Czy nasze oszczędności są bezpieczne w bankach?

Upadek Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa to pierwszy taki przypadek od 9 lat istnienia Komisji Nadzoru Finansowego i pierwszy w ciągu ostatnich 15 lat w Polsce. Klienci banku mogą liczyć na wypłaty środków gwarantowanych o wartości około 2 mld zł.

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa z siedzibą w Wołominie ( SK Bank) z dniem 21 listopada i na początku tygodnia wystąpiła do sądu o ogłoszenie jego upadłości.

Analitycy uważają, że upadek SK banku wygląda na jednorazowy przypadek, ale jeśli nałożą się na to inne efekty, takie jak wprowadzenie podatku bankowego czy przewalutowanie kredytów frankowych, sytuacja w całym sektorze może się pogorszyć.

Rozwaga i spokój

Zdaniem analityków, klienci innych banków powinni zachować w tej sytuacji spokój, ponieważ upadek SK Banku, to pierwszy taki przypadek od prawie 15 lat.

Reklama

- Problem SK banku może być uznany za jednostkowy - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Lewiatana. Co prawda, przyznaje, że z raportów KNF wynika, że sytuacja w sektorze się pogorszyła, ale "trzeba pamiętać, że po wielu latach upada jeden bank, więc jak na średnią unijną to i tak dobrze".

W latach 90. upadłość banków nie była niczym rzadkim. W 1995 r. upadło w Polsce aż 50 instytucji, a w 1996 r. zniknęło ich aż 31. Później jednak sytuacja się uspokoiła i od 2002 do 2014 r. nie upadł żaden bank ani SKOK.

Będą wypłaty dla klientów upadłego banku

Klienci Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa z siedzibą w Wołominie mogą liczyć na wypłaty środków gwarantowanych. Zgodnie z prawem, depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych (tj. z siedzibą na terytorium RP) są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku spełnienia warunku gwarancji (zawieszenia działalności banku i ustanowienia zarządu komisarycznego oraz złożenia wniosku o ogłoszenie jego upadłości) wypłacane są środki gwarantowane do wysokości ustawowo określonej kwoty.

Banki są zobowiązane wnieść obowiązkową wpłatę przeznaczoną na wypłatę środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w SK Bank. Obcnie większość banków szacuje, jakie to będą kwoty - większość przyznaje, że w związku z tą sytuacją odnotują straty w czwartym kwartale.

Zgodnie z prawem, wypłaty środków gwarantowanych mają być realizowane w ciągu 20 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości banku spółdzielczego. W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro (czyli ok. 424 tys. zł), niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.

Decyzja, w jakim banku klienci SK banku otrzymają wypłaty, zapadnie ubiegłym tygodniu. Będą to placówki BZ WBK.

Komisja Nadzoru Finansowego podaje szczegółowe informacje dotyczące zasad gwarantowania depozytów przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny pod adresem: http://www.bfg.pl/informacje-dla-klientow-bankow

amk/Kurier PAP

PAP Kurier
Dowiedz się więcej na temat: KNF | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »