Atak na OFE to ochrona KRUS

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych skierowała wczoraj do premiera Donalda Tuska list otwarty, w którym prosi, by podjął on działania zapewniające uczciwą, publiczną dyskusję nad planowanymi przez resort pracy zmianami systemu emerytalnego.

List IGTE przekazany został również ministrowi w kancelarii premiera Michałowi Boniemu oraz przewodniczącemu Rady Gospodarczej Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu.

Zwracamy się do Pana premiera, by korzystając ze swoich kompetencji i autorytetu podjął Pan działania, które zapewnią cywilizowane, uczciwe standardy dyskusji nad zmianami tego systemu - napisała IGTE.

Jak wyjaśniła na środowej konferencji prasowej prezes Izby Ewa Lewicka-Banaszak, chodzi o oceny, jakie względem OFE formułuje minister pracy Jolanta Fedak m.in. przy okazji dyskusji nad proponowanymi przez resort pracy zmianami w systemie emerytalnym. Według IGTE, Fedak w swoich wypowiedziach skupia się głównie na atakowaniu środowiska PTE za pomocą nieprawdziwych informacji, które mogą wzbudzić nieufność do instytucji rynku kapitałowego.

Reklama

Fedak powiedziała w środę PAP, że nie może komentować stawianych przez IGTE zarzutów, gdyż nie otrzymała listu, który Izba skierowała do premiera i nie zna jego treści. Przypomniała, że uczestniczy we wszelkich debatach na temat reformy systemu emerytalnego i zapewniła, że weźmie udział w kolejnych, jeśli tylko zostanie na nie zaproszona.

Koncentrowanie uwagi opinii publicznej na drugim filarze ma służyć odwróceniu uwagi od problemu KRUS, który w rzeczywistości opiera się na dotacjach z budżetu - uważa Lewicka-Banaszak.

Ile zarobiły OFE?

Jak podkreśliła, nieprawdziwa jest przedstawiana publicznie przez minister pracy informacja, że OFE zarobiły w ostatnich latach dla swoich członków mniej niż zabrała inflacja. Dodała, że przedstawiciele PTE nie uchylają się od publicznej debaty nad modyfikacjami II filara systemu emerytalnego, ale chcą "racjonalnych argumentów", a nie "nieprawdziwych zarzutów".

"List do premiera jest reakcją na łamanie elementarnych standardów uczciwości i partnerstwa w dialogu społecznym przez ministerstwo pracy- dodała prezes Izby.

Okroić składki OFE?

Według propozycji ministerstwa do Otwartych Funduszy Emerytalnych miałoby trafiać 3 proc. pensji pracowników zamiast obecnych 7,3 proc. Różnica, czyli 4,3 proc. pensji byłoby przekazywanych do ZUS, który łącznie otrzymywałby wówczas 16,5 proc. pensji (obecnie 12,2 proc.). MPiPS proponuje również, by osoba odchodząca na emeryturę mogła, po uzbieraniu odpowiednio wysokiej kwoty, zapewniającej jej co najmniej 200 proc. emerytury, wybrać pieniądze, które zgromadziła na swoim koncie w OFE i przeznaczyć je na dowolny cel.

Założenia są na ostatnim etapie konsultacji. Jak powiedziała PAP minister Fedak, zdecydowanie popiera je minister finansów. Stanowiska partnerów społecznych, tj. pracodawców i związków zawodowych, są podzielone, ale chcą oni rozmawiać o projekcie. Negatywną opinię wyrazili natomiast m.in. minister Boni i IGTE.

Zastrzeżenia dotyczą m.in.: podważania w projekcie podstawowych zasad systemu kapitałowego; niebezpieczeństwa, że przyszłe emerytury, wypłacane głównie z ZUS, będą niższe od tych, które mogłyby wypracować OFE; skupienia się na umniejszaniu roli OFE zamiast na poprawie ich konkurencyjności, poszerzaniu instrumentów finansowych, w które mogłyby inwestować czy stworzeniu tzw. funduszy bezpiecznych, inwestujących obligacje i inne papiery skarbowe.

PTE się obłowiły!

Powszechne Towarzystwa Emerytalne i zarządzanie przez nie fundusze emerytalne stanowią jeden z najważniejszych elementów rynku kapitałowego. Dziś działają one w warunkach skrajnej nieprzewidywalności co do przyszłości prawnej i organizacyjnej. W takiej sytuacji nie można prowadzić żadnych prac planistycznych i strategicznych oraz skupiać się na lepszym zarządzaniu środkami klientów. To właśnie nasi klienci - przyszli emeryci - tracą na działaniach, których dopuszcza się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - napisała IGTE w liście do premiera.

PTE dane na koniec roku (w mln zł)		
Data	     Opłata  od składek	Opłata za zarządzanie
12/31/1999	  207,8	               2,3
12/31/2000	  701,1	              35,0
12/31/2001	  727,4	              83,4
12/31/2002	  624,5	             150,7
12/31/2003	  634,3	             227,8
12/31/2004	  699,6	             285,8
12/31/2005	  818,6	             381,0
12/31/2006	  960,2	             491,1
12/31/2007	1 056,5	             586,6
12/31/2008	1 225,7	             585,7
12/31/2009	1 302,2	             639,7

Tu znajdziesz pełne notowania OFE

Konfederacja Pracodawców Polskich zgadzała się z premierem Tuskiem, że obecny system pozostawia wiele do życzenia. Jednak zamiast demontować istniejący system należy wzmocnić działalność II filara oraz poprawić jego efektywność, która ma kluczowy wpływ na wysokość świadczenie emerytalnego.

Naszym zdaniem Wygląda na to że, największymi beneficjentami reformy emerytalnej są Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które w latach 2000-2009 pobrały podstawowych opłat aż 12,2 mld zł. Inwestowanie np.w obligacje skarbowe za pośrednictwem PTE, które biorą za to 3,5 proc. prowizji, moim zdaniem jest jawnym absurdem tego systemu. Dlatego warto zacytować tu Miltona Friedmana laureata nagrody Nobla , który stwierdził iż w " gospodarce nie istnieje coś takiego, jak darmowe obiady". W tym przypadku fundującym je jesteśmy my wszyscy uczestnicy OFE. Obecnie liczba osób, które będą otrzymywały świadczenia z drugiego filara systemu emerytalnego zwiększyła się do poziomu 14 544 tys. osób. Marcin Zabrzeski
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: minister | NAD | ochrona | resort | KRUS | izba | Jolanta Fedak | atak | resort pracy | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »