Ceny domów w USA najniższe od 2003 roku

Przed ostatnią sesją tego tygodnia wciąż nie wiadomo, jaki na naszym parkiecie będzie jego ostateczny bilans. Przez pierwsze cztery dni WIG stracił około 0,5 proc. Wczoraj za sprawą nieoczekiwanej decyzji o sprzedaży przez rząd kolejnej transzy akcji PZU rynek wyraźniej się osuwał niż w poprzednich dniach, ale ostatecznie udało się sporą część strat odrobić.

Przed ostatnią sesją tego tygodnia wciąż nie wiadomo, jaki na naszym parkiecie będzie jego ostateczny bilans. Przez pierwsze cztery dni WIG stracił około 0,5 proc. Wczoraj za sprawą nieoczekiwanej decyzji o sprzedaży przez rząd kolejnej transzy akcji PZU rynek wyraźniej się osuwał niż w poprzednich dniach, ale ostatecznie udało się sporą część strat odrobić.

W dalszym ciągu widać, że inwestorzy patrzą na nasz parkiet przez pryzmat rynku surowców. Jednocześnie zauważalna jest zbieżność notowań w Warszawie z takimi parkietami, jak rosyjski, turecki, węgierski. Generalnie w ostatnich dniach rynki wschodzące jako całość trzymały się bardzo mocno. Zadziałał tu psychologiczny efekt, gdzie inwestorzy widząc fatalne dane z amerykańskiej gospodarki szukali innych miejsc do ulokowania kapitału. Co przy tym ciekawe zarówno cały globalny rynek akcji, jak rynki akcji na emerging markets znalazły się w takim samym miejscu. Bardzo blisko rocznych linii trendów zwyżkowych. Można zakładać, że ich przełamanie będzie ostatecznie rozstrzygać koniunkturę giełdową w kolejnych tygodniach. W tym kontekście nie dziwi też, że na rynkach wschodzących nie mamy w tej sprawie rozstrzygnięć przed tym, jak zapadną one na giełdach w państwach dojrzałych.

Reklama

Przyczyną dużej odporności surowców na pogarszające się postrzeganie globalnej koniunktury gospodarczej można było przypisywać słabej postawie dolara. To jednak teraz zaczęło się zmieniać do czego przyczynia się powracająca sprawa problemów fiskalnych Grecji. Pojawiły się informacje, że ten kraj będzie potrzebował kolejnych środków.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Rynki akcji na świecie znalazły się przy bardzo silnych wsparciach, których pokonanie przemawiać za dalszym pogarszaniem się koniunktury.

Umacnia się przekonanie, że amerykański rynek nieruchomości czekają kolejne trudne lata wychodzenia z kryzysu.

Rynki nieruchomości

Dwie niezbyt korzystne opinie pojawiły się wczoraj odnośnie do amerykańskiego rynku nieruchomości. Janet Yellen, wiceszefowa Rezerwy federalnej, mówiła, że proces odrodzenia się tego rynku będzie długotrwałym procesem, że nie ma szybkich i łatwych rozwiązań dla dotykających go problemów. Bardziej pesymistyczny był profesor Robert Shiller, współtwórca znanego indeksu mierzącego ceny domów w USA. Mówił, że spadek cen o 10-25 proc. w najbliższych pięciu latach nie będzie dla niego zaskoczeniem. Dotąd obniżyły się o jedną trzecią od szczytu ukształtowanego w 2006 r. Są najniższe od 2003 r.

Kolejna firma podała swoje szacunki dotyczące zmiany cen domów w maju w Wielkiej Brytanii. Zdaniem Acadametrics ceny symbolicznie się podniosły w porównaniu z kwietniem, a w skali roku wzrost wyniósł 1,1 proc. Wcześniej Halifax informował o zniżce o 0,1 proc. w porównaniu z kwietniem. Majowa liczba transakcji też niewiele się zmieniła, co pokazuje pogrążanie się w stagnacji brytyjskiego rynku.

Od dewelopera

Ronson Development sprzedał 2/3 mieszkań w projekcie Gemini II. Pozostało 55 mieszkań od 50 do 136 m kw. w cenach od 8 500 do 10 000 zł/m kw. Inwestycji powstaje na warszawskim Ursynowie, przy Al. KEN - stacja metra Imielin. Drugi etap obejmuje dwa budynki, które mają być ukończone w III kw. 2012.

Echo Investment zawarło umowę z Polimex-Mostostal S.A. na budowę Galerii Olimpia w Bełchatowie, przy ul. Armii Krajowej, obok Centrum Handlowego Echo. Powierzchnia pod wynajem projektu, w którym będzie 80 sklepów, wynosi ok. 21 000 m kw. Oba centra utworzą kompleks usługowo handlowy o pow. najmu ponad 30 500 m kw. Otwarcie Galerii Olimpia w sierpniu 2012.

Zespół analiz

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: ceny | Nie wiadomo | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »