Jak nie stracić głowy podczas przedświątecznych zakupów

Święta tuż-tuż, zaczynamy rozglądać się za prezentami. Zanim wyruszymy na poszukiwania wymarzonego prezentu, UOKiK przypomina kilka rad, które pomogą wybrać rzeczy nie tylko atrakcyjne, ale także bezpieczne.

Z przeprowadzonych w tym roku badań wynika, że planujemy średnio wydać 1800 zł na prezenty świąteczne. Dorośli dla siebie najchętniej będą kupować w prezencie kosmetyki i perfumy, po które wybiorą się do hipermarketu lub zamówią w internecie. A jakie prezenty wybierzemy dla dzieci? Najczęściej będą to książki i gry edukacyjne, ale popularnością cieszyć się będą również odzież lub klocki. Jednak nie zawsze piękna lalka, samochód, czy inna upragniona zabawka jest tym dobrym, a przede wszystkim bezpiecznym prezentem dla naszej pociechy.

UOKiK monitoruje rynek produktów dla dzieci

Na zlecenie Urzędu Inspekcja Handlowa corocznie prowadzi kontrole produktów przeznaczonych dla młodych konsumentów. Tegoroczne analizy wykazały różnego rodzaju uchybienia m.in. w co trzeciej zabawce, produkcie włókienniczym, obuwiu, a także w prawie co piątym rowerze oraz lampie. Jednak nie są to poważne zagrożenia, większość polega jedynie na braku odpowiednich oznaczeń, a znacznie mniej dotyczy wad konstrukcyjnych.

W związku z tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, czym należy się kierować podczas zakupów dla najmłodszych:

  • zabawka musi posiadać właściwe oznaczenie, umożliwiające dokładną identyfikację przedsiębiorcy wprowadzającego ją na rynek. Powinna mieć również znak, który świadczy o tym, że dany produkt spełnia podstawowe wymagania dopuszczenia go na rynek;
  • wybierając zabawkę, powinniśmy zdecydować się na taką, która będzie odpowiednia dla wieku naszego dziecka. Dlatego należy zwrócić uwagę, czy zostały na niej zamieszczone i sformułowane w języku polskim informacje odnośnie ograniczeń wiekowych wraz ze wskazaniem niebezpieczeństwa, którego to ostrzeżenie dotyczy;
  • należy dokładnie obejrzeć zabawkę. Warto sprawdzić, czy została odpowiednio skonstruowana i czy nie ma żadnych ostrych, wystających części. Przykładowo: zobaczmy, czy na karnawałowej masce zostały odpowiednio osłonięte zakończenia drutów. W przypadku zabawek z mechanizmem składania, jak wózki dziecinne czy krzesełka na kółkach, sprawdźmy, czy zostały umieszczone właściwe blokady zabezpieczające;
  • zagrożeniem są także źle zabezpieczone, drobne części, które dziecko mogłoby połknąć, dlatego sprawdźmy, czy miś ma dobrze przymocowane oczka i czy maluch nie ma zbyt łatwego dostępu do baterii w zabawkowym telefonie. Pamiętajmy, że niebezpieczne części znajdują się nie tylko na zewnątrz zabawek, ale i w ich wnętrzu. Sprawdźmy, czy w materiałach wypełniających pluszaka nie znajdują się twarde lub ostre zanieczyszczenia, takie jak kawałki metalu, gwoździe, igły, sznurki lub drzazgi. Elementy te występuje też przy ozdobach odzieży. Szczególnie uważajmy na występujące w niektórych zabawkach elementy magnetyczne. Po ich połknięciu mogą się one ze sobą złączyć, stanowiąc zagrożenie w organizmie;
  • kupując odzież, zapoznajmy się z oznaczeniami i etykietami, na których powinny znajdować się m.in. dane dotyczące składu surowcowego. Niestety, w warunkach domowych sprawdzenie zawartości chemicznej nie jest możliwe. Warto jednak, wybierając ubrania dla najmłodszych, zwracać uwagę na elementy ozdobne. Z badań IH wynika, że niebezpieczne mogą być nadruki na ubraniach, które czasami zawierają zabronione związki chemiczne z pochodnymi kadmu i ołowiu. Zdarza się także, że mimo zakazu do wyrobu metalowych akcesoriów np. zamków błyskawicznych, został użyty nikiel. Obecność zakazanych pierwiastków chemicznych może powodować alergie i zatrucia. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
  • wybierając meble dla naszych dzieci, najważniejsze powinno być bezpieczeństwo oraz komfort - zwracamy uwagę na stabilność, a także konstrukcję zapobiegającą urazom. Nie powinny one pochylać się lub przewracać przy naturalnym poruszaniu się, a także żadna z części składowych nie ma prawa się obluzować. Upewnijmy się, czy szuflada ma odpowiednie zabezpieczenie przed wypadnięciem w przypadku całkowitego jej wysunięcia;
  • zarówno do zabawek, jak i mebli powinny być dołączone w języku polskim odpowiednie instrukcje: montażu, użytkowania oraz konserwacji. Przykładowo: przy zabawkach przeznaczonych do utrzymania masy ciała dziecka, np. dmuchanych zabawek wodnych, powinny być umieszczone nie tylko instrukcje, ale także wskazania odnośnie zachowania odpowiednich środków ostrożności oraz potencjalnie występującego niebezpieczeństwa.

Kupując produkty przeznaczone dla dzieci, należy wybierać te, które pozwolą im na rozwój zainteresowań, poprzez naukę i zabawę. Decydujmy się na rzeczy nie tylko atrakcyjne cenowo, ale także bezpieczne. Pamiętajmy, że nic nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku. Wybierając zabawki dźwiękowe, zastanówmy się, czy poziom decybeli nie uszkodzi słuchu naszej pociechy. Jeżeli już w sklepie dźwięk wydaje się zbyt głośny, natarczywy - wybierzmy inny produkt.

Warto wiedzieć, że w przypadku podejrzenia, że zakupiony wyrób jest niebezpieczny, powinniśmy skontaktować się ze sprzedawcą. Powinniśmy tę informację również zgłosić do organów kontrolujących bezpieczeństwo produktów - można to zrobić korzystając ze specjalnego formularza UOKiK.

Wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można także zgłaszać w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej. Ponadto bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw uzyskamy od powiatowych lub miejskich rzeczników konsumentów.

Bezpłatne porady udzielane są również przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod numerem telefonu 800 800 008.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | Święta Bożego Narodzenia | bezpieczeństwo | dzieci | zabawka | prezenty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »