Inflacja całkowicie zmienia obraz złotego

Polski złoty nie ma ostatnio najlepszej prasy. Najpierw rodzima waluta dynamicznie się osłabiła po ostatnim wystąpieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego, który uznał, że nie widzi uzasadnienia, aby stopy procentowe miały zostać podniesione ani w 2019, ani nawet w 2020 roku.Ostatnie dane o inflacji z Polski, diametralnie zmieniły obraz naszej waluty.

Minął kolejny tydzień, w którym inwestorzy nie do końca wiedzieli czy ustawić się po stronie kupujących czy sprzedających, a rozwarstwienie wyników się powiększyło.

W tym zmiennym otoczeniu bardzo istotne okazały się dane o inflacji z Polski, które diametralnie zmieniły obraz lokalnej waluty, a wg badania Markitu, przedsiębiorcy w Brazylii widzą swoją przyszłość w kolorowych barwach - jednak pod jednym warunkiem...

Po czym skwitował, że biorąc pod uwagę oczekiwane wtedy spowolnienie gospodarcze, być może zasadnym byłoby, aby Rada Polityki Pieniężnej mogła płynnie przejść do dyskusji o ewentualnej obniżce kosztu pieniądza. Naturalnie inwestorzy zareagowali dość gwałtownie, bowiem nikt nie spodziewał się, aż tak gołębiego podejścia władzy monetarnej.

Reklama

Osłabiła się polska waluta, umocniły się obligacje i mocno oberwało się bankom na warszawskim parkiecie. Tymczasem w środę rodzima waluta dostała lanie po raz drugi. Tym razem sytuację złotego pogorszyły zrewidowane dane o inflacji. GUS podał bowiem, że w lutym dynamika wzrostu cen wyniosła 1,4% r/r, podczas gdy oczekiwano 1,7% (miesiąc temu było 1,9%). Wzrost cen wyhamował w kategoriach "rekreacja i kultura", "łączność" oraz "transport".

Aczkolwiek najmocniej do spadku wskaźnika CPI przyłożyła się "żywność i napoje bezalkoholowe". W tej grupie wzrost cen wyhamował z 4,8% r/r w styczniu do 3,4% w lutym. Taki odczyt to woda na młyn dla zwolenników luźnej polityki pieniężnej, aczkolwiek gdyby spojrzeć na inflację w horyzoncie nadchodzących kilku miesięcy, to pragnę zwrócić uwagę na dwa fakty.

Po pierwsze już w czerwcu będziemy mieli do czynienia z mocnym efektem bazowym na ropie naftowej, a gdyby wartość baryłki utrzymała się powyżej 60 dolarów, wzrost cen w ujęciu r/r przekroczy 30%. I choć złoty umocnił się w tym okresie, to efekt na ceny transportu, a także żywności, może być zauważalnie dodatni.

Po drugie, moim zdaniem szanse na średnioterminowe umocnienie złotego są coraz niższe, bowiem brak jest w tej chwili nowych argumentów, dzięki którym inwestorzy mieliby kupować polską walutę. A szanse na korekcyjne umocnienie dolara są coraz większe. Dlatego też uważamy, że do połowy roku możemy być świadkami niższej od prognoz inflacji, aczkolwiek w drugiej połowie roku spodziewamy się negatywnych niespodzianek.

Markit raz na 4 miesiące prowadzi w kilkunastu krajach badania optymizmu przedsiębiorców. Po raz kolejny z rzędu okazało się, że to Brazylijczycy najbardziej okazale postrzegają swoją przyszłość. Wg ostatniej ankiety firmy badawczej różnica między firmami pozytywnie postrzegającymi swoją przyszłość, a tymi, którzy spodziewają się spadku wartości swojego biznesu wynosi aż 56%.

Co istotne, przedsiębiorcy uważają, że w ciągu nadchodzących 12 miesięcy poprawi się ich skala działalności, przychody, zwiększy się zatrudnienie oraz nakłady kapitałowe. I chociaż to bardzo pozytywne informacje, którą mogą znacząco poprawić stan lokalnej gospodarki, gdy firmy ruszą z inwestycjami, jest jeden mały szkopuł. Mianowicie Brazylijczycy swoje pozytywne nastawienie tłumaczą przede wszystkim nadzieją na pozytywne rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich, które będą miały miejsce w drugiej połowy roku.

To jednak niesie za sobą spore ryzyko, bowiem w przypadku niekorzystnego ich rozstrzygnięcia, skala rozczarowania może być bardzo duża. Z drugiej strony ryzyko, że Lula w nich wystartuje z prawomocnym wyrokiem za korupcję i pranie brudnych pieniędzy jest bardzo niewielkie. Biorąc pod uwagę globalną sytuację gospodarczą i relatywnie wysokie ceny surowców, zwłaszcza ropy naftowej, oczekiwanie mocnej poprawy wydaje się być w Brazylii w dalszym ciągu uzasadnione.

Szymon Juszczyk, Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami, RDM Wealth Management

RDM Wealth Management to licencjonowany przez Komisję Nadzoru Finansowego dom maklerski wyspecjalizowany w zarządzaniu portfelami, w których skład wchodzą fundusze inwestycyjne.

PEŁNE NOTOWANIA ONLINE ZŁOTEGO

Wzrost cen w Polsce ponownie spowolnił

Inflacja w Polsce już dłuższy czas nie osiąga celu inflacyjnego NBP, co hamuje członków banku centralnego przed podwyższeniem stóp procentowych. Tempo wzrostu cen w Polsce wręcz spowolnia, wg opublikowanych w tym tygodniu danych rocznych wzrost cen osiągnął jedynie 1,4%. Pomału rosły przede wszystkim ceny towarów, które w rok rocznym porównaniu są wyższe o 1%.

Natomiast ceny usług wzrosły o 2,3% r/r. Na portfele większości Polaków wpływ ma przede wszystkim wzrost cen żywności, które urosły o 3,6%. Mniejszym wydatkiem były natomiast zakupy odzieżowe i obuwnicze, ceny tych produktów wykazały roczny spadek o 4,2%.

Z perspektywy zacieśnienia polityki pieniężnej oznacza to, że szanse na podwyższenie stóp procentowych w tym roku ponownie spadły. Sam NBP obniżył zakładany szacunek inflacji i w 2018 roku oczekuje, że wzrost cen osiągnie 2,1%. Inflacja powinna przyśpieszyć, ale tegorocznego celu raczej nie osiągnie. Polskiej gospodarce obecna sytuacja odpowiada. Polityka pieniężna jest nadal względnie spokojna i stabilna, co jest dla niej korzystne. Fundamentalna sytuacja dla polskiej gospodarki jest nadal pozytywna, nawet bez wizji rosnących stóp procentowych.

Złoty w tym tygodniu ponownie się osłabił. Jednak jest to raczej jedynie techniczna korekta po okresie zwyżkowym w ubiegłym roku, niż długoterminowy trend. Tempo umocnienia polskiej waluty w minionym roku było nie do utrzymania, a korekty technicznej spodziewano się wcześniej czy później. W piątek kurs złotego był na poziomie 4,21 EUR/PLN, a notowania eurodolara na poziomie 1,23 EUR/USD.

Malwina Krakus, analityczka AKCENTY

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | PLN | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »