Jak nie dać się oszukać na święta?

Zbliżające się święta, a z nimi potrzeba znalezienia idealnego prezentu, wypełniła większość centrów handlowych kupującymi. Tłoczno zaczyna się robić także w internecie, w którym wiele osób szuka podarunków dla bliskich. Niestety w tym okresie w sieci nasila się także działalność różnego rodzaju oszustów. Expander podpowiada, jak nie dać się nabrać na przedświąteczne "promocje" i bezpiecznie zapłacić za wymarzone podarunki.

Przed świętami w galeriach handlowych możemy zobaczyć tłumy Polaków szukających prezentów dla swoich bliskich. Z tego powodu robienie zakupów w tym okresie nie należy zwykle do najprzyjemniejszych. Na pomoc przychodzi nam jednak internet, który pozwala kupić niemal wszystko bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to bardzo wygodne, gdyż siedząc przed komputerem, w ciągu kilku minut, możemy znaleźć interesujące nas przedmioty. Biegając po centrum handlowym i przedzierając się przez tłum innych kupujących mogłoby to zająć długie godziny. Ponadto, kupując w internecie, przysługuje nam prawo do zwrotu towaru w terminie 10 dni. W tradycyjnym sklepie zwykle nie jest to możliwe.

Reklama

Niestety zakupy w sieci mają też pewne wady. Po pierwsze, kupując w ostatniej chwili, narażamy się na to, że paczka po prostu nie dotrze do nas na czas. Ponosimy też, często niemałe, koszty dodatkowe - m.in. za przesyłkę. Największym ryzykiem jest jednak to, że pomimo zapłaty za towar, możemy go nigdy nie otrzymać. Aby tego uniknąć, należy stosować się do pewnych zasad.

Sprawdź opinie o sprzedającym

Po pierwsze korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych sklepów internetowych i sprzedających o dużej liczbie pozytywnych opinii. Aby je poznać warto skorzystać z dedykowanych temu serwisów, np. opinieo.pl lub porównywarek cen, np. ceneo.pl czy skapiec.pl. Analizując opinie nie należy jednak patrzeć wyłącznie na liczbę pozytywnych komentarzy. Warto przeczytać również te negatywne i zobaczyć na co narzekają inni kupujący. W przypadku zakupów na Allegro możemy także zobaczyć ile transakcji dokonał sprzedający i jakie otrzymał za nie oceny.

Najbezpieczniej jest płacić kartą

Nie od dziś wiadomo, że jedną z najbezpieczniejszych form zapłaty za internetowe zakupy jest płatność kartą, a zaraz za nią zapłata za pobraniem, czyli dopiero przy odbiorze przesyłki. Jeśli wybrany przez nas sklep internetowy nie akceptuje żadnej z tych dwóch form płatności, dokonując zakupu podejmujemy istotne ryzyko. Za zakupiony towar zapłacimy bowiem na samym początku, nie posiadając jeszcze produktu w ręku. Ryzyko wzrasta jeszcze bardziej, jeśli siedziba sklepu zlokalizowana jest poza granicami Polski. Jeśli jest to kraj poza Unią Europejską, to wtedy ryzyko, że zostaniemy oszukani jest niestety bardzo wysokie.

Z pomocą banku

Płacąc kartą, w przypadku gdy transakcja nie przebiegnie prawidłowo, możemy liczyć na pomoc banku. Gdy towaru nie otrzymamy lub jeśli będzie on niezgodny z umową, a sklep odmówi jego naprawy czy wymiany, bankowcy pomogą odzyskać nasze pieniądze. Wystarczy tylko jeśli złożymy w banku reklamację, a on korzystając z regulacji organizacji płatniczych zwróci nam zapłaconą kwotę. Nie będzie mógł jednak tego dokonać jeśli płatności dokonaliśmy przelewem.

Warto dodać, że płacenie kartą w internecie jest bardzo proste. Polega zwykle na wpisaniu swojego imienia i nazwiska, numeru karty, jej daty ważności oraz 3-cyfrowego kodu znajdującego się na odwrocie. Warto jednak zwrócić uwagę, czy strona, na której podajemy te informacje jest szyfrowana (tak jest gdy w pasku z adresem strony widoczna jest kłódeczka). Od lutego przyszłego roku tego rodzaju transakcje będą jeszcze lepiej zabezpieczone. Płacąc trzeba będzie podać hasło sms-owe lub dodatkowe hasło zabezpieczające. Ma to uniemożliwić kradzieże poprzez wykorzystywanie, zdobytych w różny sposób, numerów kart i innych danych na nich zawartych.

Jarosław Sadowski, główny analityk

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: deta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »