Holenderska emerytura? Czemu nie?!

W Holandii część uzbieranych i zasłużonych emerytur przepada ze względu na... niewiedzę samych zainteresowanych. Unikniesz kosztownego błędu?

Jeśli jeszcze myślisz, że w Holandii system emerytalny działa identycznie jak w Polsce, to możesz sporo stracić. Podstawowa i dożywotnia emerytura przysługuje z tytułu AOW (Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu emerytalnym). Jest ona wypłacana przez SVB (Sociale Verzekeringsbank). Prawo do tego państwowego świadczenia mają mieszkańcy kraju tulipanów, a niekiedy też osoby, które już z niego wyjechały. Jeżeli więc ktoś przez pewien czas legalnie mieszkał lub pracował w Holandii, to prawdopodobnie nabył prawo do częściowej emerytury. - Każda agencja pośrednictwa pracy ma obowiązek odprowadzania składek z tytułu AOW ze stawki brutto swojego pracownika. Jeżeli tego nie robi, to sprawę można zgłosić do punktu kontroli/sankcji, który między innymi nakłada grzywny czy zmusza do zawieszenia działalności - mówi Agnieszka Cybulska z biura pośrednictwa pracy Larex z Deventer.

Między nami emerytami

W Holandii wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosił 65 lat, ale podobnie jak w wielu krajach został podniesiony. W 2013 roku podskoczył do 65 lat i jednego miesiąca i jest stopniowo wydłużany. W 2019 roku osiągnie 66 lat, a w 2023 - 67 lat. Regulacje te dotyczą zarówno zatrudnionych, jak i samozatrudnionych. - W Holandii nie ma możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę - informuje Agnieszka Cybulska.

Uprawniona do pobierania podstawowego świadczenia jest osoba, która mieszkała w Holandii między 15. a 65. rokiem życia. Prawo do emerytury gromadzi się w wysokości 2 proc. za każdy rok ubezpieczenia. Jeżeli ktoś nie mieszkał stale w kraju tulipanów między 15. a 65. rokiem życia i w związku z tym nie był cały czas ubezpieczony, to nie otrzyma pełnej emerytury państwowej. Każdy brakujący rok ubezpieczenia oznacza potrącenie 2 proc. świadczenia. Emerytura podstawowa nie przysługuje osobom urodzonym 1 stycznia 1950 roku lub później, których okres ubezpieczenia z tytułu AOW nie przekroczył jednego roku.

Reklama

Nie zapomnij o...

- Każdy musi we własnym zakresie pilnować swojego prawa do holenderskiej emerytury. Nie jest ona wypłacana automatycznie! Informacje o naliczeniach znajdują się na stronie SVB. Można też porozmawiać z konsultantem w języku polskim, ale po wcześniejszym złożeniu wniosku - mówi Cybulska.

Ile euro dostają emeryci z tytułu AOW? To już zależy od wysokości zarobków i długości okresów składkowych. Wyliczenia są oparte na ustawowej kwocie najniższego wynagrodzenia w Holandii i zmieniają się zazwyczaj dwa razy w roku (1 stycznia i 1 lipca). W każdym miesiącu, w którym emeryt otrzymuje świadczenie z AOW, uzyskuje prawo do dodatku urlopowego. Jest on wypłacany co roku w maju.

Emerytura AOW jest przyznawana po osiągnięciu wieku emerytalnego, który zależy od daty urodzenia. Możesz to sprawdzić na stronie www.svb.nl/aowleeftijd.

Osoby pozostające w związku małżeńskim lub mieszkające razem z partnerem mogą się ubiegać o dodatek na partnera, który nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego. Wysokość dodatku zależy od dochodów emeryta oraz dochodów partnera.

Jeżeli staż ubezpieczeniowy jest niewielki (w związku z krótkim okresem przebywania w Holandii), to SVB prawdopodobnie nie wypłaci jednorazowo przysługującej kwoty emerytury. W takiej sytuacji świadczenie będzie przyznawane nie co miesiąc, ale na przykład raz na kwartał lub rok. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach bankowych.

Jeszcze więcej

Aby mieć więcej pieniędzy na jesień życia, warto gromadzić dodatkowe pieniądze w funduszu emerytalnym. Przystąpienie do niego następuje za pośrednictwem pracodawcy. Wobec pracowników tymczasowych zastosowanie ma fundusz emerytalny StiPP (Stichting Pensioenfonds voor Personeelsdiensten). Oferuje on dwie opcje planu emerytalnego: podstawowy i rozszerzony. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 21 lat i są zatrudnione u jednego pracodawcy przez co najmniej 26 tygodni (nie musi to być ciągły okres). Składki wynoszące 2,6 proc. wynagrodzenia godzinowego brutto są odprowadzane przez maksymalnie 52 tygodnie do StiPP. Fundusz po dokonaniu potrąceń z tytułu kosztów inwestuje kapitał, następnie pracownik przechodzi do planu rozszerzonego. W nim również za każdą przepracowaną godzinę naliczana jest składka. 1/3 część (4 proc.) opłaca samodzielnie pracownik, a 2/3 (8 proc.) - pracodawca. - Jeżeli dana osoba przeprowadza się (np. do Polski), rozwodzi się itp., to zmiany należy zgłosić do StiPP. Wszystkie dokumenty można znaleźć na stronie funduszu. Z kolei E 301 (poświadczenie pracy w Holandii) każdy pracownik powinien otrzymać w dwóch egzemplarzach - informuje Agnieszka Cybulska.

Holenderski system emerytalny opiera się na trzech filarach: I filar - państwowy system emerytalny (AOW) II filar - dodatkowy system emerytalny opłacany przez pracodawcę III filar - dobrowolne składki emerytalne opłacane przez pracownika
Prawo do emerytury AOW przysługuje pod warunkiem, że osiągnąłeś wiek emerytalny i masz ubezpieczenie z tytułu AOW. Jesteś ubezpieczony, jeżeli: - mieszkałeś w Holandii w okresie pięćdziesięciu lat poprzedzających twój wiek emerytalny lub - nie mieszkałeś w Holandii, ale pracowałeś w tym kraju i odprowadzałeś podatek dochodowy lub - płaciłeś składki na dobrowolne ubezpieczenie z tytułu AOW.

Marcin Gazda

Praca za granicą
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | Holandia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »