O finansach wiemy za mało

Polacy mają niską wiedzę o finansach, a mimo to nie są zainteresowani jej pogłębianiem - pokazuje Raport "Egzamin z wiedzy finansowej" przygotowany przez firmę Maison & Partners dla platformy edukacyjnej Kapitalni.org. Niemal co drugi badany nie jest w stanie udzielić poprawnej odpowiedzi na połowę zadanych pytań.

Test wiedzy zawierał 27 pytań z zakresu praw konsumenta, gospodarowania budżetem domowym, pożyczania i zadłużenia, a także oszczędzania i ochrony danych. Średnia ocena w szkolnej skali to 3 z minusem czyli bardzo słabo. Nikomu nie udało się odpowiedzieć poprawnie na wszystkie zadane pytania.

- Mimo deklarowanego przez 3/4 badanych poczucia wysokich kompetencji z zakresu finansów osobistych, wyniki testu pokazują, że większość Polaków wykazuje się nieznajomością zasad zarządzania domowym budżetem - mówi Dominika Maison, profesor UW, psycholog i partner zarządzający w firmie Maison & Partners.

Reklama

Kłopoty dotyczyły nawet kwestie dotyczące podstawowej wiedzy praktycznej. Przykładowo, największy problem badanym sprawiło pytanie dotyczące opłacalności nabywania produktów w wielopakach. Wyniki testu pokazały, że 72 proc. Polaków nie zdaje sobie sprawy, że kupowanie ich nie zawsze musi być opłacalne. Wykazujemy się także brakiem wiedzy na temat mądrego planowania wydatków.

- Inne obszary, z którymi mamy kłopoty, mimo deklarowanej wysokiej wiedzy na ten temat, to pożyczki, kredyty i zadłużenia. Ponad połowa badanych ma problem z udzieleniem poprawnych odpowiedzi na 50 proc. pytań testowych z tego zakresu. Słabo wypadamy także w pytaniach dotyczących oszczędzania, chociaż połowa Polaków ocenia dobrze swoją wiedzę w tym temacie, to rzeczywista wiedza jest zdecydowanie niższa - mówi dr hab. Dominika Maison. Test z tego zakresu okazuje się trudny dla większości badanych. Aż 89 proc. Polaków nie jest w stanie określić kwoty należnej im po wygaśnięciu lokaty - nie pamiętamy, że od dochodów kapitałowych płacimy podatek. Niemal 60 proc. Polaków nie zna nowych przepisów związanych z udzielaniem kredytu hipotecznego,za to bardzo dobrze wie, co to jest kredyt konsolidacyjny. Okazuje się jednocześnie, że dość dobrze radzimy sobie z pytaniami dotyczącymi ochrony danych osobowych.

Raport Kapitalni.org pokazuje także niepokojącą tendencję. Mimo że słabo wypadamy w praktycznym teście wiedzy na temat finansów i widać, że mamy spore braki w tym zakresie, to nie jesteśmy zainteresowani zmianą tej sytuacji. Dodatkowo, osoby, które mają najniższą wiedzę - nie chcą jej pogłębiać.

Blisko 60 proc. badanych Polaków przyznaje, że informacji z zakresu finansów szuka sporadycznie lub wcale. Dlaczego? Większość respondentów odpowiada, że większa wiedza finansowa nie jest im potrzebna - 40 proc. wskazało na bezcelowość edukacji w tym zakresie.

mn

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiedza ekonomiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »