Powstanie centralny rejestr danych kontaktowych, e-maili i telefonów Polaków, dostępny dla całej administracji

System Rejestrów Państwowych (SRP) będzie wzbogacony o rejestr danych kontaktowych, parentyzację i przestępstwa na tle seksualnym. Czy niektóre z nich można uznać za kontrowersyjne?

System Rejestrów Państwowych ma być naprawiony i wzbogacony o nowe funkcjonalności. Urzędnicy mają mieć wgląd w numery telefonu i e-maile obywateli, ale tylko za ich zgodą. Rejestr dowodów osobistych ma być zintegrowany z rejestrem sprawców przestępstw na tle seksualnym. Zmiany zaplanowano na lata 2017-2019, pochłoną one blisko 30 mln zł. (...)

E-mail i telefon do wglądu urzędników

Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński zapowiedział, że następnym krokiem resortu będzie wzbogacenie SRP o kolejne rejestry, które mogą służyć do budowy kolejnych usług elektronicznych. Wśród usług czekających na realizację jest budowa Rejestru Danych Kontaktowych. Chodzi o rejestr gromadzący numer telefonu, adres email i adres zamieszkania obywatela.

Reklama

Według zapowiedzi wiceministra, rejestr ten ma być miejscem, z którego będą mogły też korzystać inne systemy państwowe.

Sprawa udostępniania tego typu danych i dzielenia między administrację jest dość kontrowersyjna. Barbara Gubernat z biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zwróciła uwagę, że wszelkie zmiany dotyczące rejestrów państwowych, które wiążą się z przekazywaniem danych pomiędzy różnymi podmiotami, muszą znajdować odzwierciedlenie w przepisach powszechnie obowiązujących.

- Jaka tutaj będzie podstawa prawna, żeby utworzyć rejestr danych kontaktowych? Będą to dane pobierane z innych istniejących już rejestrów czy obywatel będzie się w takim zbiorze sam rejestrował? - pytała Gubernat, zaznaczając również, że nie ma powszechnego obowiązku posiadania e-maila czy numeru telefonu.

Okoński zapowiedział, że wprowadzanie danych do rejestru - według obecnych założeń - ma być dobrowolne.

- Liczymy, że dzięki temu, że obywatel wprowadzi te dane, one będą wykorzystywane przez państwo i nie będziemy musieli ich potem wprowadzać ponownie. Chcemy obywatela nakłaniać językiem korzyści, a nie przymusem - zaznaczył. (...)

Kolejne zmiany na przestrzeni trzech lat

Kolejnym elementem zmian w SRP ma być uruchomienie 1 października 2017 r. integracji rejestrów dowodów osobistych z rejestrem sprawców przestępstw na tle seksualnym. Według Okońskiego chodzi o to, aby zapewnić aktualność wymiany danych. (...)

Kolejna ważna zmiana, zaplanowana w ramach pomocy państwa dla rodzin, to tzw. parentyzacja, czyli powiązanie dziecka z rodzicami poprzez ustanowienie w bazie jednoznacznego związku pomiędzy numerami PESEL rodziców i dzieci. (...)

Więcej informacji na stronach Portalu Samorządowego

Dowiedz się więcej na temat: dane osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »