Zachodnim rozpocznie się instalacja jednolitego zintegrowanego systemu informatycznego ICBS firmy Fiserw. 
Na razie brak zintegrowanego systemu uniemożliwia wprowadzenie w Banku Zachodnim usług elektronicznych.

- Pracujemy nad tym, by cała grupa AIB pracowała w tym samym systemie. To blokuje Bankowi Zachodniemu możliwość m.in. wprowadzenia obsługi klientów przez Internet i dostęp do niego przez telefon komórkowy, co obecnie proponuje już WBK - mówi Jacek Kseń, prezes WBK.

Internetowy priorytet

Jeszcze jesienią tego roku oba banki połączą w jedną sieć swoje bankomaty.

- Jednak ujednolicanie produktów będzie możliwe dopiero w przyszłym roku. Na pierwszy kwartał 2001 roku zaplanowaliśmy wdrażanie zintegrowanego systemu informatycznego ICBS firmy Fiserw - mówi Maciej Biniek, dyrektor bankowości elektronicznej WBK.

Reklama

Od 1 września 2000 r. WBK wprowadzi we współpracy z siecią Idea Centertel możliwość aktywnego dostępu do konta przez Internet za pomocą telefonów komórkowych. Oznacza to, że każdy posiadacz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego będzie mógł nie tylko zlecać przelewy - jak było do tej pory, ale je sam ich dokonywać w czasie rzeczywistym. W dodatku przelewów tych może dokonywać na konta w innych bankach. Dzięki standardowi WAP pędzie też mógł zakładać lokaty i dokonywać wszelkich innych operacji. Klienci BZ zyskają dostęp do tych usług najwcześniej w przyszłym roku.

Razem można więcej

Bank Zachodni, w ramach uzupełniania oferty produktów, wprowadzi od września kartę kredytową Visa, która znajduje się już w ofercie WBK. W ten sposób odbywa się w bankach ujednolicanie produktów.

Choć przez trzy lata jeszcze nie dojdzie do formalnego połączenia obu instytucji, to będą wspólnie zarządzane. Analitycy szacują, że obecnie oba banki wspólnie mają około 8-proc. udział w rynku kont osobistych i bardzo podobny w rynku wydanych kart. Tym samym prześcignęły już Bank Przemysłowo-Handlowy i stały się największymi konkurentami dla Banku Śląskiego.

WBK jest ponadto niekwestionowanym liderem pod względem obsługi przez Internet - ma 46 proc. udział w rynku. Pekao SA, które zajmuje w tym rankingu drugą pozycję ma 24 proc. rynku.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: bank | firmy | internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »