Jakie wybrać materiały do budowy domu? Przegląd kilku ważnych kategorii

Budowa domu jest decyzją na całe życie. Budowa domu to również ostatni punkt długiej i mozolnej pracy architekta. W projekcie najczęściej jest określone w jakiej technologii powinien być zbudowany dom.

Już na samym początku inwestycji, kiedy projekt dopiero ma powstać powinniśmy już zorientować się jaki materiał budowlany jest dla nas najbardziej odpowiednim. Wybór odpowiedniego materiału do budowy domu zależy nie tylko od naszego gustu, lub od wad i zalet wybranej technologii, w głównej mierze wybór materiału do budowy zależy od zasobności naszego portfela.

Budować można z cegieł, z pustaka ceramicznego, bloczków wapiennych, keramzytowych i betonowych. Ostatnio bardzo modnym trendem jest budowa domów z bali. Domy coraz częściej zamawia się także w wytwórni. Budowa gotowego domu, który sam przyjeżdża na plac budowy i wręcz sam się buduje może trwać nawet zaledwie 7dni. Wszystko to zamyka się jednak w jednej bardzo ważnej kwestii - wymaganiach finansowych.

Reklama

Koszt budowy domu

Koszt budowy domu to myśl, która pojawia się w głowie każdego kto zamierza wybudować swój własny dom. Koszt budowy domu to około 3 tys. zł za 1 m kwadratowy. Mówimy tu o domu budowanym w średnim standardzie. Jeśli jesteśmy świadomymi inwestorami możemy zbudować dom taniej a nawet dużo taniej. Wszystko zależy od naszego przygotowania. Statystyki pokazują, że źle przygotowani inwestorzy przekraczają swój budżet średnio o 20 %. Stan surowy to zaledwie 30 % kosztów budowy domu. Robocizna to 20 % kosztów budowy. Resztę kosztów pokrywa dokumentacja oraz zakup materiałów. Trzeba pamiętać by budowy domu nie zlecać kilku ekipom. Żelazna zasada brzmi - dom buduje jedna ekipa. Uchroni Cię to inwestorze przed licznymi niespodziankami niekoniecznie miłymi. Oszczędzać nie powinniśmy ani na materiale do budowy ani na robociźnie. Oszczędzać powinniśmy za to na tak zwanej wykończeniówce. Tu koszty są najwyższe. Ewentualne błędy łatwo da się zatuszować inaczej niż w przypadku błędów konstrukcyjnych. Powinno to być wskazówką dla wielu szukających oszczędności inwestorów.

Ytong

Bloczki Ytong wykonane są z autoklawizowanego betonu komórkowego. Świetnie nadają się do budowy ścian na zaprawie do spoin cienkich lub na zwykłej zaprawie. Ytong jest tani i daje dużą oszczędność w budowie. W asortymencie Ytong posiada bloczki o grubości 40 cm i niskiej ciepłoprzepuszczalności co sprawia że nie trzeba w przypadku domów jednorodzinnych dodatkowo ocieplać ścian. Można wykonać tynk o grubości 15 mm od strony zewnętrznej i 10 mm od wewnętrznej co jest w zupełności wystarczające. Ytong jest solidnym i stosunkowo tanim materiałem godnym polecenia.

Suporex

Materiał znany pod nazwą suporex powstaje z masy betonowej do której dodana jest spieniająca pasta lub proszek aluminiowy. Suporex jest lekki i ma wysoką izolacyjność cieplną. Świetnie nadaje się do budowy wszystkich typów ścian. Przy zastosowaniu grubości powyżej 40 cm nie potrzeba dodatkowego ocieplenia.

Więcej porad na temat decyzji - ytong czy suporex - znajdziesz tutaj.

Porotherm cegła i dachówka ceramiczna

Ceramika porotherm - cegła czy dachówka ceramiczna to zdecydowanie droższy materiał niż bloczki z gazobetonu. Jeśli nasz portfel przeznaczony na budowę domu jest trochę grubszy możemy pokusić się o wybór ceramiki. Porotherm lub dachówka ceramiczna i ogólnie rzecz biorąc ceramika budowlana jest uznawana za najbardziej wartościowy materiał jest bowiem zdrowa i najbardziej odporna na wilgoć. Zastosowanie cegły do budowy przegród wymusza w dużej mierze dodatkowe docieplenie domu. Dachówka ceramiczna nasiąka i zmienia swój ciężar co warto wziąć pod uwagę podczas projektowania zadaszenia. Jest za to trwała, nie łamie sie i nie gnie pod wpływem obciążenia śniegiem.

Blachodachówka

Blachodachówka nie nasiąka wodą. Nie zmieni też znacząco swojego ciężaru pod wpływem nasiąknięcia wodą deszczową. Blachodachówka jest tania. Jest natomiast mniej odporna na korozję i zarysowania. Niektórzy producenci oferują blachodachówki ze specjalną posypką dzięki czemu blachodachówka wyglądem przypomina dachówkę ceramiczną.

Strop gęstożebrowy TERIVA

Strop gęstożebrowy Teriva to łącznik pomiędzy monolitycznymi i prefabrykowanymi stropami. Strop gęstożebrowy Teriva bywa potocznie nazywany także stropem pustakowo - belkowym. Odległość między żebrami wynosi od 30-60 cm. Strop gęstożebrowy charakteryzuje się niską wagą, i dużą dostępnością jest to też dość stara technologia wykonania. Ma niską dzwiękoizolacyjność. Na potrzeby taniego domu jednorodzinnego jest to jednak technologia zupełnie wystarczająca.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Kalkulatory budowlane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »