Mądrze zmieniając sprzedawcę prądu możemy mniej płacić za energię

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że coraz chętniej decydujemy się na nowego dostawcę. Miesięcznie robi to kilka kilkanaście tysięcy osób.

Od lipca 2007 roku, od kiedy można dokonywać takich zmian, zdecydowało się na to 211 tysięcy klientów indywidualnych i ponad 113 tysięcy odbiorców biznesowych. Jeszcze kilka lat temu to przedsiębiorcy częściej zmieniali sprzedawcę.

Rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska zaznacza, że właściwy wybór może oznaczać oszczędności dla domowego budżetu - czasami nawet jeden rachunek w skali roku. Trzeba to jednak robić ostrożnie - przede wszystkim dokładnie czytać umowę. Dodaje, że jest coraz więcej ofert dla gospodarstw domowych.

IRA

_ _ _ _ _

Jak podała ostatnio "Rzeczpospolita", prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando zamierza zaproponować zmiany w rozporządzeniu taryfowym, które wprowadzą tzw. ceny maksymalne energii elektrycznej dla odbiorców.

Reklama

Według dziennika jeszcze tym miesiącu prezes URE skieruje do Ministerstwa Gospodarki

rekomendację, w której zaproponuje wprowadzenie zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Według prezesa Bando, wprowadzenie w miejsce stałej ceny energii pojęcia ceny maksymalnej umożliwi tzw. sprzedawcom z urzędu obniżanie ceny energii w reakcji na działania niezależnych sprzedawców działający na ich terenie. Według prezesa URE zmiana w rozporządzeniu taryfowym mogłaby wejść w życie z początkiem 2015 r.

Jak wybrać dla siebie najlepszą ofertę?

Coraz więcej Polaków zmienia sprzedawcę prądu. Rocznie dzięki temu można zaoszczędzić kilkadziesiąt zł - mówi Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

Z danych URE wynika, że w maju sprzedawcę zmieniło ponad 14 tys. gospodarstw domowych, w czerwcu ponad 16 tys.

Prowadzimy stronę internetową maszwybor.ure.gov.pl, na której można znaleźć kalkulator cenowy. Każdy może tam sprawdzić, jakie są dostępne dla niego oferty i ile może zaoszczędzić. Oczywiście wszystko zależy do tego, ile prądu zużywamy. Dla standardowego zużycia - ok. 2000 kilowatogodzin rocznie - możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych rocznie. To jeden miesięczny rachunek w roku za darmo" - zaznaczyła.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest bezpłatna. Odbiorca musi wybrać sprzedawcę i zawrzeć z nim umowę. Nowa umowa sprzedaży powinna wejść w życie z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą - takie rozwiązanie gwarantuje ciągłość sprzedaży. W przypadku pierwszej zmiany odbiorca wypowiada zazwyczaj tzw. umowę kompleksową, czyli obejmującą sprzedaż energii elektrycznej, jak i świadczenia usługi dystrybucji.

Po wypowiedzeniu umowy kompleksowej, oprócz nowej umowy sprzedaży z wybranym sprzedawcą, odbiorca zawiera z operatorem systemu dystrybucyjnego umowę o świadczenie usług dystrybucji. Umowa ta wchodzi w życie z dniem rozwiązania umowy kompleksowej. Istotne jest, że nową umowę o świadczenie usługi dystrybucji odbiorca może zawrzeć na czas nieokreślony. W takim przypadku nie jest konieczne wypowiadanie i ponowne jej zawieranie przy kolejnych zmianach sprzedawców.

Odbiorca następnie informuje operatora systemu dystrybucyjnego o zawarciu umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą. Zgłoszenie odbywa się z wykorzystaniem formularza udostępnianego przez operatora systemu dystrybucyjnego (m.in. na stronie internetowej operatora).

W zależności od wielkości zużycia energii zmiana sprzedawcy może wymagać dostosowania układu pomiarowo - rozliczeniowego. Koszty jego dostosowania ponosi jego właściciel, którym w przypadku gospodarstwa domowego jest operator systemu dystrybucyjnego.

Stan licznika na dzień zmiany sprzedawcy operator przekazuje dotychczasowemu oraz nowemu sprzedawcy - na tej podstawie dokonywane jest rozliczenie końcowe.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: energetyki | ceny prądu | sprzedawcy prądu | URE | energia elektryczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »