Nie dostarczysz dokumentu do końca listopada - dowiesz się co to jest FATCA

Jeśli klienci (indywidualni czy firmowi) nie dostarczą Oświadczenia o statusie FATCA do końca listopada, instytucje finansowe, w tym banki, będą mieć obowiązek blokady ich rachunków w ciągu trzech dni roboczych. Oznacza to, że klienci nie będą mogli np. wypłacać pieniędzy z bankomatów czy spłacić raty kredytu z danego rachunku.

FATCA (ang. Foreign Account Tax Compliance Act - ustawa o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych) - amerykańska regulacja, która nakłada na instytucje finansowe, w tym polskie banki, obowiązek przekazywania władzom podatkowym informacji o rachunkach prowadzonych na rzecz klientów powiązanych ze Stanami Zjednoczonymi.

Weszła ona w życie 1 grudnia 2015 roku, na mocy Ustawy z 9 października 2015 r. o wykonaniu umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełnienia międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA.

Reklama

Obowiązki instytucji finansowych wynikające z ustawy FATCA

Polskie instytucje finansowe, w tym banki, zobowiązane są do identyfikacji posiadaczy rachunków, którzy są rezydentami podatkowymi USA. Oznacza to konieczność pozyskiwania określonych informacji o klientach indywidualnych i firmowych, na rzecz których prowadzone są rachunki (m.in. bieżące, depozytowe, maklerskie, kredytowe, powiernicze), a w przypadku stwierdzenia przesłanek świadczących o powiązaniu klienta ze Stanami Zjednoczonymi - przekazywania tych danych polskiemu organowi administracji podatkowej w celu ich dostarczenia władzom podatkowym USA.

Identyfikacja rachunków dokonywana jest na podstawie Oświadczenia o statusie FATCA. Zgodnie z postanowieniami ustawy, obowiązek dostarczenia tego dokumentu danej instytucji finansowej leży po stronie klientów.

Oświadczenia o statusie FATCA - blokada rachunków

W przypadku klientów (indywidualnych i firmowych), którzy nawiązali relację z daną instytucją finansową od 1 lipca 2014 r. do 30 listopada 2015 r., niezłożenie Oświadczenia o statusie FATCA w terminie do końca listopada 2016 r. będzie skutkować - zgodnie z Ustawą FATCA - obowiązkiem dokonania przez instytucje finansowe blokady rachunków Klienta w ciągu trzech dni roboczych.

Będzie to oznaczać brak możliwości dysponowania i korzystania ze środków zgromadzonych na rachunkach (czyli w przypadku banków - np. brak możliwości dokonywania wypłat, czy też spłaty kredytów i pożyczek z rachunków). Pieniądze te zostaną odblokowane w terminie do trzech dni roboczych od dostarczenia Oświadczenia o statusie FATCA.

W jaki sposób można dostarczyć Oświadczenie FATCA?

" poprzez wypełnienie formularza w systemach transakcyjnych,

" poprzez wypełnienie Oświadczenia w oddziałach banków lub dostarczenie im Oświadczenia osobiście,

" listownie (w zależności od danej instytucji)

W sprawie szczegółów lub wątpliwości warto skontaktować się z infolinią danej instytucji finansowej.

Kto jest rezydentem podatkowym USA?

Klienci indywidualni

Obywatel lub rezydent amerykański to osoba, która spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:

1. jest obywatelem USA (włączając w to osobę fizyczną, która urodziła się w USA, ale nie przebywa w USA - tzw. nabycie obywatelstwa USA przez urodzenie w USA),

2. zgodnie z prawem USA jest stałym rezydentem w USA (ang.: is a Lawful Permanent Resident of the United States),

3. zgodnie z prawem imigracyjnym USA otrzymała prawo stałej rezydencji w USA podczas wjazdu do USA lub w innych okolicznościach (tzw. "zielona karta"),

4. spełnia test długości pobytu w USA - tzn.:

" przebywa w USA przez co najmniej 31 dni w ciągu bieżącego roku i jednocześnie,

" liczba dni, w których przebywała ona na terenie Stanów Zjednoczonych w ciągu bieżącego roku i 2 poprzednich lat kalendarzowych wynosi co najmniej 183 dni. Do ustalenia łącznej liczby dni pobytu stosuje się mnożnik 1 dla liczby dni pobytu w roku bieżącym, 1/3 dla dni pobytu w roku poprzednim i 1/6 dla dni pobytu dwa lata wstecz co oznacza, że:

1 dzień pobytu w roku bieżącym = 1 dzień do łącznej liczby dni pobytu,

3 dni pobytu w roku poprzednim = 1 dzień do łącznej liczby dni pobytu,

6 dni pobytu dwa lata wstecz = 1 dzień do łącznej liczby dni pobytu.

5. Niezależnie od powyższego, za podatnika USA uznawana jest także osoba fizyczna, której miejsce zamieszkania dla celów podatkowych zgodnie z umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r., Nr 31, poz. 178) istnieje w USA.

Klienci firmowi

Spółka osobowa, kapitałowa lub trust uznawane są za podatnika/rezydenta podatkowego USA podlegającego raportowaniu na podstawie FATCA, jeśli podmiot ten jest Szczególną Osobą Amerykańską, przy czym Szczególna Osoba Amerykańska to każdy podmiot amerykański inny niż:

" Amerykański podmiot notowany na rynku giełdowym lub podmiot powiązany z takim podmiotem,

" Organizacja zwolniona z podatku na podstawie przepisów USA,

" Podmiot należący do administracji federalnej lub stanowej USA,

" Amerykańska spółka inwestycyjna w rozumieniu przepisów USA, fundusz typu trust w rozumieniu przepisów USA lub inne podmioty zwolnione,

" Amerykański diler papierów wartościowych lub broker,

(szczegółowa definicja Szczególnej Osoby Amerykańskiej znajduje się w art. 1 ust. 1 ee) IGA).

Dowiedz się więcej na temat: raty kredytu | FATCA | USA | ACTA | raj podatkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »