Portfele OFE w marcu : ostrożność w giełdowych inwestycjach

Na początku marca zarządzający funduszami emerytalnymi twierdzili, że w miesiącu tym należy spodziewać się chwilowego ochłodzenia koniunktury, szczególnie ze względu na przecenę spółek sektora IT oraz powrót inwestorów do niedowartościowanej branży budowlanej i zapomnianego sektora bankowego.

Na początku marca zarządzający funduszami emerytalnymi twierdzili, że w miesiącu tym należy spodziewać się chwilowego ochłodzenia koniunktury, szczególnie ze względu na przecenę spółek sektora IT oraz powrót inwestorów do niedowartościowanej branży budowlanej i zapomnianego sektora bankowego.

Sytuacja na rynku w ostatnim miesiącu potwierdziła wcześniejsze przypuszczenia zarządzających funduszami emerytalnymi. Na początku marca twierdzili oni, że w miesiącu tym należy spodziewać się chwilowego ochłodzenia koniunktury, szczególnie ze względu na przecenę spółek sektora IT oraz powrót inwestorów do niedowartościowanej branży budowlanej i zapomnianego sektora bankowego. Potwierdzające się również obawy, że oczekiwana poprawa wskaźników makroekonomicznych nie nastąpi tak szybko, spowodowały, że większość funduszy emerytalnych ograniczyła inwestowanie nowo napływających pieniędzy w akcje. Wprawdzie o ponad 16% wzrosła wartość środków ulokowanych przez OFE na giełdzie (o około 200 mln zł, do 1,35 mld zł), ale wzrost ten wynikał w dużej mierze ze wzrostu cen części akcji, głównie sektora budowlanego i NFI. Ze struktury portfeli na koniec miesiąca wynika, że na wyraźny wzrost zaangażowania w akcje zdecydował się jedynie zarządzający OFE Kredyt Banku. Na koniec lutego w portfelu tego funduszu akcje zajmowały jedynie 2,2%, natomiast na koniec marca ich udział wzrósł do ponad 33,5%.

Reklama

Nie oznacza to jednak, że zarządzający zmienili strategię inwestycyjną, ale że pod koniec lutego zdecydowali się na znaczące przebudowanie portfela. Ponieważ jednak w marcu wzrost wartości jednostki rozrachunkowej wyniósł jedynie 0,09% (był najniższy wśród OFE - średnio jednostki wzrosły o 2,3%) wydaje się, że nowe inwestycje nie okazały się nazbyt udane. Prawdopodobnie zarządzający nie przewidując zmiany trendu zbyt późno zdecydowali się na zaangażowanie w walory spółek wysokich technologii.

W marcu na wzroście wartości jednostki najwięcej zarobiły OFE, w przypadku których udział akcji był niewielki oraz te, które nie posiadały branży IT. O ponad 7% wzrosła w marcu jednostka OFE Rodzina. Fundusz ten jako jedyny na rynku angażuje na giełdzie bardzo nieznaczną część swoich aktywów. Unikanie rynku akcji wiąże się prawdopodobnie z bardzo niską wartością aktywów tego funduszu. Na koniec marca aktywa OFE Rodzina wynosiły jedynie 1,6 mln zł, przy czym w ostatnim miesiącu wzrosły o blisko 90%. Znaczące jest również, że w przeciwieństwie do poprzednich miesięcy w marcu procentowo najwięcej wzrosły aktywa najmniejszych funduszy na rynku. Ponieważ z każdym miesiącem maleje suma składek na bieżąco przekazywanych przez ZUS, może to oznaczać, że do funduszy tych napłynęły zaległe składki klientów pozyskanych pod koniec ubiegłego roku.

Zdaniem analityków, chociaż obecnie OFE wraz z napływem środków obniżają swoje zaangażowanie w akcje, to jednak stan ten nie będzie trwał zbyt długo. Pojawienie się bardziej pozytywnych wyników makroekonomicznych spowoduje ponowny powrót funduszy na giełdę. Na razie jednak zagrożenie kryzysem walutowym powoduje, że nie ma co spodziewać się powrotu na rynek silnego trendu wzrostowego, ale również można nie obawiać się silnego załamania, gdyż przed nim bronią właśnie inwestycje funduszy emerytalnych.

Według zarządzających aktywami OFE, inwestycje w akcje spółek informatycznych przyniosą w dłuższym okresie znacznie większe zyski niż w przypadku walorów spółek tzw. starej ekonomii. Zarządzający zakładają, że indeks WIG, znajdujący się nadal w fazie korekty trendu wzrostowego, osiągnie nowe szczyty jeszcze w tym roku. Dlatego też OFE nie zamierzają w istotny sposób przebudowywać swoich portfeli i pozbywać się akcji spółek IT. Ze względu na znaczne zaangażowanie funduszy na rynku akcji, nieprzemyślane decyzje OFE w obliczu chwilowych korekt mogłyby doprowadzić do załamania się rynku.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: OFE | spodziewać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »