Aktywa funduszy emerytalnych spadły o -0,2%

W czerwcu aktywa otwartych funduszy emerytalnych zmniejszyły swą wartość o blisko -0,3 mld PLN osiągając poziom 193,2 mld PLN, o -0,2 proc. niższy niż na koniec maja.

W czerwcu aktywa otwartych funduszy emerytalnych zmniejszyły swą wartość o blisko -0,3 mld PLN osiągając poziom 193,2 mld PLN, o -0,2 proc. niższy niż na koniec maja.

To już trzeci spadek aktywów zanotowany od początku bieżącego roku. W sumie wartość zarządzanego przez OFE majątku na koniec pierwszego półrocza była niższa od rekordowego poziomu z kwietnia bieżącego roku o około -3,3 mld PLN.

W ubiegłym miesiącu na zmianę wartości zarządzanych przez OFE środków miały wpływ 3 główne czynniki. Jeden z nich - wyniki z zarządzania - miał wpływ ujemny, gdyż zmniejszyły one wartość majątku o -3,2 mld PLN. Był to najgorszy miesięczny rezultat licząc od lutego poprzedniego roku. Przyczyną były, utrzymujące się od kwietnia, spadki na GPW, związane z rozwijającym się kryzysem zadłużeniowym państw strefy euro. Indeksy WIG i WIG20 spadły w czerwcu odpowiednio o -5,2 oraz -6,7 proc. Podobnie słabo wypadł indeks najmniejszych spółek, czyli sWIG80, który stracił -6,1 proc. Dodatkowo straty poniesione przez OFE na rynku akcyjnym, pogłębiły nierentowne inwestycje na rynku długu. W wyniku dekoniunktury na rynku dłużnym, indeks IROS spadł bowiem o -0,14 proc.

Reklama

Na poziom aktywów funduszy emerytalnych na koniec czerwca br. dodatnio wpłynęły dwa czynniki, które jednak nie zdołały zapełnić wyrwy jaką uczyniły ujemne wyniki zarządzania. Jednym z nich były rozliczenia dodatnich przepływów, towarzyszących majowej sesji transferowej. Ze względu na techniczny charakter tej operacji w ślad za osobami, które zdecydowały się na zmianę funduszu przepłynęło między OFE aż 2,02 mld PLN. Według naszych szacunków ostatnia wartość tych rozliczeń była zatem rekordowa.

Oprócz transferów pozytywne przełożenie na stan aktywów funduszy emerytalnych miała także pula środków przekazanych przez ZUS. Dzięki niej aktywa OFE powiększyły się o prawie +1,9 mld PLN. Jest to najniższa wartość od czterech ostatnich miesięcy, do czego mógł się przyczynić spadek przeciętnego wynagrodzenia. W stosunku do kwietnia spadło ono bowiem o -1,7 proc.

W skali całego miesiąca spośród 14 OFE spadek wartości zarządzanych środków odnotowało 6 funduszy. Wśród nich znaleźli się jednak najwięksi gracze rynkowi, czyli Aviva OFE oraz ING OFE, co spowodowało ujemny wynik dla całego II filara. To właśnie Aviva OFE charakteryzowała się największą dynamiką spadków na poziomie -1,2 proc. Z kolei na tle konkurencji zdecydowanie najlepiej zaprezentowała się AXA OFE, której zarządzane środki zwiększyły swą wartość aż o +3,2 proc. Z pewnością przyczynił się do tego najkorzystniejszy rezultat podczas majowej sesji transferowej. Poza tym fundusz ten wypracował w czerwcu relatywnie dobre wyniki z zarządzania, lepsze od średniej dla całego rynku.

Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: fundusze emerytalne | aktywa | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »