Karta Dużej Rodziny dużo szybciej w smartfonie

Od marca złożenie wniosku o aplikację mobilną dla użytkowników Karty Dużej Rodziny (mKDR) jest dużo prostsze i można to zrobić przez stronę empatia.mrpips.gov.pl.

- Po zalogowaniu się na platformie Emp@tia i wybraniu rodzaju wniosku oraz gminy pojawiają się dwie opcje do wyboru - pełny tryb składania wniosku o Kartę Dużej Rodziny, który umożliwia złożenie dowolnego wniosku z zakresu Karty Dużej Rodziny oraz uproszczony tryb składania wniosku. Ten drugi przeznaczony dla tych rodzin, które mają już Karty Dużej Rodziny i chcą jedynie mieć ich mobilne, elektroniczne wersje - tłumaczy resort rodziny.

Aplikację mobilną dla użytkowników Karty Dużej Rodziny przygotowała Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. Można ją zainstalować w smartfonie lub na tablecie i korzystać z karty oraz ze zniżek jakie ona daje. Aplikacja ma mnóstwo funkcjonalności i jest dużo bardziej wygodna niż karta plastikowa.

Reklama

Aplikacja mobilna KDR to autorskie rozwiązanie informatyczne PWPW. Zamówiło ją właśnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wytwórnia rozpoczęła z nim współpracę już na etapie projektowania. Efekt? Każdy uprawniony - członek rodziny wielodzietnej - może pobrać aplikację ze sklepu internetowego, zainstalować na smartfonie lub tablecie i okazać w kasie u dowolnego partnera programu kod QR, który potwierdza jej autentyczność, a jego uprawnienia. Mobilna KDR jest już honorowana u wszystkich partnerów programu.

- Najważniejsza jest użyteczność aplikacji. To pierwszy taki dokument w Polsce, nie trzeba już "plastiku" nosić w portfelu. A oprócz tego ważna jest geolokalizacja, bo dzięki niej widać jeśli np. jesteśmy w nowym miejscu gdzie partnerzy programu dają zniżki - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Kultura, transport i nie tylko

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci. Jeśli rodzina spełnia określone przez MRPiPS warunki, zniżki przysługują wszystkim jej członkom. Jej posiadacze mają możliwość korzystania ze zniżek ustawowych oraz oferty instytucji publicznych - kulturalnych, rekreacyjnych czy też na transport w całym kraju.

Ale nie tylko, bo zniżek mogą udzielać również przedsiębiorcy prywatni. Gdy biorą udział w programie posługują się znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny". Teraz przez aplikację będzie ich dużo łatwiej "namierzyć". Partnerów jest wielu, a ich oferta szeroka. To artykuły przemysłowe, usługi edukacyjne, kultura, łączność, meble, wyposażenie domu, odzież, obuwie, sport, rekreacja, turystyka, leczenie, a nawet żywność. O wysokości zniżek mogą się dowiedzieć tylko uczestnicy programu.

Program spowodował, że do tej pory wydano prawie 1,9 mln kart dla 417 tys. rodzin wielodzietnych. Zniżki oferuje już prawie 3,4 tys. firm i instytucji, działających w bez mała 14,7 tys. lokalizacji. Wniosek o przyznanie KDR składa się w urzędzie gminy. Przypomnijmy, że przyznanie karty nie zależy od wysokości dochodów.

Plastikowa KDR - wielkości karty płatniczej - wydawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny wielodzietnej spełniającej określone warunki. Dzieci mogą z niej korzystać do 18 roku życia, a jeśli się dalej uczą lub studiują - do 25 roku. Dzieci niepełnosprawne - przez cały czas, kiedy ważne jest orzeczenie o niepełnosprawności. Rodzice (także zastępczy i osoby prowadzące rodzinny dom dziecka) - przez całe życie.

Dużo możliwości dzięki aplikacji

Aplikacja bije jednak na głowę plastik swoimi funkcjonalnościami. Jakie one są? Na przykład właśnie funkcja lokalizacji, o której wspomniał Marczuk, a która pozwala na znalezienie na mapie znajdującego się w pobliżu partnera programu przyznającego zniżki posiadaczom KDR. Można wyświetlić także adres, telefon i adres strony internetowej partnera. Każdy, kto nie jest pewny, czy przysługuje mu zniżka, i w jakiej wysokości, ma teraz te wszystkie informacje w jednej aplikacji - przy sobie. Można używać rozmaitych funkcji wyszukiwania - według nazwy, branży, słów-kluczy czy też miejscowości, gdzie działają partnerzy. W końcu wreszcie - dzięki domyślnej mapie w smartfonie - można wyznaczyć trasę do miejsca, gdzie przysługuje zniżka.

PWPW zapewnia, że dostęp do aplikacji jest bezpieczny. Po pobraniu ze sklepu i zainstalowaniu trzeba się do niej zalogować numerem karty i hasłem. Dane do logowania przesyłane są w taki sposób, żeby nikt nie mógł ich równocześnie zhakować - numer karty mailem, a hasło jednorazowe sms-em. Dane użytkownika z kolei są chronione bezpiecznymi protokołami komunikacji, certyfikatami, szyfrowaniem.

PWPW nie poprzestaje na tym, gdyż do zabezpieczenia smartfonów coraz częściej służą czytniki linii papilarnych, albo innych danych biometrycznych - tęczówki oka czy owalu twarzy. Dlatego planuje rozwój aplikacji uwzględniający te funkcjonalności. W niedalekiej przyszłości logowanie do aplikacji będzie możliwe po podaniu 4-cyfrowego kodu PIN. Jeśli smartfon ma czytnik linii papilarnych - będzie możliwe logowanie się odciskiem palca. Wraz z rozpowszechnieniem się innych metod logowania (funkcjonalności takie przez wielu producentów są dopiero dopracowywane) - PWPW deklaruje, że będzie za nimi nadążać.

jr

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »