Cztery kluczowe elementy konstrukcyjne każdego domu

Decydując się na budowę domu pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniego projektu. Należy go dokładnie przemyśleć i dopasować do potrzeb osób, które będą w nim mieszkać, a także do własnych wymagań estetycznych. Współcześnie na rynku istnieje tysiące gotowych pomysłów przygotowanych przez specjalistów w dziedzinie projektowania. Wybierając gotowy projekt z całą pewnością zaoszczędzamy na czasie. Bez względu na to, jaki projekt wybierzemy podstawowe elementy konstrukcyjne będą niezmienne.

1. Fundamenty - ławy fundamentowe czy płyta fundamentowa

Budowa domu rozpoczyna się zawsze od jego fundamentów. Jakie fundamenty wybrać? Do wyboru mamy tradycyjne ławy fundamentowe lub nowoczesną płytę fundamentową.

W przypadku ławy fundamentowej, baton zostaje bezpośrednio wylany do wykopu ze zbrojeniem. Najlepiej sprawdzi się na suchym i zwartym podłożu. Do jej wad specjaliści w temacie zaliczają trudności w wykonaniu właściwej izolacji termicznej. Takie fundamenty zakłada większość gotowych projektów domów. Zaletą jest ich niższa cena.

Płyta fundamentowa charakteryzuje się dużą i równomierną nośnością w przenoszeniu obciążeń do gruntu. Płyty fundamentowe zajmują większe przestrzenie, co w efekcie zmniejsza ryzyko pojawiania się odkształceń w konstrukcji. Niewątpliwą zaletą jest krótszy czas budowy takich fundamentów i brak głębokich wykopów. To niestety wiąże się z wyższą ceną tego rozwiązania.

Reklama

2. Ściany nośne

Kolejnym podstawowym elementem konstrukcyjnym są ściany nośne. Ich funkcją jest przenoszenie obciążenia z wyższych kondygnacji (dach, strop i ściany) na fundamenty. Ponadto mają oczywiście rolą akustycznego oddzielenia pomieszczeń. Jako ich budulec najczęściej wykorzystuje się pustaki ścienne.

W przeciwieństwie do ścian działowych, ściany nośne muszą spełniać wymagania techniczne określone dokładnie w prawie. Należą do nich m.in. odporność ogniowa, grubość, izolacyjność termiczna i akustyczna.

3. Nadproża

Nadproża, czyli poziome belki nadprożowe okienne lub drzwiowe, to kolejny podstawowy element konstrukcji domu. Nadproża wykorzystuje się głównie nad otworami w ścianach nośnych, ale obecnie także i ścianach działowych. Nie chodzi tylko o okna i drzwi, ale również o przejścia lub otwarte przestrzenie w ścianach.

Celem zastosowania nadproża jest przeniesienie obciążeń na mury po obu stronach otworu. Więcej na temat nadproży znajdziesz tu.

4. Więźba dachowa i stropy

Więźba dachowa to drewniany element konstrukcyjny dachu, spełniający funkcję szkieletu przenoszącego obciążenia z pokrycia dachowego na ściany. Typ konstrukcji więźby dachowej jest zależny od typu dachu, jaki wybierzemy. Wyróżnia się więźbę jętkową, krokwiową oraz płatwiową.

Strop to poziomy element konstrukcji budynku, oddzielający jego kondygnacje, mający za funkcję przenoszenia obciążenia na pionowe elementy konstrukcji. Dolna warstwa stropu to sufit pomieszczenia poniżej, a górna warstwa to podłoga pomieszczenia powyżej. Kolejno budowane stropy różnią się między sobą parametrami np. ciężarem, izolacyjnością akustyczną i cieplną czy sposobem ułożenia. Od wytrzymałości stropu zależy bezpieczeństwo całej konstrukcji budynku.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: budowa domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »