Projekt domu i pozwolenie na budowę (cz. 4): Konieczne pozwolenie na budowę

Projekt budowlany jest podstawą do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę i powinien spełniać wymogi zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (wraz z późniejszymi zmianami). Musi być także zgodny z warunkami zabudowy wynikającymi z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Architekt wykonujący projekt budowlany może wykorzystać projekt gotowy jako część architektoniczno-konstrukcyjną, którą adaptuje do warunków miejscowych (gruntowych, klimatycznych i zagospodarowania terenu) - projekt budowlany jest opracowaniem przeznaczonym dla konkretnego obiektu i powinien być dostosowany do jego specyfiki i charakteru.

Według Prawa Budowlanego (Art. 34, ust. 1) projekt budowlany powinien składać się z:

Reklama
  1. projektu zagospodarowania działki i terenu w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy sąsiednich terenów;
  2. projektu architektoniczno-budowlanego, który określa funkcję, formę i konstrukcję obiektu, charakterystykę energetyczną i materiałową (tu najczęściej wykorzystywany jest projekt gotowy z niewielkimi zmianami dostosowującymi go do wymagań konkretnego inwestora);
  3. oświadczenia o zapewnieniu dostaw mediów (energii, wody, gazu, ciepła), odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia do sieci uzbrojenia terenu (wodociągi, kanalizacja, sieć energetyczna, gazowa, telekomunikacyjna) i dróg lądowych;
  4. jeśli są konieczne, wyników badań geologicznych i geotechnicznych warunków posadowienia budynków.

Bardziej szczegółowe wymogi dotyczące treści i formy projektu budowlanego można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Ponieważ projekt budowlany jest opracowaniem kompleksowym (architektura, konstrukcja, instalacje, materiały, zagospodarowanie terenu), jest wykonywany nie tylko przez architekta, ale także przez innych uprawnionych projektantów. Wszyscy oni podpisują wykonane przez siebie projekty, za które są odpowiedzialni, podając numer i zakres posiadanych uprawnień.

Przy projektowaniu większych obiektów na podstawie projektu budowlanego firma, która będzie realizować inwestycję, przygotowuje tzw. projekt wykonawczy i według niego prowadzi poszczególne prace. Jednak w przypadku budowy domu jednorodzinnego najczęściej wynajmowane są firmy nieduże, nie posiadające możliwości wykonania takiego opracowania. Dobrze jest zatem zadbać, aby projekt budowlany był w swej szczegółowości zbliżony do projektu wykonawczego.

Ustalenie warunków przyłączenia mediów

Aby otrzymać warunki techniczne przyłączenia do sieci, należy do każdego z dostawców mediów (zakład energetyczny, wodno-kanalizacyjny, gazowniczy, ciepłowniczy) wystąpić z pisemnym wnioskiem o ich określenie. Oczywiście trzeba wystąpić jedynie do zakładów obsługujących teren, na którym znajduje się działka.

Lista załączników, które należy dołączyć do wniosku, może być różna w zależności od dostawcy i rejonu kraju - informacje, jak powinien wyglądać wniosek i jakie dokumenty trzeba dołączyć, udzielane są w odpowiednich zakładach. Najczęściej oprócz samego wniosku inwestor musi dostarczyć mapę geodezyjną (1:500 lub 1:1000) dla celów informacyjnych z zaznaczoną działką (lub przynajmniej dokładne określenie działki w ewidencji gruntów) oraz dokument potwierdzający jego prawo do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych.

Dokumentację techniczną wykonuje się na podstawie otrzymanych warunków technicznych, które zawierają opis sposobu przyłączenia i wymagania dostawcy w zakresie rozwiązań i parametrów technicznych przyłącza oraz instalacji. Choć teoretycznie projekt przyłącza przygotowuje bezpłatnie dostawca, zdarza się, że jego koszt - w celu przyspieszenia procedury - ponosi inwestor i on jest zobowiązany do zlecenia jego wykonania oraz uzgodnienia go z odpowiednim dostawcą. Inwestor ponosi także część kosztów wykonania przyłącza - z reguły 25 proc.

Po uzyskaniu warunków technicznych trzeba również wystąpić do każdego z dostawców z wnioskiem o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci i dostawy mediów.

Archipelag
Dowiedz się więcej na temat: pozwolenie na budowę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »