Kredyty we frankach: Historyczny wyrok sądu

Warszawski sąd po raz pierwszy w historii zamienił frankowe długi na złotówki - poinformował portal naTemat.pl. Być może to początek lawiny pozwów.

W 2006 roku mieszkaniec jednej z podwarszawskich miejscowości pożyczył w banku ponad 130 tysięcy złotych. Po 10 latach dług drastycznie urósł, a wszystko przez umocnienie szwajcarskiej waluty. Klient poczuł się oszukany.

W lipcu 2015 roku sprawa trafiła do sądu. Frankowicz zażądał zwrotu nadpłaconych rat, obliczonych przez bank na podstawie tzw. klauzul indeksacyjnych (zapis w umowie dotyczący zasad przeliczania franków na złotówki).

Sąd nakazał bankowi zwrot 18,9 tysiąca złotych, wynikających z przeliczenia złotych na franki. Sąd utrzymał też oprocentowanie według stawki LIBOR.

Reklama

Wyrok jest nieprawomocny i bank zapewne się od niego odwoła.

Więcej w portalu naTemat.pl.

- - - - - -

22 kwietnia Interia poinformowała:

Prezydent Andrzej Duda powiedział że nie wycofuje się ze swoich zobowiązań dotyczących tzw. ustawy frankowej. Podkreślił, że trwają prace eksperckie i "wierzy, że w niedługim czasie projekt będzie gotowy".

- Absolutnie nie wycofuję się ze swojego zobowiązania i nigdy się nie wycofywałem. Prowadzimy prace, które - wierzę w to głęboko - mają charakter konstruktywny. Prowadziliśmy je już wcześniej, z udziałem środowisk zainteresowanych rozwiązaniem tego problemu na drodze ustawowej. Jest opinia Narodowego Banku Polskiego. Jest opinia Komisji Nadzoru Finansowego. W tej chwili zespół ekspertów dokonuje analizy tych wszystkich opinii, które zostały nam przedstawione - powiedział prezydent.

Dodał, że wierzy, iż w niedługim czasie projekt będzie gotowy i będzie można go złożyć. Prezydent zastrzegł równocześnie, że uwzględni zarówno potrzeby tych osób, które wzięły kredyty w przeliczaniu na franki szwajcarskie, ale także sytuację sektora finansowego.

- Tak, aby w żaden sposób nie zachwiać bezpieczeństwa tego sektora, a w związku z czym bezpieczeństwa finansowego również i Rzeczypospolitej - powiedział.

Prezydencki projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki" był zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Przewiduje przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie. Zakłada też trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Wyklucza wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Po przedstawieniu stanowiska przez KNF w Kancelarii Prezydenta podjęto pracę nad nową wersją projektu. 8 kwietnia powołany został do tego celu specjalny zespół ekspertów. Dyrektor biura prasowego prezydenta Marek Magierowski mówił, że jedną z rozważanych opcji jest większe rozłożenie kosztów, które musiałyby ponieść banki.

(PAP)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kredyt | kredyty we frankach | kredyt we frankach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »