Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Obligacje skarbowe jak bankowe lokaty

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Ministerstwo Finansów zaoferuje jednorazowo, w listopadzie krótkookresową obligację skarbową dla inwestorów indywidualnych o 13-miesięcznym okresie wykupu - poinformował resort finansów.

MF wyemituje w listopadzie jednorazową serię krótkich obligacji oszczędnościowych
MF wyemituje w listopadzie jednorazową serię krótkich obligacji oszczędnościowych /©123RF/PICSEL

ważne

  • Październikowa emisja obligacji skarbowych opiewa na 2,5 mld złotych. Ministerstwo Finansów zdecydowało o utrzymaniu oprocentowania rządowych papierów dłużnych na niezmienionym poziomie już w piątym kolejnym miesiącu. Inwestowanie w Obligacje Skarbu Państwa to wciąż jedna z najatrakcyjniejszych form oszczędzania. więcej »

Listopadowe 13-tki, bo tak ochrzczono nowe obligacje, będą miały najkrótszy okres wykupu ze wszystkich obligacji skarbowych obecnie sprzedawanych klientom indywidualnym i zostaną wypuszczone jednorazowo.

- W grudniu przeprowadzimy analizę wyników sprzedaży i zadecydujemy, czy jednorazowe emisje obligacji oszczędnościowych będą mogły w części zastąpić sprzedaż bonów skarbowych kierowanych do inwestorów instytucjonalnych. Od oceny wyników sprzedaży uzależniona będzie decyzja czy w przyszłości podobne jednorazowe emisje obligacji oszczędnościowych będą mogły być wykorzystane, aby zastąpić w części emisje bonów skarbowych, jako instrumentu zarządzania płynnością budżetu państwa - mówi Piotr Marczak, dyrektor departamentu długu publicznego w resorcie finansów.

- Pierwszy raz od 9 lat wprowadzamy nowy rodzaj obligacji dla inwestorów indywidualnych. Będzie to nowa obligacja nazwana krótkookresową obligacją skarbową (KOS). Sprzedaż obligacji będzie jednorazowa i ze względu na 13 miesięczny okres wykupu zdecydowaliśmy się nazwać ją Listopadową 13-tką - dodaje.

Zdaniem resortu oferowany papier jest odpowiedzią na zgłaszany popyt na nowy instrument. Obligacja będzie mieć najkrótszy okres wykupu ze wszystkich obligacji oszczędnościowych.

Z prezentacji przedstawionej przez resort finansów wynika, że po 13 miesiącach rentowność oferowanego papierów wyniesie 3 proc.

Oprocentowanie w pierwszych pięciu miesiącach ma wynieść 1 proc., w kolejnych siedmiu miesiącach 3 proc. W ostatnim, 13 miesiącu, oprocentowanie wyniesie 13 proc., co po okresie zapadalności zagwarantuje 3-procentowe odsetki.

Listopadowa 13-tka będzie jedyną obligacją dla inwestorów indywidualnych, która umożliwi wcześniejszy dostęp do ulokowanych środków bez opłat i utraty odsetek.

UWAGA:

Ministerstwo Finansów po jednorazowym zaoferowaniu w listopadzie krótkookresowej obligacji skarbowej o 13-miesięcznym okresie wykupu dla inwestorów detalicznych, przeanalizuje możliwość wykorzystania tego instrumentu do zarządzania płynnością budżetu. Podobne jednorazowe emisje detaliczne mogłyby zastąpić część sprzedaży bonów.

- W grudniu planujemy dokonać analizy sprzedaży Listopadowej 13-tki i ocenić głębokość rynku na ten typ obligacji. Nie sądzę, aby ten rynek był na tyle głęboki, aby tego typu jednorazowe oferty mogły zastąpić bony skarbowe. Chcemy to jednak sprawdzić - powiedział na konferencji prasowej Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF.

- Od oceny wyników sprzedaży uzależniona będzie decyzja czy w przyszłości podobne jednorazowe emisje obligacji oszczędnościowych będą mogły być wykorzystane, aby zastąpić w części emisje bonów skarbowych, jako instrumentu zarządzania płynnością budżetu państwa - dodał.

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
obligacje skarbowe,
lokaty,
resort finansów,
listopad,
obligacje,
oszczędzanie,
Ministerstwo Finansów,
budzet

Waluty

EUR4,18930.13 %
CHF3,45870.08 %
USD3,15690.31 %

Giełda

WIG52 294,93-0,02 %
WIG202 449,87-0,05 %
TECHWIG792,68-0,34 %

Stopy

WIBOR6M2,660,00 %
LIBOR6M(EUR)0,25-0,28 %
EURIBOR6M0,29-1,03 %

Ankieta

Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?
Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Rozdać biednym

 
28%

Oddać za darmo

 
13%

Trudno powiedzieć

 
1%

Zniszczyć nadwyżki

 
1%

Nie mam zdania

 
1%

Przerobić na sok czy cydr

 
52%

Nie zbierać wcale

 
4%Głosów: 3141

Zagłosuj w innych ankietach »

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (45)

Dodaj komentarz

~artur -

zastanawiam sie nad libra, poczytalam o tym na poradniku inwestowania i wydaje sie to dobra opcja dla mnie

~Kolo -

Jak się jest finansistą, to nie trzeba być polonistą, no nie? "...zdecydowaliśmy się nazwać ją Listopadową 13-tką..." Co to jest "TKĄ"? A może ciekawiej byłoby "12-STO miesięczna obligacja" - i można się wówczas zastanawiać, czy dwunastomiesięczna, czy stumiesięczna... Ojtam-ojtam, ale wymagam od ludzi, przecież oni w ministerstwie pracują - wszystko wiedzą.

~zuza -

ani jedno ani drugie nie jest dla mnie opcja, bo ja poporstu kasy potrzebuje i dlatego wzielam kredyt w skoku chmielewskiego, na oszczedzanie mnie nie stac

~alberts -

Niech się pocałują w dupę...

~debilPOeSSach -

oferta dobra dla pensjonariuszy w Tworkach.

~Dureń -

Hitem to są obligi sprzedane OFE za 0zł a tera jest 120 miliardów to była tranzakcja na skalę światową nawet Ruskie i Amerykany na to nie wpadli

~Doktorek -

Przecie kupowanie obligacji jest generowaniem długu a teraz chcą drugi raz wcisnąć je aby umorzyć . To rostek raz mówi tak raz inaczej ciekawe jak kupuje OFE to zle a jak ludzie to dobre?? Nagroda nobla z ekonomii dla tego wichłacza

~Analityk -

Lepiej sobie kupić dolary niż te ich obligacje które potem umorzą i będzie figa z makiem albo bez

~madzia 30 yo -

3% rocznie... Vincent ma nas za palantów... Potem umorzy, albo zapyta skąd mieliście na zakup tego chłamu...

~biedny polak -

Jak to ma się do pracy uczciwego i szarego Polaka ano nic.W Polsce można zarobić i nic nie robić.To jest owoc wałęsowskiej solidarności i domniemanej demokracji.