Kto boi się ograniczenia dźwigni finansowej

- Inwestorzy indywidualni nie są przygotowani na tak drastyczne ograniczenie dźwigni finansowej na rynku CFD, jakie Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych wprowadza dzisiaj poprzez interwencję produktową.

Obniżenie lewara w praktyce może oznaczać przejście inwestorów indywidualnych do podmiotów poza jurysdykcją Unii Europejskiej, np. z Australii, Ameryki Środkowej i Południowej czy Rosji, a w konsekwencji wygaszanie europejskiego rynku CFD.

W świetle ostatnio opublikowanych przez ESMA danych na temat spadku liczby reklamacji składanych przez klientów indywidualnych dot. usług na rynku CFD, takie podejście europejskiego nadzorcy jest tym bardziej niezrozumiałe i może okazać się ze szkodą dla rynku, szczególnie przy bardzo krótkim czasie na wprowadzenie zmian - Piotr Sobków, Członek Zarządu IDM.

Reklama

- Jesteśmy za rozwiązaniami, które będą realnie zwiększały ochronę inwestorów detalicznych. Jednak praktyka rynku pokazuje, że poziom dźwigni nie jest skutecznym narzędziem ochrony inwestora. Ponadto, część z propozycji ESMA została już wprowadzona i funkcjonuje na polskim rynku.

Na przykład w odniesieniu do działań reklamowych, wytyczne krajowego nadzoru precyzują zakres działań marketingowych, formy promocji i stosowanie bonusów dla klientów.

Kilku członków IDM przyjęło już wspominane przed ESMA rozwiązanie ochrony klientów przed negatywnym debetem, co ogranicza znacznie ryzyko dla inwestorów. Izba poparła także przyjęcie regulacji określającej standardowy minimalny poziom mechanizmu MCO na poziomie 50% wartości pobranego depozytu przy uwzględnieniu wyniku całego portfela transakcji.

Taki system jest wykorzystywany obecnie przez firmy inwestycyjne działające w Europie i charakteryzuje się, w większości analizowanych wariantów, najskuteczniejszą ochroną przed ryzykiem rozliczeniowym - dodaje Piotr Sobków.

.......................................

Czym zajmuje się ESMA?

Urząd wypełnia trzy zadania:

Ochrona inwestorów - zagwarantowanie lepszego zaspokojenia potrzeb konsumentów na rynku usług finansowych i poszerzenie ich praw jako inwestorów, a także wypełniania przez nich zobowiązań, jakie na nich spoczywają.

Niezakłócone funkcjonowanie rynków - propagowanie uczciwości, przejrzystości, sprawności i właściwego funkcjonowania rynków finansowych oraz wspieranie solidnej infrastruktury rynkowej.

Stabilność finansowa - wzmacnianie systemu finansowego w celu uodpornienia go na wstrząsy i skutki rozprzestrzeniania się nierównowagi finansowej oraz wspieranie wzrostu gospodarczego. Urząd odpowiada również za koordynowanie działań podejmowanych przez organy nadzoru papierów wartościowych i wprowadzanie środków nadzwyczajnych w przypadku sytuacji kryzysowej.

Kontrakty CFD są instrumentem lewarowanym

Oznacza to inwestor może otworzyć znacznie większą pozycję na rynku przy stosunkowo niewielkim wkładzie początkowym, co może spowodować większy zwrot z inwestycji lub jego straty.

Inwestując w dany kontrakt na rynku CFD np. na daną akcję czy walutę - nie stajesz się ich właścicielem. Tylko spekulujesz przyszły ruch cen danego waloru. Ważną rzeczą o której trzeba pamiętać odnośnie dźwigni finansowej jest fakt, że z jednej strony może ona zwiększać zyski, a z drugiej może również zwiększać stratę.

Jeżeli uważasz, że cena instrumentu wzrośnie, "kupujesz" i zajmujesz pozycję długą i osiągasz zyski za każdym razem, kiedy cena rośnie.Natomiast, Jeżeli uważasz, że cena instrumentu spadnie, "sprzedajesz" zajmujesz pozycję krótką, dzięki czemu będziesz osiągał zyski za każdym razem, kiedy cena spadnie. Jeżeli rynek ruszy się w niepożądanym przez ciebie kierunku, poniesiesz dotkliwe straty bowiem musząc uzupełnić swój depozyt.

Skrót CFD oznacza różnicę kursową, na dany kontrakt z ang. "Contract for difference". Kontrakt CFD jest umową pomiędzy dwiema stronami, które zobowiązują się do rozliczenia kwoty równej różnicy pomiędzy ceną otwarcia a zamknięcia pozycji na danym walorze np. danej walucie.

Zdaniem analityków easyMarkets - ostrzeżenie o ryzyku:

Kontrakty terminowe, opcje oraz kontrakty CFD (transakcje pozagiełdowe) to produkty wykorzystujące dźwignię finansową, które są obarczone znacznym ryzykiem straty całej wartości zainwestowanego kapitału i nie są odpowiednie dla każdego. Konieczne jest poznanie i zrozumienie potencjalnych zagrożeń. Nie należy inwestować pieniędzy, na których stratę nie można sobie pozwolić.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »