Własne oczko wodne w ogrodzie - co warto wiedzieć?

Oczko wodne to element architektury ogrodowej, który znacząco poprawia wygląd całego otoczenia. Możemy je wykonać nawet w ogrodach o niewielkim metrażu. W ofertach firm specjalizujących się w aranżacji ogrodów znajdziemy zarówno gotowe formy na małe oczka, jak i materiały do budowy większych zbiorników.

Przed rozpoczęciem budowy

Prace nad oczkiem rozpoczynamy od dokładnego planu. Im lepiej przygotujemy się do całego przedsięwzięcia, tym lepsze efekty osiągniemy. Na wstępie określmy kilka podstawowych parametrów, którymi będzie odznaczało się nasze oczko wodne. Spróbujmy wykonać własny projekt, który obejmie takie rzeczy jak:

- lokalizacja - unikajmy budowy oczek bezpośrednio pod drzewami. Spadające liście będą regularnie zanieczyszczały wodę. Niekorzystną lokalizacją będzie także miejsce z mocnym nasłonecznieniem. Zbyt silne promienie słoneczne przyspieszą rozwój glonów i parowanie wody. Dlatego zaleca się, by zostało ono ulokowane w miejscu, w którym dobowy czas nasłonecznienia nie przekracza 6 godzin. Dobrym pomysłem jest też wykonanie zbiornika w centralnym punkcie ogrodu. Wyeksponowane oczko będzie efektownie zdobić przestrzeń ogrodu i podkreślać jego stylistykę.

Reklama

- rozmiary - w tej kategorii mamy pełną dowolność. Najmniejsze zbiorniki nie przekraczają powierzchni 2 m kw. Z kolei duże zbiorniki przypominają już naturalistyczne stawy kąpielowe, a ich powierzchnia niejednokrotnie przekracza 40 m kw. Wielkość naszego zbiornika powinna być dopasowana do rozmiarów ogrodu. Oczko wodne nie może ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po posesji. Jego rozmiar warto dobrać w taki sposób, by zbiornik był jedynie podkreśleniem stylistyki otoczenia i nie zakłócał kompozycji ogrodowej.

- kształt - każdy projekt powinien określać kształt planowanego zbiornika. Jest to bardzo ważny parametr, który decyduje o wyborze technologii budowlanej i w istotny sposób wpływa na wygląd pobliskiego otoczenia. Tradycyjne oczko wodne w ogrodzie przybiera kształt koła. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w niemal każdej aranżacji ogrodowej. Warto też dodać, że oczko wodne wpisujące się w kształt koła będzie najłatwiejsze w budowie.

Jednak w ogrodach coraz częściej pojawiają się także zbiorniki o nieregularnych kształtach. Takie oczko wodne wygląda nieco bardziej oryginalnie, jednak zajmuje więcej miejsca. Dlatego możemy je wykonywać w nieco większych ogrodach. Nierównomierny brzeg oczka wizualnie je powiększa i nadaje specyficznego uroku. Delikatnie zaokrąglone kształty dobrze komponują się w ogrodach zainspirowanych stylem angielskim, minimalistycznym, naturalistycznym, i japońskim. Z kolei zbiorniki o ostrych krawędziach będą efektownym uzupełnieniem aranżacji w stylu dworkowym, barokowym oraz nowoczesnym.

- wybór technologii - do dyspozycji mamy kilka opcji. Najprostszą z nich będzie zakup gotowej formy. W ofertach sklepów coraz częściej pojawiają się formy z polistyrenu, żywic poliestrowych, a nawet z kauczuku. Pierwsze dwa rozwiązania wymagają stworzenia wyrównanego, dobrze dopasowanego wykopu. Formy z kauczuku są bardziej elastyczne, dzięki czemu lepiej dopasowują się do podłoża. Dobrej jakości formy są bezpieczne dla roślin oraz ryb. Wytrzymują zmienne warunki pogodowe i są w pełni uodpornione na zimowe temperatury.

W ofertach handlowych znajdziemy produkty w kolorze czarnym, zielonym oraz niebieskim. Jednak warto zaznaczyć, że gotowe zbiorniki z reguły posiadają niewielką powierzchnię. Jeśli zależy nam na stworzeniu większego oczka wodnego, lepiej będzie wybrać inną technologię.

Ciekawą alternatywą jest wykonanie zbiornika z betonu. Niestety powyższa technologia budowlana wymaga większych nakładów pracy. Dlatego zalecamy ją jedynie podczas budowy zbiorników wodnych o ponadstandardowych rozmiarach. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wyłożenie zbiornika specjalną folią do oczek wodnych. To łatwy, a zarazem ekonomiczny sposób budowy, który pozwoli nam na uzyskanie dowolnego kształtu oczka wodnego. Folia jest rozwiązaniem uniwersalnym i możemy ją z powodzeniem zastosować w zbiornikach o dowolnym rozmiarze. Dno można uzupełnić żwirem i kamieniami, obsadzić rośliny wodne i wpuścić ryby ozdobne. Takie oczko wodne w ogrodzie przyciąga wzrok, a dzięki temu staje się widowiskowym punktem każdej aranżacji.

Chcesz poznać więcej atrakcyjnych aranżacji ogrodów? Koniecznie zobacz te propozycje!

Budowa oczka wodnego a prawo budowlane

Warto pamiętać, że oczko wodne nie jest obiektem małej architektury ogrodowej. Dlatego budowa zbiornika o powierzchni nieprzekraczającej 30 m kw. wiąże się z koniecznością zgłoszenia. Do zgłoszenia dołączamy opis inwestycji i technologii budowlanej, wskazujemy planowany termin rozpoczęcia prac oraz dołączamy oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Procedura budowy oczek i zbiorników wodnych o powierzchni powyżej 30 m kw. jest już bardziej skomplikowana. Przed rozpoczęciem budowy musimy uzyskać pozwolenie. W tym wypadku konieczny będzie kompleksowy projekt budowlany oraz dokumentacja dodatkowa.

Samodzielnie czy z firmą budowlaną?

Stworzenie oczka wodnego nie jest trudnym zadaniem. Przy dołożeniu odpowiedniej staranności i kierowaniu się sprawdzonymi wskazówkami samodzielne wykonanie nie powinno stanowić większego problemu.

Z drugiej strony sprawdzona firma budowlana na pewno wykona wszystkie prace lepiej, szybciej i dodatkowo da gwarancję. Cena takich prac również powinna być akceptowalna. Jeżeli nie wiesz gdzie znaleźć taką firmę - wypełnij ten formularz - otrzymasz atrakcyjną ofertę.

A może oczko wodne z kaskadą?

Jeśli teren naszej posesji posiada wzniesienia, możemy wykonać oczko wodne z kaskadą. Proces budowy takiego zbiornika nie odbiega zbytnio od tworzenia standardowego oczka wodnego. Kaskadę możemy także doprowadzić do istniejącego już akwenu. Na wstępie formujemy nasyp, który przylega do naszego zbiornika. Najlepiej uformować go w formie nierównomiernych schodków (będzie to wyglądało bardziej naturalnie). Po uformowaniu nasypu wykładamy go folią (taką samą jaką wykorzystywaliśmy do wykończenia dna oczka). Następnie układamy kamienie i wzmacniamy brzeg, jednocześnie maskując widoczność folii.

Oczko wodne z kaskadą wymaga zastosowania dodatkowej pompy wodnej, którą umieszczamy na dnie zbiornika. Dobrze będzie zastosować dodatkowy kamienny podest, który uchroni folię i zabezpieczy pompę przed zasysaniem mułu. Do pompy przyłączamy gumowy wąż, który doprowadzamy na szczyt kaskady i dokładnie maskujemy. Na koniec włączamy urządzenie i sprawdzamy, czy woda odpowiednio spływa z kaskady. W razie potrzeby korygujemy ustawienie kamieni.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Efektowne oczka wodne zostają wzbogacone o dodatkowe rośliny. Ich zastosowanie ma wielorakie znaczenie. Rośliny wodne zwiększają walory dekoracyjne, maskują ewentualne mankamenty oczka, a dodatkowo napowietrzają i oczyszczają wodę. Rośliny mogą porastać nawet dwie trzecie zbiornika. Zwiększają poziom zacienienia, dzięki czemu zmniejszą temperaturę wody. Są niezbędne, jeśli w zbiorniku znajdują się ryby.

Warto podkreślić, że rośliny wodne sadzi się w ażurowych koszach (ustawianych na odpowiedniej głębokości). W koszu znajduje się odpowiednie podłoże, które daje możliwość bujnego wzrostu. Podczas uzupełniania naszego oczka musimy trzymać się zasady dwóch tygodni. Zarówno ryby, jak i rośliny powinny być umieszczone w zbiorniku najwcześniej po upływie 14 dni od wykonania zbiornika. Jest to czas na ustabilizowanie warunków wodnych.

Kalkulatory budowlane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »