Warzywa i zioła na twoim balkonie

Klasyczne doniczki z pelargoniami to tylko jeden z pomysłów na zieleń na balkonie. Znacznie ciekawszym jest ogródek warzywno-ziołowy, dzięki któremu w naszej kuchni codziennie gościć będą wyjątkowe smaki. Serwis Homla.pl podpowiada, jak taki ogród stworzyć.

Choć uprawa warzyw i ziół na balkonie może się wydawać trudna, w gruncie rzeczy poradzi z nią sobie nawet kompletny laik.

Świeże warzywa i zioła w zasięgu ręki

Pod ogródek nada się nawet niewielki balkon - ważne jedynie, żeby był on nasłoneczniony przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia. Rośliny będą od nas wymagały nieco uwagi, warto jednak podjąć ten wysiłek - ze smakiem samodzielnie wyhodowanego pomidora, szczypiorku czy fasoli nic nie może się równać.

Pierwszym krokiem przy zakładaniu warzywnika jest wybór gatunków. Do uprawy balkonowej najlepiej nadadzą się nieduże warzywa o krótkim okresie wegetacji. Pewne ograniczenie stanowi też ilość dostępnego miejsca - niektóre gatunki zwyczajnie nie wyrosną w doniczce. Oznacza to, że możemy zapomnieć o dyniowatych, rzepowatych, kapustnych i większości korzeniowych.

Reklama

Na szczęście lista gatunków, które na balkonie będą się czuły znakomicie, i tak jest długa. W domowych warunkach bez problemu wyhodujemy m.in. pomidory koktajlowe, rzodkiewki, pietruszkę naciową, paprykę, sałatę, cebulę, szczypiorek, fasolę pnącą, seler naciowy, koper włoski i ogórki.

Równie duży wybór mamy w przypadku ziół. W doniczkach bez problemu wyhodujemy m.in. miętę, rozmaryn, bazylię, melisę, estragon, cząber, majeranek, tymianek, kolendrę, szałwię i lubczyk. Zioła są łatwiejsze w uprawie niż warzywa, a do tego mogą skutecznie pełnić funkcję dekoracyjną. Warto jedynie pamiętać, że większość ziół to rośliny jednoroczne, balkonowy ogródek trzeba więc będzie odnawiać co roku.

Wybieramy doniczki i ziemię

Przy wyborze donic trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Po pierwsze - muszą być one odporne na deszcz, mróz i upalne słońce. Po drugie - pojemniki powinny być głębokie na przynajmniej 40 cm, by rośliny mogły się swobodnie ukorzenić, a ziemia nie wysychała. Po trzecie wreszcie - donice na balkon nie mogą być wykonane z materiału zbyt ciężkiego. Nie powinny też jednak być zbyt lekkie, w przeciwnym razie może je bowiem przewrócić silny wiatr.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na jakości zbiorów, wystarczy, że kupimy głębokie, niezbyt wysokie, stabilne pojemniki z tworzywa sztucznego. Zadbajmy, by miały one otwory drenujące w dnie oraz odpowiednio głębokie podstawki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać doniczki równie funkcjonalne co piękne. Wiklinowe kosze, gliniane doniczki i dzbany, drewniane skrzynki, metalowe pojemniki - listę można by wydłużać. Aby balkon jeszcze ciekawiej się prezentował, donice można własnoręcznie pomalować lub np. ozdobić wstążkami.

Kupując ziemię, wybierzmy w sklepie ogrodniczym specjalne, nawożone podłoże do uprawy warzyw. Sprawdzi się ono również w przypadku ziół. Można też oczywiście zastosować ziemię z przydomowego ogródka, trzeba będzie jednak starannie oczyścić ją z traw i korzeni oraz dodać do niej kompost. Przed wsypaniem ziemi do doniczek ułóżmy najpierw na ich dnie kilkucentymetrową warstwę drenującą ze żwiru, keramzytu lub potłuczonej ceramiki.

Jak sadzić?

W przypadku uprawy warzyw na balkonie zamiast nasion lepiej wybrać rozsady. Szybciej się one przyjmą i będą wymagały od nas mniej uwagi. Rozsady można bez problemu nabyć w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie, uprawiając roślinę w kontrolowanych warunkach przed umieszczeniem jej w docelowej doniczce. Jeżeli zdecydujemy się jednak na nasiona, przestrzegajmy dokładnie podanych przez producenta dat wysiewu.

Na sadzenie warzyw i ziół optymalny będzie dzień ciepły, ale niezbyt słoneczny - może nawet padać deszcz. Rozsady umieszczamy w pojemnikach bardzo ostrożnie, uważając na delikatne systemy korzeniowe. Dopilnujmy, by rośliny umieszczać na takiej samej głębokości jak ta, na jakiej rosły poprzednio. Nie powinny też one być stłoczone w donicach zbyt ciasno. Tak przygotowane sadzonki obficie podlewamy, zabezpieczamy przed wiatrem i troskliwie pielęgnujemy. W przypadku warzyw oznacza to głównie nawadnianie - zioła warto oprócz tego często przycinać.

Rozmieszczając doniczki, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden fakt: nie wszystkie rośliny czują się dobrze w swoim sąsiedztwie. Dla przykładu pomidor posadzony obok ogórka będzie rozwijał się wolniej. Z kolei marchewka znakomicie radzi sobie przy cebuli, a rzodkiewka - w pobliżu szpinaku. Czasem dobre efekty daje też łączenie warzyw z ziołami - ogórek posadzony przy bazylii będzie zdecydowanie rzadziej chorował.

Podlewanie, nawożenie, pielęgnacja

Ogródek na balkonie należy nawadniać co dwa-trzy dni, a latem nawet codziennie (zioła dwa razy dziennie). Idealną porą będzie poranek, ale można podlewać również po zachodzie słońca. Ważne jest również regularne odchwaszczanie doniczek oraz ich nawożenie. Idealnym nawozem będzie naturalny kompost lub dostępny w sklepach ogrodniczych biohumus - ten ostatni zawsze rozcieńczony wodą w proporcji 1:20. Nawożenie powtarzajmy raz na dwa tygodnie.

Ogród na balkonie jest narażony na ataki chorób i pasożytów bardziej niż tradycyjny. Z tego względu roślinom należy się uważnie przyglądać, a na wszelkie dostrzeżone objawy reagować szybko. Szczególnie groźny jest pajęczak zwany przędziorkiem, który sieje spustoszenie wśród pomidorów. Rośliny często są też atakowane przez mszyce. Jeśli dostrzeżemy problem, czym prędzej aplikujemy odpowiedni środek polecony przez obsługę sklepu ogrodniczego.

Ostatnim elementem pielęgnacji jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Zwracajmy uwagę na silne upały, porywiste wiatry i nagłe ochłodzenia czy wiosenne przymrozki. W razie potrzeby rośliny warto wzmocnić odpowiednimi tyczkami, osłonić parawanami czy po prostu schować na chwilę do mieszkania. Jeśli będziemy traktować balkonowy ogródek z odpowiednią uwagą, szybko odwdzięczy nam się wyjątkowymi zapachami i smakami.

Homla.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »