Wybieramy najlepszy materac do łóżka

Wybór odpowiedniego materaca do spania nie jest rzeczą prostą. Musimy pamiętać, że w sypialni spędzamy ok. 1/3 swojego życia, a komfort snu przełoży się na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Zatem warto zapoznać się ze specyfiką materacy sypialnych i wybrać konstrukcję, która będzie najlepiej dopasowana do naszych indywidualnych uwarunkowań oraz oczekiwań.

Dlaczego warto wybrać łóżko z materacem zamiast wersalki?

Dobrze dobrany materac w znaczącym stopniu wpływa na komfort naszego wypoczynku. Jego twardość powinna być odpowiednio dopasowana do wagi użytkownika. Dzięki temu nasz kręgosłup będzie znajdował się w najkorzystniejszej pozycji.

Tymczasem, niemal wszystkie wersalki czy sofy są bardzo twarde (dostosowane do siedzenia, a nie leżenia). W związku z tym nasz kręgosłup będzie przybierał nieprawidłową pozycję podczas snu. To z kolei może prowadzić do bólu pleców, poczucia dyskomfortu, trudności z zasypianiem, a nawet do trwałych skrzywień kręgosłupa. Zbyt duża twardość wiąże się także z uciskaniem tętnicy biodrowej, co jest szczególnie niewskazane w przypadku dzieci, osób starszych oraz dla ludzi, którzy mają problemy z krążeniem krwi.

Reklama

Koszty zakupu materaców i łóżek różnego typu można sprawdzić, klikając w ten link. Tam też można obliczyć kompleksowe koszty wykończenia oraz urządzenia sypialni oraz pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Rodzaje materaców

W ofertach handlowych znajdziemy sześć typów materaców, które zasługują na naszą uwagę. Każdy z nich odznacza się odmienną gamą zalet i wad.

  • Materace bonnellowe (sprężynowe) - cieszą się dużą popularnością i łączą w sobie funkcjonalność oraz najniższą cenę. Materace bonnellowe są dość twarde, dlatego nadają się dla osób o masie powyżej 60 kg. Ich dużą zaletą jest także wysoka żywotność - dobrze dobrany materac bonnellowy będzie rozwiązaniem na długie lata. Niestety tego typu konstrukcje słabo dopasowują się do krzywizn anatomicznych ciała, a przez to są mniej wygodne. Nie jest to też rozwiązanie polecane do łóżka małżeńskiego. Materac bonnellowy ulega zjawisku falowania i każda zmiana pozycji drugiej osoby będzie silnie odczuwana.
  • Materace lateksowe - przeważnie są tworzone z syntetycznego kauczuku. Zapewniają bardzo dobre dopasowanie do krzywizn anatomicznych ciała i są produktami o wysokim komforcie użytkowym. Posiadają różne stopnie twardości, dzięki czemu nadają się dla osób o różnej wadze. Materac lateksowy nie przyciąga kurzu i jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Jego wadą z pewnością jest dość wysoka cena oraz niska żywotność. Gorsze jakościowo materace lateksowe mogą szybko popękać lub pokruszyć pod wpływem promieni słonecznych. Lateks nie przepuszcza wilgoci, a w związku z tym nie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń (ryzyko powstania groźnej dla zdrowia pleśni). Tego typu produkty są też odradzane w przypadku tendencji do alergii.
  • Materace kieszeniowe - nieco przypominają tradycyjne produkty bonnellowe, jednak są znacznie bardziej funkcjonalne. Każda ze sprężyn materaca znajduje się w oddzielnej, materiałowej kieszeni i pracuje niezależnie od pozostałych. Dzięki temu materac nie podlega silnemu zjawisku falowania, a jednocześnie jest bardzo wygodny. Twardość tego materaca zależy od typu obłożenia. Przeważnie jest to kokos (materac twardy) bądź pianka poliuretanowa (materac miękki). Warto pamiętać, że materace kieszeniowe odznaczają się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Są nieco droższe od produktów bonnellowych, jednak zapewniają znacznie większy komfort użytkowy. Ich podstawową wadą jest niski poziom higieny. Tego typu produkty są trudne do czyszczenia, a w środek kieszeni często przedostaje się kurz i pot. W związku z tym, materac kieszeniowy nie jest polecany dla osób uczulonych na roztocza.
  • Materace termoelastyczne - są bardzo dobre jakościowo i zapewniają wysoki komfort snu. Składają się z pianki termoelastycznej, która optymalnie dopasowuje się do sylwetki naszego ciała i umożliwia efektywną regeneracje całego organizmu. Tego typu konstrukcje są szczególnie polecane dla osób, które mają problemy z krążeniem. Produkt likwiduje problem nacisku na tętnice biodrową - a tym samym ułatwia krążenie w dolnej partii ciała. Warto wiedzieć, iż materac termoelastyczny zapewnia najlepsze dopasowanie do krzywizn anatomicznych ciała i jest bardzo żywotny. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość gromadzenia kurzu oraz potu (zalecane jest częste pranie pokrowca). Dodatkową, istotną niedogodnością jest wysoka cena. Materac termoelastyczny może być nawet kilkukrotnie droższy niż jego bonnellowe odpowiedniki o tych samych rozmiarach.
  • Materace wysokoelastyczne - tworzone z nowoczesnego hydrolateksu. Posiadają wszystkie właściwości materacy lateksowych, a dodatkowo są odporne na działanie wilgoci i nie powodują alergii. Dzięki wysokoelastycznej piance możemy dopasować materac do wagi każdego użytkownika. Tego typu produkty posiadają twardość od H1 (bardzo miękki) do H4 (twardy). Dodatkową zaletą jest wysoka żywotność oraz stosunkowo atrakcyjna cena (w porównaniu z materacami lateksowymi). Pianka wysokoelastyczna doskonale dopasowuje się do wagi użytkownika i jest szczególnie polecana dla dzieci oraz osób starszych. Materac wysokoelastyczny będzie bardzo wygodny, a jednocześnie stanowi dobrą podporę dla całego ciała. Dzięki temu nasz kręgosłup znajduje się w zdrowej pozycji, a żyły tętnicze nie są uciskane. Wypoczynek na materacu wysokoelastycznym minimalizuje ryzyko drętwienia mięśni, bólu oraz powstania skrzywień kręgosłupa. Jedyną wadą materacy wysokoelastycznych jest możliwość akumulacji kurzu i potu, która wymusza konieczność częstego prania pokrowca.
  • Materace żelowe - obecnie są jeszcze mało znanym rozwiązaniem. Materac żelowy może posiadać dowolną twardość i można go dostosować dla każdego użytkownika. Żel zapewnia optymalne dopasowanie do krzywizn anatomicznych ciała. Dodatkowym atutem jest fakt, iż tego typu materace szybko wychładzają przegrzane ciało, a w czasie snu utrzymują stałą temperaturę. Komfort wypoczynku jest zbliżony do materacy termo elastycznych. Jedyną niedogodnością jest bardzo wysoka cena oraz trudna dostępność tego typu produktów.

Wybór materaca, a waga użytkownika

Pamiętajmy, że każdy materac (niezależnie od typu czy specyfikacji) powinien być odpowiednio dobrany do wagi ciała użytkownika. Im osoba jest cięższa, tym materac powinien być twardszy. Najczęściej przyjmuje się, że:

  • H1 - to materac bardzo miękki. Według wielu fachowców nie stanowi odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Twardość H1 stosuje się jedynie w niektórych materacach wielostrefowych (gdzie każda strefa materaca posiada odrębny stopień twardości).
  • H2 - materac miękki, szczególnie doceniany przez kobiety i dzieci. Twardość H2 zaleca się osobom o wadze do 80 kg.
  • H3 - to materace dość twarde. Taką twardość poleca się osobom ważącym od 80 do 100 kg. Osoby lżejsze mogą nie czuć się dobrze na materacu o tej twardości, a ich komfort snu będzie znacznie niższy.
  • H4 - materace twarde, nadające się wyłącznie dla osób ciężkich. Optymalna waga użytkownika powinna przekraczać 100 kg.
  • H5 - materac bardzo twardy (najczęściej z włókna kokosowego). Niezbyt często spotykany w ofertach handlowych i polecany wyłącznie dla osób bardzo ciężkich.

Pamiętajmy, iż powyższe wskazania są dość orientacyjne. Najlepiej będzie osobiście dobrać twardość materaca. Najprostszym sposobem jest położenie się na materacu (na wznak) i poproszenie drugiej osoby o włożenie ręki pod nasze plecy, pod częścią lędźwiową. Jeżeli pomiędzy plecami i materacem jest bardzo dużo miejsca, a dłoń swobodnie wchodzi to znaczy, że materac jest dla nas zbyt twardy. Jeśli nasz pomocnik nie może włożyć dłoni - będzie to znak, że materac jest zbyt miękki. Z kolei jeśli dłoń wchodzi ciężko między plecy a materac nie mając praktycznie wolnej przestrzeni - to oznaka, że twardość materaca jest dla nas odpowiednia.

Strefy twardości

Niektóre, dobre jakościowo materace zostają wyposażone w kilka stref twardości, które powinny zwiększać komfort snu. W praktyce okazuje się, iż śpimy w różnych pozycjach, a strefy spełniają jedynie drugorzędną rolę. Jeśli jednak zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, lepiej będzie kupić materac o jak największej liczbie stref (przynajmniej 7). Dzięki temu komfort snu będzie faktycznie odczuwalny, a materac umożliwi odpowiednie dopasowanie do krzywizn anatomicznych ciała.

Materac do łóżka dwuosobowego

Wybór materaca do łóżka dwuosobowego może nie być taki prosty. Szczególnym utrudnieniem może być duża dysproporcja wagowa pomiędzy użytkownikami. Możemy wtedy zainwestować w dobry jakościowo materac wysokoelastyczny lub termoelastyczny. Owe produkty dobrze dopasowują się do sylwetki i wagi użytkowników.

Niestety czasem nie będziemy w stanie wybrać jednego materaca, który optymalnie dopasuje się do wymagań oraz preferencji dwóch osób. W tym wypadku najlepiej będzie kupić dwa oddzielne materace o różnym stopniu twardości. Pamiętajmy jedynie, by ich rozmiar i sposób obszycia był dokładnie taki sam. Dzięki zastosowaniu dwóch materacy wyeliminujemy zjawisko falowania i poprawimy komfort snu obojga użytkowników.

Wybór pokrowca

Pokrowiec jest ostatnim elementem, na który musimy zwrócić uwagę podczas wyboru materaca. Pamiętajmy, iż żaden materac nie nadaje się do prania - możemy go co najwyżej przeczyszczać. Rodzi to konieczność wyboru dobrego jakościowo pokrowca, który będzie łatwy w praniu i zapewni wysoką higienę. Najlepszym rozwiązaniem będą pokrowce z bawełny, poliestru oraz wiskozy.

Owe tkaniny nadają się do prania w pralce i odznaczają się łatwością utrzymania w czystości. W ofertach handlowych spotykamy też pokrowce typu "lato/zima". Na stronie zimowej przeważnie znajduje się ciepła wełna, z kolei na stronie letniej przewiewna tkanina syntetyczna. Takie rozwiązanie może i będzie bardziej komfortowe, jednak pokrowiec typu "lato/zima" nie nadaje się do prania. W związku z tym będzie mało higieniczny i niepolecany dla osób ze skłonnością do alergii.

Jak dokonać najlepszego wyboru?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który materac będzie dla nas najlepszy. Wszystko zależy od naszego budżetu oraz wymagań. Nie polecamy zakupów przez internet. Znacznie lepiej będzie pójść do sklepu i osobiście przetestować każdy model. Warto poleżeć na materacu przez kilka minut, bowiem dzięki temu zobaczymy, czy nasze mięśnie się rozluźniają. Bardzo dobrym rozwiązaniem są materace kieszeniowe, które stanowią połączenie atrakcyjnej ceny, żywotności oraz dużego komfortu użytkowego. Jest to najbardziej popularne rozwiązanie, które stosujemy zarówno w domach, jak i hotelach.

Dobrze dopasowany materac kieszeniowy będzie komfortowym rozwiązaniem na wiele długich lat. Jednak, jeśli szukamy produktów z wyższej półki, możemy sięgnąć po materace z lateksu, wkładu piankowego bądź wypełnienia żelowego. Tego typu produkty zapewniają największy komfort i skracają czas regeneracji całego ciała. Dobre jakościowo materace termoelastyczne, żelowe oraz wysokoelastyczne posiadają długi okres gwarancyjny. Dzięki temu stają się wielosezonowym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie najwyższy komfort wypoczynku.

Pamiętajmy, że każdy materac powinien być do nas dopasowany pod względem twardości. Najczęściej kupowane są produkty o twardości H2 - dostosowane dla użytkowników o wadze do 80 kg. Konstrukcje twardsze powinny być użytkowane przez osoby cięższe (z wykluczeniem osób starszych). Sędziwi użytkownicy powinni posiadać stosunkowo miękkie materace, które nie będą nadmiernie uciskały żył ani wywoływały drętwienia mięśni. W tym przypadku zaleca się stosowanie materaców z wyższej półki cenowej, które pomimo swojej miękkiej struktury będą utrzymywać kręgosłup w optymalnej pozycji.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2014

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: najlepsze | komfort | najlepsi | Materace
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »