Za obniżenie wieku emerytalnego zapłacimy osłabiając wydatki na nasze zdrowie

Z budżetu państwa mało pieniędzy przeznaczanych jest na opiekę zdrowotną. W porównaniu do innych krajów UE mamy natomiast duże dopłaty do systemu emerytalnego. Z powodu obniżenia wieku emerytalnego jeszcze je zwiększymy, kosztem rezygnacji z poprawy tego, jak funkcjonuje służba zdrowia.

Wydatki z budżetu państwa w przeliczeniu na obywatela są wyższe jeżeli chodzi o dopłaty do ZUS, niż wydatki na ochronę zdrowia. Pod tym względem różnimy się od większości państwa UE.

- Mamy o dwa razy za dużo łóżek szpitalnych, ale też o dwa razy za mało lekarzy - mówi w rozmowie z MarketNews24 Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Dialogu Społecznego.

Wydatki z budżetu państwa są zbyt małe, jeżeli chcemy zmienić służbę zdrowia. - Proponowaliśmy związkom zawodowym, aby wydatki na obniżenie wieku emerytalnego przeznaczyć opiekę zdrowotną - wyjaśnia ekspert Lewiatana.

Reklama

Obniżenie wieku emerytalnego prowadzi do niskich emerytur, ale negatywne skutki - to także problem zwiększania dopłat do ZUS. Z podatków, które prawdopodobnie wzrosną.

Jednak są też jeszcze inne konsekwencje: Wzrost wydatków na służbę zdrowia zwiększałby polski PKB. Obniżenie wieku emerytalnego przyczyni się natomiast do wzrostu polskiego zadłużenia.

marketnews24.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »