Dziś świętujemy Dzień Singla

W Polsce przybywa singli. Według danych GUS w pojedynkę żyje już co piąty Polak*. Oznacza to, że życie singla z konieczności lub z wyboru prowadzi aż 7 milionów mieszkańców naszego kraju.

Można być pewnym, że przynajmniej część z polskich singli będzie chciała spędzić 15 lutego - Dzień Singla - w niebanalny, kreatywny sposób. Sprawdzamy, jak w tym roku możemy celebrować "Antywalentynki".

Ilu Polaków jest singlami?

Czy wiemy, ilu dokładnie Polaków żyje na stałe bez partnera? Jedną z prób oszacowania rzeczywistej liczby singli w Polsce podjął już w 2011 roku serwis Sympatia.pl - badanie zrealizowane na zlecenie tego portalu przez TNS wskazało, że single stanowią blisko 20 proc. populacji naszego kraju. Dane GUS z 2015 roku potwierdzają ten domysł - według urzędu, aż 7 milionów Polaków żyje bez partnera.

Reklama

Zakupy i przyjaciele

Chińska platforma zakupowa Alibaba co roku, podczas narodowego Dnia Singla, oferuje osobom samotnym specjalne zniżki. Chińscy konsumenci, często udający z tej okazji osoby samotne, zaopatrują się tego dnia właściwie we wszystko, począwszy od produktów spożywczych, a skończywszy na sprzęcie AGD.

Jedyną przeszkodą dla polskich singli-zakupoholików może być... dzień obchodów święta. Chińczycy celebrują bowiem Dzień Singla nie 15 lutego, ale 11 listopada. Przyda się więc krótki research internetowy, który podpowie nam, w jakich miejscach możemy znaleźć atrakcyjne promocje.

Drogie życie singla ?

Aby spędzić Dzień Singla zabawnie i niestandardowo, warto też zaprosić grupę znajomych na nietypowy posiłek . Przykładowo, kilka gdańskich i warszawskich restauracji oferuje tego dnia singlom i ich towarzystwu niebagatelne rozrywki: "ustrzelenie" swojej byłej lub byłego podczas gry w rzutki, zmagania sportowe na konsoli, karaoke, a także nietypowe menu, zawierające takie potrawy jak "Krwista zemsta", "Żebro Adama" oraz ogromne burgery - single przecież nie muszą być na diecie, szczególnie podczas obchodów swojego święta.

Co jednak, jeśli w naszej miejscowości nie znajdziemy podobnych rozrywek? Warto wtedy zorganizować spontaniczny, jednodniowy wyjazd. Wystarczy odpowiednio się spakować, przeczesać internet w poszukiwaniu promocyjnych ofert biletów oraz pamiętać o przysługujących nam zniżkach (szczególnie jeśli jest się studentem). Ciekawym pomysłem jest także przejrzenie programów oferowanych przez instytucje finansowe, dzięki którym możemy korzystać z większej liczby atrakcji bez nadwyrężania singlowego budżetu

- Dzięki programom typu moneyback można otrzymać zwrot kosztów za część z wydatków poniesionych na podróże i rozrywkę - kupno biletów lotniczych, wypożyczenie samochodu czy wizytę w restauracji - mówi Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku.

Szybkie randki

Co jednak zrobić, kiedy 15 lutego chcemy poznać kogoś zupełnie nowego i znaleźć swoją drugą połówkę? Choć większość klubów i centrów rozrywki nastawia się na obsługę święta zakochanych, to w wielu miejscach nie zapomina się jednak o osobach, które poszukują swojej drugiej połówki i chcą poznawać nowych ludzi. Z myślą o singlach w wielu miejscach organizuje się speed dating - szybkie, pięciominutowe i niezobowiązujące randki.

Każda para ma ok. 5 minut na rozmowę. Po kilkuminutowej randce każdy mężczyzna przesiada się do następnej uczestniczki i tak do momentu, aż wszyscy się poznają. Na koniec każdy z uczestników imprezy wybiera nieograniczoną liczbę osób, z którymi chce kontynuować znajomość po imprezie.

Poszukiwania w internecie

Szukać można również w Internecie. Jako że liczba singli coraz bardziej wzrasta, w sieci można znaleźć wiele klubów, portali oraz for internetowych zrzeszających singli. Osoby dyskutujące na stronach internetowych często określają siebie jako "Quirkyalone", co oznacza ludzi żyjących w pojedynkę i zafascynowanych swoim wyborem, ale jednocześnie nie nastawionych negatywnie wobec stałych związków.

Na czym polega idea"szybkich randek" ?

Najpopularniejsze miejsca grupujące singli, takie jak portal Strefasingla.pl, MySingle.pl oraz Aktywnisingle.pl oferują nie tylko możliwość rozmowy i wymiany poglądów, ale również przeglądania wydarzeń polecanych osobom żyjącym na stałe bez partnera.

Liczba propozycji związanych z obchodzeniem Dnia Singla wzrasta proporcjonalnie do zbliżania się daty 15 lutego - z pewnością więc szukający wrażeń internauta wybierze dla siebie jedną z kreatywnych propozycji przygotowanych przez inne osoby podzielające jego światopogląd i wiedzące, co należy robić, aby godnie uczcić najbliższy Dzień Singla.

* Dane GUS, 2015 r.

** Badanie CBOS "Społeczne oceny alternatyw życia małżeńskiego" (03.2013)

Speed dating ma wiele plusów i minusów. W krótkim czasie poznajesz wiele osób. Często uznaje się to za przejaw desperacji. Nawet jeśli jesteś wstydliwy, na speed datingu musisz rozmawiać.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2015

_ _ _ _ - _ _ _ _

Badania pokazują, że single nie bojkotują walentynek, a wręcz przeciwnie - traktują je jako okazję do zrobienia komuś niespodzianki. 54 proc. z nich cieszy się więc na nadchodzące święto miłości.

Single nie przegrywają!

- Ponad połowa naszych użytkowników uważa, że to jest bardzo miła tradycja, można wtedy obdarować jakimś prezentem nawet bliskich, przyjaciół czy wyznać komuś uczucie. Około 20 proc. ankietowanych przyznało, że to jest czysto komercyjne, konsumpcjonistyczne święto. Można założyć, że to jest zdanie nie tylko singli, bo ludzie, którzy są w parach, mają jeszcze tę dodatkową presję, żeby zaskoczyć bliską osobę jakąś niebanalną niespodzianką czy jakimś oryginalnym prezentem - powiedziała agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Magdalena Nahurska, z portal randkowy Przeznaczeni.pl.

11 proc. ankietowanych przyznaje, że choć spędzą ten dzień samotnie, to spróbują umilić sobie ten czas i z okazji walentynek sprawią sobie jakąś małą przyjemność. Zapytani o to, w jaki sposób chcieliby uczcić 14 lutego, gdyby byli w związku, odpowiadali niemal jednakowo.

- Większość ludzi, którzy poszukują miłości, marzy o tym, żeby spędzić ten dzień po prostu w zaciszu domowym, w ramionach bliskiej osoby, z kimś dla nas ważnym, a nie w jakiś ekstremalny sposób, np. skoki na bungee czy na bardzo romantycznej kolacja w ekskluzywnej restauracji. To są raczej przyziemne oczekiwania - mówi Magdalena Nahurska.

Choć większość singli jest pozytywnie nastawiona do walentynek, to kiedy przychodzi ten dzień, ich samopoczucie znacznie się pogarsza. Widok zakochanych par nastraja ich nostalgicznie.

- Mimo że single deklarują, że to jest bardzo miły dzień i dobra tradycja, to ponad połowa osób, które poszukują partnera, czuje się tego dnia smutna czy samotna, więc tutaj jest dosyć duży rozdźwięk. 60 proc. użytkowników tego właśnie dnia szczególnie odczuwa brak w swoim życiu ukochanej osoby. Co dwudziesty singiel tego dnia jest zły, że nie ma koło siebie bliskiej osoby, lub tęskni za byłym partnerem. Jest część, która czuje pewne podekscytowanie, licząc na walentynkową niespodziankę i na to, że ten dzień coś zmieni - podkreśla Magdalena Nahurska.

Magdalena Nahurska dodaje, że przeprowadzone badania potwierdzają zmiany w postrzeganiu osób, które nie są w związkach. Dzisiejszy singiel jest aktywny, otwarty, nie zamyka się w czterech ścianach. Bycie singlem nie budzi już skrajnych emocji. Co więcej, single coraz bardziej otwarcie mówią o tym, że są sami, ale szukają poważnego związku.

Newseria lifestyle

Dowiedz się więcej na temat: Aż 7 | single | walentynki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »