Rozpoczyna się przebudowa stadionu Pogoni Szczecin

Ponad 364 mln zł będzie kosztować modernizacja stadionu miejskiego w Szczecinie, którego gospodarzem jest grająca w piłkarskiej ekstraklasie Pogoń. Przebudowę zrealizuje konsorcjum firm Doraco - PBG. Prace rozpoczną się już w poniedziałek.

W piątek prezydent Szczecina Piotr Krzystek podpisał umowę na przebudowę wiekowego stadionu Pogoni przy ul. Twardowskiego. Inwestycja ma być gotowa za 36 miesięcy. Przygotowania trwały kilka lat. Rozpoczęły się konkursem architektonicznym, który przewidywał modernizację obecnego obiektu za kwotę nie wyższą niż 50 mln zł. W konkursie zwyciężyła koncepcja biura Janusza Pachowskiego z Izabelina. Przez kolejne lata koncepcja była wielokrotnie modyfikowana. Doprojektowano m.in. dodatkową czwartą trybunę, której pierwotnie nie przewidywano. Koncepcję rozszerzono także o centrum szkolenia młodzieży. Ze zmianami koncepcji rosły koszty modernizacji obiektu i jego otoczenia.

Reklama

- To jest duże i skomplikowane zadanie na kilka lat, bo łączymy tu wiele elementów, nie tylko stadion, ale także kompleks boisk treningowych z zapleczem oraz zagospodarowaniem terenu wokół. To oczywiste, że chcielibyśmy zbudować wszystko jak najtaniej, ale rzeczywistość jest inna. Prognozy sytuacji na rynku budowlanym pokazują, że coś co dziś wydaje się drogie, za rok będzie normą, a za dwa lata może być to już cena okazyjna - mówił przed podpisaniem umowy z wykonawcą Krzystek i dodał: - Z ewolucją tego projektu uczyliśmy się tego, jak on powinien wyglądać i jak go dostosować do naszych warunków.

Przebudowa rozpocznie się już po niedzielnym meczu z Zagłębiem Lubin. Ma go obejrzeć z trybun komplet publiczności - 16 tys. osób.

- Harmonogram stworzyliśmy w taki sposób, by wszystkie mecze w trakcie budowy Pogoń mogła rozgrywać w Szczecinie jako gospodarz. Być może konieczna będzie zamiana gospodarza na jeden czy dwa mecze. Nie więcej - powiedział prezes klubu Jarosław Mroczek.

- Będzie to czwarty stadion, który zbudujemy, a trzeci, który będziemy budować pod ruchem, czyli cały czas udostępniając boisko. Mamy w tej kwestii doświadczenie i wierzę, że jeśli już popełniliśmy wcześniej jakieś błędy, to są one już za nami i teraz ich unikniemy - powiedział pełnomocnik zarządu PBG Jerzy Ciechanowski.

Budowa rozpocznie się 11 marca. Od tego dnia pojemność trybun zostanie ograniczona do 4,6 tys. widzów. Pogoń uzyskała zgodę PZPN, by w czasie przebudowy odstąpić od możliwości goszczenia kibiców drużyny przyjezdnej. Pierwszym etapem będzie rozbiórka wysokiej trybuny. Wykonawcy zakładają, że w przerwie letniej pomiędzy sezonami zostanie przesunięta na docelowe miejsce płyta boiska.

Karol Zduńczyk, prezes lidera konsorcjum, firmy Doraco dodał: - To trudny projekt. Co dwa tygodnie będziemy musieli przerywać prace. Ta budowa będzie budziła emocje i chciałbym by po 36 miesiącach zostały tylko te pozytywne emocje związane z sukcesami Pogoni.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogonienie | przebudowa stadionu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »