Odbiór mieszkania od dewelopera: O czym warto pamiętać?

Każda osoba, która kupiła nowe mieszkanie, z niecierpliwością czeka na moment, w którym będzie mogła w nim zamieszkać. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy odebrać mieszkanie. Wbrew pozorom nie jest to czynność łatwa, dlatego postaramy się wyjaśnić, na co zwracać szczególną uwagę.

Najlepszy odbiór w towarzystwie specjalisty

Zacznijmy od tego, że najlepszym rozwiązaniem byłoby dokonanie odbioru mieszkania w towarzystwie osoby, która zna się na budownictwie. Jeśli jest to profesja odbierającego mieszkanie, tym lepiej, bo z pewnością będzie bardzo dokładny.

Jeżeli nie chcemy jednak ponosić dodatkowych wydatków, warto znaleźć przynajmniej jedną, dwie osoby, które kiedykolwiek odbierały nowe mieszkanie i mają jakiekolwiek doświadczenie i pojęcie o tym, co może być nie tak.

Najlepiej jednak zdecydować się na pomoc profesjonalisty, a więc inspektora nadzoru czy kierownika budowy. Koszt takiej usługi wynosi zwykle kilkaset złotych, więc jest warty rozważenia. Jeśli jednak planujemy sami dokonać tego samodzielnie, to zobaczmy, jak się do tego zabrać. Więcej na temat odbierania mieszkania, możliwości finansowego sprawdzenia dewelopera oraz kosztów wykończenia mieszkania przeczytasz tutaj.

Reklama

Samodzielny odbiór

Na początek warto pamiętać, że odbiór musi być szczegółowy. Nie może więc on trwać kilka minut. Najlepiej zarezerwować sobie na to 2-3 godziny i mieć jeszcze czas chwilę później, żeby nie trzeba było się spieszyć na kolejne umówione spotkanie. Tak jak w wielu innych sytuacjach, także i tutaj pośpiech jest złym doradcą.

Warto przy tym również pamiętać, że odbiór powinien odbywać się w dzień. W świetle dziennym wiele usterek jest bardziej widocznych niż w świetle sztucznym. Ponadto trzeba pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa w mieszkaniu nie będzie prądu, a odbiór w świetle latarki mija się z celem.

Poza odpowiednim zapasem czasu, trzeba zabrać kilka niezbędnych rzeczy. Oczywiste wydaje się być, że trzeba ze sobą zabrać umowę wraz załącznikami. To w tych dokumentach znajdują się bowiem wszystkie kluczowe informacje na temat tego, jak powinno wyglądać odbierane mieszkanie. Jest tam bowiem nie tylko plan mieszkania, ale również dokładny opis standardu, w którym powinny być oddawane wszystkie pomieszczenia. Jednakże dokumenty to nie wszystko.

Wybierając się na odbiór, warto zaopatrzyć się w poziomicę, najlepiej jak najdłuższą, miarkę o długości min. 5 metrów i kątownik. Poza tym przydadzą się także mocna latarka, zapałki lub zapalniczka oraz gruba kartka papieru. Za chwilę wyjaśnimy, w których momentach będziemy z tych przedmiotów korzystać. Dobrze jest również uzbroić się w czujność i dokładnie oglądać wszystkie elementy wnętrza. Tak uzbrojeni możemy wybierać się na odbiór mieszkania.

Najważniejsze czynności

Pierwszą czynnością odbiorową, od której należy zacząć, jest sprawdzenie zgodności mieszkania z umową. Najważniejszym dokumentem będzie tutaj załącznik do umowy, czyli plan mieszkania. Należy przejść się po mieszkaniu i sprawdzić, czy zgadza się układ i wielkość pomieszczeń. Warto sprawdzić również, czy wielkość otworów okiennych i drzwi zgadza się z projektem. Następnie trzeba zmierzyć wysokość pomieszczeń i sprawdzić nie tylko, czy jest ona zgodna z umową, ale również czy jest ona jednakowa we wszystkich pomieszczeniach.

Teraz możemy już korzystać z przyniesionych ze sobą pomocy. Przy pomocy kątownika warto sprawdzić kąty. Większość z nich powinna być prosta, chyba że projekt przewidywał co innego. Przy użyciu poziomicy powinniśmy sprawdzić pion ścian i poziom wylewki. Im dłuższa poziomica, tym dokładniejszy będzie ten pomiar.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie powierzchni ścian i wylewek. Powinny być one gładkie, bez pęknięć i śladów jakichkolwiek napraw. Wylewki powinny mieć tzw. dylatację, a więc szpary wzdłuż ścian oraz pomiędzy pomieszczeniami, gdyż jest to gwarancją ich prawidłowej pracy. Dobrze by było przy tych czynnościach skorzystać z przyniesionej latarki. Dzięki bocznemu strumieniowi światła można bowiem wskazać wiele nierówności, które są niewidoczne w świetle dziennym. W takim świetle można również zauważyć naprawy powierzchni, a jeśli takie są widoczne, to koniecznie trzeba spytać o ich przyczynę.

Po sprawdzeniu ścian nadchodzi czas na drzwi i okna. Trzeba sprawdzić, czy chodzą lekko, czy otwierają i zamykają się bez problemu. Jeśli drzwi wejściowe miały być atestowane, to właśnie w tym momencie powinniśmy otrzymać właściwe dokumenty. Warto również sprawdzić szczelność drzwi i okien.

Do tego celu należy wykorzystać przyniesioną grubszą kartkę. Po otwarciu okna trzeba ją położyć na framudze, a następnie zamknąć okno. Jeśli kartka nie wypadnie, to znaczy, że okna są szczelne.

Oglądając okna, nie można pominąć balkonów i parapetów. Przy parapetach warto zwrócić uwagę na to, czy są wykonane z materiału, który był opisany w umowie. Koniecznie trzeba sprawdzić również ich spadek, gdyż niewłaściwy spadek może powodować zalewanie mieszkania przez wodę deszczową wpływającą przez okna.

Spadek jest również najważniejszym elementem, który należy sprawdzić na balkonie. Także tutaj ma on kluczowe znaczenie, gdyż efektem nieprawidłowego spadku jest zalewanie mieszkania. Jeśli na balkonie są płytki, to dobrze by było dokładnie je obstukać. Jeśli usłyszymy głuchy odgłos, to sugeruje on pustą przestrzeń pod spodem, czego efektem mogą być odpadające płytki.

Po sprawdzeniu powyższych elementów przychodzi czas na sprawdzenie instalacji. Najłatwiej jest sprawdzić instalację wentylacyjną. W tym celu trzeba skorzystać z przyniesionej zapalniczki, której płomień po przyłożeniu do otworu wentylacyjnego powinien odchylić się w jego stronę. Takie zjawisko oznacza dobry ciąg wentylacyjny, a więc sugeruje, że nie będzie kłopotów z wentylacją, a więc również z wilgocią, pleśnią i grzybem.

Kolejną instalacją, którą należy sprawdzić, jest instalacja elektryczna. Najpierw oczywiście należy sprawdzić, czy układ gniazdek i punktów świetlnych zgadza się z projektem. Drugim etapem kontroli jest sprawdzenie jej działania. Najlepiej byłoby to zrobić, montując we wszystkich punktach świetlnych oprawki z żarówkami i zapalić je wszystkie naraz. Jeśli coś zacznie migać lub wyskoczy bezpiecznik, to niestety jest jakiś problem i instalacja nadaje się do poprawki.

Ostatnimi instalacjami, które pozostały do sprawdzenia podczas odbioru technicznego mieszkania, są instalacje wodna, gazowa i grzewcza. Ich sprawdzenie nie jest już niestety takie proste. W przypadku instalacji gazowej do sprawdzenia szczelności jest bowiem potrzebny specjalistyczny sprzęt.

Instalacji wodnej nie jesteśmy w stanie sprawdzić przed zainstalowaniem urządzeń, a grzewczą możemy sprawdzić jedynie w sezonie grzewczym. Możemy jednak sprawdzić układ punktów wodnych i kanalizacyjnych oraz usytuowanie grzejników. Możemy również pokręcić zaworami przy kaloryferach, dzięki czemu stwierdzimy, czy łatwo chodzą.

Protokół - zapisz w nim dokładnie wszystkie wady

Wszystkie znalezione przez nas usterki powinny zostać zapisane w protokole odbiorowym. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko to, co jest zapisane, ma moc wiążącą. Nie zgadzajmy się więc na żadne ustne ustalenia, bo później dochodzenie swoich praw będzie bardzo trudne.

Dodatkowo pamiętajmy, że w protokole, poza wskazaniem usterek, powinien się znaleźć również termin, w którym usterki te zostaną naprawione. Ustalenie tego terminu jest bardzo ważne i ma moc wiążącą. Jeśli więc deweloper uchyla się przed wpisaniem usterek do protokołu lub nie chce określić terminu ich usunięcia, to protokołu nie podpisujmy. Protokołu nie powinniśmy podpisać również w sytuacji, gdy w mieszkaniu są wady uniemożliwiające zamieszkanie. Wówczas konieczne będzie usunięcie tych wad przez dewelopera i umówienie się na kolejne spotkanie, tym razem takie, które skończy się podpisaniem protokołu.

Podpisanie protokołu nie oznacza jednak, że usunięcie wad wykrytych później obciąża już właściciela mieszkania. Istnieje bowiem prawo rękojmi, które gwarantuje właścicielowi mieszkania kupionego od dewelopera możliwość dochodzenia swoich praw jeszcze przez 3 lata od momentu odebrania mieszkania. Warto o tym pamiętać i nie denerwować się, że procedura odbioru zamyka drogę do dochodzenia swoich praw w razie niezauważonych w czasie odbioru mieszkania wad.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: Mieszkanie+ | deweloper | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »