Inflacja zjada oszczędności! Co zrobić, aby nie stracić

Oprocentowanie klasycznych lokat w bankach jest niższe od inflacji. Korzyści z oszczędzania stają się iluzoryczne - przestrzegają analitycy.

- Inflacja zjada oszczędności ponad dwa razy szybciej niż przeciętny bank nalicza odsetki na lokacie - wylicza Bartosz Turek z Open Finance. Analityk dodaje, że w niektórych bankach, po spełnieniu pewnych warunków, można można liczyć na solidny zysk na poziomie około 4-5 proc. - W większości przypadków są to jednak rozwiązania bardzo limitowane, a przez to dostępne dla nielicznych - dodaje Bartosz Turek.

Open Finance sugeruje kilka inwestycji, które mogłyby przynieść większe korzyści niż deponowanie pieniędzy na klasycznych (słabo oprocentowanych) lokatach bankowych. Przykładem mogą być choćby obligacje skarbowe. - Te długoterminowe są w pierwszym roku oprocentowane na przykład na 2,7 proc. (dziesięcioletnie) lub 3,2 proc. (dwunastoletnie). Solidne zyski zaczynają się później. W kolejnych latach oprocentowanie jest bowiem wyznaczane poprzez dodanie odpowiednio 1,5 pkt proc. i 2 pkt. proc. do odczytu inflacji podawanego przez GUS. To znaczy, że papiery kupione w bieżącym roku mogą w przyszłym uzyskać oprocentowanie nawet na ponad 5 proc. - oczywiście jeżeli ziści się prognoza NBP sugerująca ponad 3-proc. inflację w 2019 roku - wylicza Bartosz Turek.

Reklama

Innym sposobem na większe zyski, może być zakup mieszkania na wynajem. - Na taki krok decydują się inwestorzy kuszeni zyskami czerpanymi nie tylko z samych czynszów, ale też potencjalnego wzrostu wartości nieruchomości. Co więcej, badania przeprowadzone przez ING sugerują, że 64 proc. Polaków uważa, że ceny domów i mieszkań będą dalej rosły, czyli aż tyle osób postrzega inwestycję w mieszkanie jako bezpieczną. Historia pokazuje, że przyszłość niekoniecznie będzie aż tak kolorowa. W okresach gorszej koniunktury mieszkania potrafią przecież tanieć. Dość przypomnieć, że dekadę temu ceny mieszkań zaczęły spadać i zatrzymały się dopiero po 20-25-proc. przecenie - przypomina analityk Open Finance.

Zdaniem ekspertów Open Finance, w przyszłym roku niektórzy Polacy będą mieli dodatkowa szansę na zarobek. - Na bez porównania wyższą rentowność będą mogli liczyć Ci, którzy w 2019 roku zdecydują się na jednorazowe wniesienie opłaty za przekształcenie posiadanego prawa użytkowania wieczystego we własność. Przypomnijmy, że od stycznia osoby, które dotychczas wnosiły roczne opłaty za użytkowanie wieczyste staną się właścicielami gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe i za to przekształcenie płacić będą dalej przez 20 lat. Można jednak zapłacić za cały okres z góry. Po co? Jeśli grunt należy do Państwa, to można liczyć nawet na 60-proc. bonifikatę. Jeszcze dalej poszła Warszawa oferując dla swoich działek oddanych w użytkowanie wieczyste nawet 98 i 99-proc. bonifikatę - wylicza Bartosz Turek.(js)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | lokaty | oszczędzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »