Jak najtaniej zrobić remont łazienki?

Wiele osób uważa, że remont łazienki wiąże się z dużym obciążeniem finansowym. Jednak nie zawsze musi tak być. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wykonanie remontu za stosunkowo niewielkie pieniądze. Najprostsze pomysły na poczynienie oszczędności opiszemy poniżej.

Ustal budżet i zakres prac remontowych

Ustalenie budżetu na remont jest pierwszą czynnością, którą musimy wykonać. To od planowanego budżetu zależeć będzie skala remontu, a także rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych. Ustalmy górną granicę cenową, jednak pamiętajmy, że każdy remont może przynieść nieoczekiwane wydatki. Dlatego warto zostawić sobie ok. 20 proc. rezerwy finansowej. Dzięki temu zyskamy pewność, że prace nie zrujnują naszej kieszeni. Wstępny budżet bez problemu oszacujemy przy wykorzystaniu kalkulatora kosztów remontu łazienki.

Reklama

Po wstępnym oszacowaniu budżetu przystąpmy do ustalenia zakresu prac remontowych. W niektórych łazienkach wystarczy jedynie wymienić meble i armaturę. W innych dochodzi wymiana kafelków, odświeżenie ścian, wymiana grzejników oraz okien. Warto dokładnie obejrzeć pomieszczenie i naszkicować prowizoryczny projekt pomieszczenia.

Przemyśl, czy któreś prace możesz wykonać samodzielnie

Około 30 proc. kosztów remontu łazienki to cena wynajęcia wykwalifikowanych fachowców. Zatem samodzielne wykonanie prostych prac będzie dobrym sposobem na poczynienie odczuwalnych oszczędności. Co prawda nie warto samodzielnie wymieniać armatury łazienkowej czy majstrować w instalacji grzewczej. Są to czynności wymagająca wprawy i precyzji.

Jednak warto zastanowić się nad samodzielnym skuciem starej ceramiki, wykonaniem wylewki samopoziomującej podłogę, demontażem białej armatury czy pomalowaniem ścian. Są to proste prace remontowe, które wykona nawet osoba z mniejszym doświadczeniem. Samodzielny demontaż powinien przynieść nam oszczędności rzędu kilkuset złotych.

Zwróć szczególną uwagę na kafelki

W ofertach handlowych znajdziemy wiele rodzajów kafelków łazienkowych. Różnorodne wzory, kolory i kształty można dopasować do każdego wnętrza. Podczas wyboru ceramiki zwróćmy uwagę na jej cenę. Unikajmy najtańszych produktów, kosztujących niespełna 15 zł/m kw. Tanie płytki z reguły nie wyglądają zbyt elegancko.

Co więcej, ich jakość jest dość wątpliwa. Dlatego osoby chcące zaoszczędzić na remoncie powinny raczej ograniczyć powierzchnię płytek ściennych. Ceramika nie musi być układana na wszystkich ścianach. Możemy ułożyć ją jedynie na ścianie przy umywalce, prysznicu bądź wannie. Zaoszczędzone dzięki temu pieniądze warto poświęcić na zakup płytek ze średniej półki cenowej. Za dobrej jakości kafelki zapłacimy 40-50 zł/m kw. Jednak będzie to rozwiązanie na wiele długich lat.

Warto też pomyśleć o kosztach ułożenia płytek. Duży wpływ na stawkę glazurnika ma rozmiar kafelków. Najtańsze w montażu będą płytki o standardowym formacie. Nieco drożej wyjdzie ułożenie płytek wielkoformatowych. Jednak największe koszty robocizny wygenerują produkty o małym, niestandardowym rozmiarze.

Nie zmieniaj lokalizacji armatury, jeśli nie ma takiej potrzeby

Zmiana położenia wanny, prysznica czy toalety wymaga wykonania przeróbek hydraulicznych. W wielu przypadkach będzie to dość kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Dlatego przemyślmy, czy zmiana położenia armatury łazienkowej jest konieczna. Średni koszt zmiany lokalizacji jednego punktu hydraulicznego wynosi ok. 400 zł. Zatem za przeniesienie wc, prysznica, wanny i umywalki przyszłoby nam zapłacić ok. 1600 zł. Jeśli zdecydujemy się pozostawić armaturę na starym miejscu, wówczas zapłacimy jedynie za podłączenie nowych elementów.

Rozważnie wybieraj wykonawców

Zatrudnienie doświadczonej firmy remontowej niemal zawsze wiąże się z dużymi wydatkami. Osoby chcące zmniejszyć koszty remontu często wybierają mniejszych podwykonawców, pracujących na własny rachunek. Stawka takiego pracownika może być znacznie niższa. Najlepiej byłoby wybrać fachowców z polecenia. Dzięki temu zyskamy pewność, że prace zostaną wykonane w należyty sposób.

Wybierajmy ekipy z większym doświadczeniem, które wypracowały już własną renomę. Zdecydowanie odradzamy wynajmowanie najtańszych, niesprawdzonych pracowników. Może to być jedynie pozorna oszczędność. Naprawa niedoróbek pozostawionych przez niesprawdzonych fachowców z reguły mocno podnosi ostateczną cenę remontu.

Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na wszystkim

Tani remont nie oznacza zakupu najtańszych materiałów wykończeniowych. Istnieje cały szereg produktów, na których nie warto oszczędzać. Z pewnością odradzamy zakup najtańszej chemii. Wybierajmy jedynie dobrej jakości preparaty gruntujące, farby, fugi oraz kleje do płytek. Zastosowanie preparatów wątpliwej jakości znacznie zmniejszy żywotność naszych kafelków oraz powłok ściennych.

Zapoznajmy się z ofertą przynajmniej kilku sklepów i wybierzmy najatrakcyjniejsze oferty. Dotyczy to także samych kafelków i elementów wyposażenia łazienki. Często zdarza się, że rozpiętość cenowa pomiędzy podobnie wyglądającymi (a czasem nawet tymi samymi) produktami jest bardzo duża. Dlatego, im lepiej przygotujemy się do zakupu, tym większe będą szanse na wygenerowanie dodatkowych oszczędności finansowych.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: remont mieszkania | łazienka | remont | wykonanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »