Niskie oprocentowanie lokat skłania Polaków do bardziej ryzykownych inwestycji

Sektor bankowy obawia się, że z powodu niskich stóp procentowych klienci zaczną wycofywać pieniądze z lokat. Banki liczą na to, że utrzymają tych najzamożniejszych, oferując im doradztwo inwestycyjne i fundusze zarabiające na akcjach i obligacjach. W ten sposób chcą dać klientom możliwość oczekiwanego zarobku na poziomie minimum 5-6 proc.

Realne oprocentowanie bankowych lokat spadło dziś do poziomu nieco ponad 2 proc. rocznie. To nie daje klientom zysku, który skłaniałby ich do oszczędzania.

- Tak naprawdę sektor bankowy w świetle obniżek stóp procentowych musiał zmienić swoją strategię działania - mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Marcin Pawłowski, odpowiedzialny w BZ WBK za obszar klienta zamożnego. - Podjęliśmy decyzję o tym, by jak najwięcej innowacji skierować nie tylko w kierunku rozwiązań mobilnych, które zwiększają transakcyjność, lecz także po to, by zaspokoić potrzeby klientów z perspektywy ich pieniędzy czy depozytów.

Reklama

Przy spadających stopach zyskuje gospodarka, bo łatwiej o kredyt na inwestycje czy konsumpcję, a to napędza zatrudnienie czy sprzedaż. Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w marcu o 8,8 proc., porównując z sytuacją z przed roku. Tak szybkiego tempa wzrostu nie było od 38 miesięcy. To oznacza, że kondycja polskich firm jest bardzo dobra i może to spowodować, że ich akcje na giełdzie będą rosły. A wraz z nimi - zyski inwestorów.

- Nowością z perspektywy tego roku dostarczoną do klientów bardziej zamożnych jest doradztwo inwestycyjne, które chcemy, żeby było flagowym produktem dla klientów VIP oraz dla klientów, którzy poszukują tego rodzaju rozwiązań na rynku i szukają ponadprzeciętnych zysków na dłuższy okres niż standardowe depozyty - podkreśla Marcin Pawłowski. - Chcemy również, by nasze produkty strukturyzowane czy fundusze inwestycyjne oferowane w banku były tymi produktami, które dadzą klientom szansę na szerszą dywersyfikację swojego portfela. Doradztwo inwestycyjne jest oferowane klientom Banku Zachodniego WBK od kilku miesięcy.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

Swe usługi doradcze bank oferuje od początku roku i już skorzystało z nich ponad pięciuset najzamożniejszych klientów.

- Klienci oczekują stóp zwrotu na poziomie 5-6 punktów procentowych. Takich depozytów już na rynku nie ma. Historia i doświadczenie pokazują, że w okresach niskich stóp procentowych klienci są skłonni akceptować pewnego rodzaju ryzyko i szerzej wychodzić na rynek, szukając alternatywy dla inwestowania, czy to na rachunku maklerskim, czy w funduszach inwestycyjnych - mówi Marcin Pawłowski.

Źródło informacji

Newseria Inwestor
Dowiedz się więcej na temat: oszczędności | lokaty | fundusze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »