Kuchnia z wyspą - wybrane projekty i koszty wykonania

Kuchnia z wyspą to coraz modniejszy sposób na zapełnienie przestrzeni kuchennej. Taką kuchnię można zaaranżować w prawie dowolnym stylu. Jednak przede wszystkim powinna być funkcjonalna, ergonomiczna i estetyczna.

Aby kuchnia z wyspą mogła być równocześnie praktycznym miejscem do przygotowania posiłków oraz spotkań rodzinnych powinna być urządzona w taki sposób aby nie krępować ruchów a jednocześnie cieszyć oko. Jak urządzić kuchnię z wyspą? Poniżej pomysły na wyspę kuchenną - estetyczną i praktyczną.

Co powinny uwzględniać projekty?

Projekty kuchni zakładające wkomponowanie wyspy to najczęściej rozwiązania do dużych, przestronnych wnętrz. Nie oznacza to jednak, że mała kuchnia z wyspą nie ma racji bytu. Przy odrobinie wyobraźni i umiejętnym rozmieszczeniu mebli i sprzętów jest to jak najbardziej możliwe do wykonania.

Reklama

Kuchnie z wyspą pełnią szereg różnych funkcji. Wyspa w kuchni pełni funkcję dekoracyjną i zapewnia więcej miejsca na przechowywanie produktów spożywczych oraz naczyń i sprzętów kuchennych. Wyspy kuchenne mogą pełnić rolę jadalni, czy służyć jako blaty do przygotowywania posiłków. Projekty kuchni z wykorzystaniem wyspy zakładają również wkomponowanie barku pośrodku kuchni.

Projekty kuchni powinny uwzględniać rzecz podstawową. Mianowicie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ma to być kuchnia otwarta czy zamknięta na salon. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule.

Kuchnia otwarta na salon powoduje wrażenie przestronności. Ponadto ułatwia kontakt między osobami znajdującymi się w obu pomieszczeniach. Jednak kuchnia otwarta na salon to jednocześnie problem w postaci zapachów rozchodzących się po całym domu. Jeśli stanowi to dla nas problem, powinniśmy zdecydować się na kuchnię zamkniętą. Jako trzecie, kompromisowe rozwiązanie można rozważyć zamontowanie drzwi przesuwnych lub harmonijkowych.

Projekty kuchni wyposażonej w wyspę powinny naturalnie przewidywać praktyczne i optymalne rozplanowanie mebli. Meble kuchenne na wymiar to doskonały pomysł szczególnie jeśli do urządzenia jest małe pomieszczenie. Może ona być również zaprojektowana w kształcie litery L, gdzie wyspa jest integralną częścią zabudowy całej kuchni, a wyspa stanowi jedynie przedłużenie.

Gotowe lub dedykowane projekty kuchni z wykorzystaniem wyspy można zamówić u projektantów wnętrz. Projektowanie przez wyspecjalizowaną firmę może odbyć się na kilka sposobów. Jednym z nich jest wizyta projektanta w Twoim domu, gdzie narodzi się najbardziej korzystna koncepcja dostosowana do wnętrza. Projektant podpowie co zrobić aby kuchnia najlepiej spełniała swoja rolę, a przy tym była atrakcyjna wzorniczo. Projektant pomoże wybrać meble kuchenne i stworzy projekt na miarę naszych oczekiwań.

Inną formą współpracy może być projektowanie online. Wiele firm proponuje taką możliwość. Projekty kuchni powstają wtedy na podstawie przesłanych drogą elektroniczną opisów oraz rzutów pomieszczenia.

Darmowym sposobem na inspiracje projektowe są zdjęcia (również 3D) pokazujące gotowe realizacje mniej lub bardziej znanych projektantów. Niektóre biura projektowe oferują również kompletny gotowy projekt wnętrz wraz z opisem, który jest stosunkowo tani. Zamówiony projekt zawierający również zdjęcia i rzuty dostaniemy drogą elektroniczną na wskazany adres.

Mała kuchnia z wyspą oraz kuchnia z nietypowym układem ścian będzie wymagała odmiennych rozwiązań. Meble kuchenne na wymiar to doskonały pomysł do niewielkich przestrzeni oraz o niepospolitym układzie ścian. Projekty kuchni powinny uwzględniać możliwości danego pomieszczenia.

Armatura kuchenna i nieodzowne sprzęty AGD

Jeśli wiemy już jak urządzić naszą kuchnię, należy pomyśleć o sprzętach i armaturze pierwszej potrzeby. Kuchnie często są urządzane w taki sposób aby na wyspie znajdował się blat roboczy, szafki pod blatem oraz zlewozmywak. Zamontowanie na wyspie zlewozmywaka to bardzo dobry pomysł. Jednak wyspa musi mieć odpowiednie wymiary. Najlepiej, żeby wyspa miała co najmniej 60 na 120 centymetrów.

Jednak dla komfortu korzystania z blatu roboczego i zlewozmywaka powinna być dłuższa - nawet do 180 centymetrów. Inną propozycją jest wykorzystanie fragmentu wyspy na płytę grzewczą. Ta opcja również będzie wymagała odpowiedniej szerokości i długości wyspy.

Do wyspy najlepiej dopasować zlewozmywak nakładany czyli nasadowy. Jednak jeśli zamawiamy meble kuchenne na wymiar, można zaplanować otwory na zlewy wbudowywane lub nawet podwieszane. Bateria do zlewu powinna być bardzo dobrze dopasowana wymiarowo, aby woda nie chlapała na podłogę. Jednocześnie bateria musi dobrze spełniać swoją rolę.

Do wyboru mamy wiele rodzajów baterii spośród baterii stojących. Stosunkowo drogą lecz odpowiednią na wyspy kuchenne będzie bateria stojąca z wyciąganą wylewką. Tutaj mamy do wyboru baterię z funkcją prysznica i z długim wyciąganym wężykiem lub baterię sprężynową. Bateria sprężynowa jest specyficznym rodzajem baterii z częściowo wyciąganą wylewką.

Istnieje również cała gama baterii stojących jednouchwytowych o niewielkich rozmiarach, które bardzo dobrze sprawdzą się do montażu na blacie lub obudowie zlewu na wyspie kuchennej.

Jeśli wyspa ma służyć jako miejsce przygotowywania posiłków i gotowania, nie powinno zabraknąć sprzętów do zabudowy. Może to być niska lodówka oraz zmywarka, a przede wszystkim płyta grzewcza. Chcąc zamontować na wyspie płytę grzewczą, nie można zapomnieć o okapie kuchennym.

W sprzedaży są okapy dedykowane do montażu nad wyspę. Ciekawą propozycją jest okap z wyświetlaczem LCD, który szybko i sprawnie absorbuje zapachy kuchenne oraz parę. Urządzenie zostało wyposażone w cztery światła LED, które skutecznie oświetlają całą przestrzeń pod okapem i w jego sąsiedztwie. Jego cena to około 700 złotych.

Jeśli pozwala na to wielkość pomieszczenia kuchennego, wyspa może stać się również miejscem spożywania posiłków. Aby tak się stało, można urządzić ją w kształcie litery L lub U. Jedna z części takiej wyspy może być stołem dopasowanym aranżacyjnie i wysokością do pozostałej części. W sprzedaży są również specjalne blaty które z jednej strony są dłuższe, pozwalając na wsunięcie pod nie krzeseł.

Więcej na temat urządzania kuchni z wyspą przeczytasz w artykule "Wyspy kuchenne - jak je zaplanować, czego wymagają?".

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | kuchnia | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »