Na wakacje z kartą czy gotówką?

Już wkrótce wielu z nas rozpocznie wymarzony urlop wakacyjny. Przygotowaniom do wyjazdu jak co roku towarzyszy wiele dylematów, m.in. te związane z finansami.

Kluczowe pytania dotyczą tego, jaki budżet powinniśmy zarezerwować oraz czym wygodniej i korzystniej będzie nam płacić - kartą czy gotówką? Przyjrzyjmy się zatem tym produktom, a potem podejmijmy decyzję gwarantującą komfort i bezpieczeństwo finansowe podczas wyjazdu.

Bezpieczeństwo to podstawa

Podstawowym czynnikiem wyboru danego środka płatności jest oczywiście bezpieczeństwo.

Choć nigdy nie możemy być pewni tego, że przewidzieliśmy i wyeliminowaliśmy wszystkie zagrożenia dla naszych finansów związane z wyjazdem wakacyjnym, część z nich można znacznie ograniczyć.

Przygotowując się do urlopu, zazwyczaj wypłacamy z banku dużą kwotę pieniędzy. Tymczasem lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą w podróż również karty płatniczej. - Jeśli stracimy portfel pełen gotówki, musimy liczyć się z tym, że nie odzyskamy utraconych pieniędzy. Tymczasem karta, nawet jeśli zostanie nam skradziona, sprawi trudności przestępcy - do wypłaty pieniędzy w bankomacie jest bowiem potrzebny PIN. Nigdy nie przechowujmy go wraz z kartą.

Reklama

Nawet, jeśli przestępca będzie używał karty w sposób zbliżeniowy, nie wymagający potwierdzenia numerem PIN, liczba takich transakcji jest ograniczona ilościowo lub wartościowo, co ograniczy nasze straty.

Ograniczenie stanowią też dzienne limity transakcji ustawione dla karty. Skradziona karta powinna jak najszybciej zostać zastrzeżona przez użytkownika.

Pamiętajmy, żeby mieć zapisany w telefonie numer do banku, który wydał nam kartę lub numer do Systemu Zastrzegania Kart (+48) 828 828 828. Nawet po dosyć późnym zgłoszeniu o kradzieży, odpowiedzialność klienta za operacje dokonane bez jego autoryzacji po utracie karty jest ograniczona do wysokości 150 euro, a dla transakcji zbliżeniowych do 50 euro - mówi Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.

Dodatkowym atutem przemawiającym za kartą może być także kwestia planowania wydatków - jeśli nie chcemy opracowywać planu finansowego i zamierzamy "zaszaleć" na wakacjach, zawsze możemy skorzystać z debetu na koncie, jeżeli zdecydowaliśmy się na skorzystanie z takiej usługi.

Komfort, czyli gotówka

W przypadku wyjazdu wakacyjnego, szczególnie za granicę, osoby ceniące przede wszystkim komfort płatności stawiają głównie na gotówkę - wymieniając ją na lokalną walutę po korzystnym kursie jeszcze w Polsce. Podróżnicy twierdzą, że jest to dla nich o wiele bardziej opłacalne niż płacenie kartą lub wybieranie pieniędzy z bankomatu już na miejscu wypoczynku.

Czym i jak płacić na zagranicznych wakacjach?

Płatność gotówką umożliwia nam także osiągnięcie dodatkowych korzyści:

- Łatwość kontroli wydatków

- Wygodę - nie wszędzie będziemy mogli zapłacić kartą

- Dodatkowe oszczędności - w niektórych wypadkach, wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą wiąże się z koniecznością zapłaty kosztów prowizji

Podsumowanie - na czym skorzystamy?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za płaceniem gotówką jest jej uniwersalność - w niektórych miejscach nie obejdziemy się bowiem bez gotówki i nie będziemy w stanie uiścić płatności kartą.

W lokalnych sklepach czy restauracjach łatwo natknąć się na obsługę lub właściciela, którzy po prostu nie akceptują innego sposobu rozliczenia transakcji niż pieniądze. Dlatego niewielką ilość gotówki zawsze warto mieć przy sobie, nawet jeśli na co dzień częściej posługujemy się kartą płatniczą.

Pamiętajmy jednak, aby nie wypychać portfela pieniędzmi. Nie jest to ani wygodne, ani bezpieczne - łatwo moglibyśmy przecież utracić wszystkie środki przeznaczone na wakacyjny wyjazd. Podejmując decyzję o wyborze metody płatności, warto więc zwrócić uwagę także na zalety karty - ochronę przed kradzieżą czy stały dostęp do konta bankowego.

Wydaje się więc, że najlepszą metodą na zapewnienie sobie finansowego bezpieczeństwa podczas urlopu wakacyjnego będzie wybór "złotego środka" - codzienne płacenie kartą oraz posiadanie - na wszelki wypadek - niewielkiej sumy pieniędzy w gotówce zawsze przy sobie.

Dowiedz się więcej na temat: karty platnicze | karty zbliżeniowa | karty bankomatowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »