Będą zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim

Precyzyjne wskazanie informacji, jakie będą musiały być podane przez kredytodawców w reklamach dotyczących kredytu konsumenckiego oraz zmiany dotyczące wypowiedzenia umowy kredytu odnawialnego - przewidują przygotowane przez rząd założenia zmian w przepisach.

Rządowy projekt założeń zmian w ustawie o kredycie konsumenckim precyzuje definicję całkowitego kosztu kredytu. Proponowane zmiany przewidują wyraźne wskazanie, że koszty usług dodatkowych obejmują przede wszystkim koszty ubezpieczeń.

Obowiązki kredytodawców

Obecnie obowiązkowe informacje emitowane w reklamach dot. kredytu konsumenckiego, często nie są dla potencjalnych klientów zrozumiałe. Przede wszystkim, obowiązkowe informacje są przedstawiane małą czcionką, która nierzadko nie odróżnia się od tła (zwłaszcza w reklamach telewizyjnych). Emitowane są również przez zbyt krótko, aby odbiorca reklamy mógł dokładnie zapoznać się z przedstawianymi informacjami.

Reklama

Projekt założeń zmian w ustawie o kredycie konsumenckim przewiduje, że obowiązkowe informacje podawane w reklamach kredytu konsumenckiego zawierających dane liczbowe dotyczące jego kosztu, trzeba będzie przedstawić konsumentowi w sposób co najmniej tak samo widoczny, czytelny i słyszalny, jak dane liczbowe dotyczące kosztu kredytu konsumenckiego. Ponadto w reklamach, które nie zawierają danych liczbowych dotyczących kosztu kredytu konsumenckiego, kredytodawca lub pośrednik kredytowy będzie miał obowiązek podawać konsumentowi rzeczywistą roczną stopę oprocentowania w sposób co najmniej tak samo widoczny, czytelny i słyszalny, jak pozostałe informacje przekazywane w reklamie.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania podawana w reklamach kredytu konsumenckiego niezawierających danych liczbowych o kosztach kredytu, ma być podawana na podstawie reprezentatywnego przykładu.

Kredytodawca lub pośrednik kredytowy będzie miał obowiązek podania konsumentowi stopę oprocentowania kredytu, warunki stosowania stopy oprocentowania oraz, jeśli są dostępne, wszelkie indeksy lub stopy referencyjne, mające zastosowanie do pierwotnej stopy oprocentowania kredytu, a także okresy, warunki i procedury zmian stopy oprocentowania kredytu.

Wypowiedzenie umowy kredytu odnawialnego

Obowiązujące przepisy ustawy o kredycie konsumenckim przyznają kredytodawcy prawo wypowiedzenia umowy o kredyt odnawialny zastrzegając jedynie, że strony mogą w umowie określić termin wypowiedzenia tej umowy, który nie może być jednak krótszy niż dwa miesiące. Termin ten jest sprzeczny z przepisami unijnymi. W związku z tym, w myśl proponowanych zmian, jeśli umowa o kredyt tak stanowi, kredytodawca będzie mógł wypowiedzieć na trwałym nośniku umowę o kredyt odnawialny z zachowaniem co najmniej dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Z omawianego projektu założeń zmian w ustawie o kredycie konsumenckim powstanie teraz projekt ustawy, który trafi pod obrady rządu.

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych

Kancelaria Prawna Skarbiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »