Pożyczki pozabankowe a prawo. Co warto wiedzieć o pożyczkach online?

Nagłe zapotrzebowanie na dodatkowe środki finansowe może zdarzyć się każdemu. Konieczność niespodziewanej naprawy samochodu, pokrycia kosztów leczenia, zakupu drogiego sprzętu - okazji można wymieniać bez końca. W jaki sposób pozyskać pieniądze, gdy czas nagli, a bank odmawia ich przyznania? Rozwiązaniem mogą być pożyczki online. Oto, co należy o nich wiedzieć, sięgając po tego typu rozwiązanie.

Czym są pożyczki pozabankowe?

Termin "pożyczka" bardzo często stosowany jest wymiennie z "kredytem". Tymczasem jest to zasadniczy błąd. Pomiędzy powyższymi pojęciami istnieje istotna różnica. W przeciwieństwie do kredytów, które mogą być udzielane jedynie przez banki i instytucje finansowe, pożyczkę może przyznać każdy - także podmiot fizyczny.

Co również istotne, nie ma ona charakteru celowego. Oznacza to ni mniej ni więcej, iż przedsiębiorca wnioskujący o przyznanie pożyczki nie musi określać celu, na jaki zostanie ona przeznaczona, firma jej udzielająca nie ma zaś prawa do kontrolowania sposobów jej użytkowania. Taka sytuacja występuje natomiast w przypadku kredytów bankowych. Na czym opiera się rosnąca coraz bardziej popularność świadczeń pozabankowych?

Reklama

Szybko i bez formalności

Powodem wyróżniającym pożyczki online na tle tradycyjnych kredytów bankowych jest możliwość szybkiego pozyskania niezbędnych środków. Jak to możliwe? Proces przyznawania przez bank kredytu jest czasochłonny i wymaga dopełnienia szeregu formalności. Zwykle należy złożyć odpowiednik wniosek kredytowy, umowę przedwstępną i zaświadczenie o zatrudnieniu, względnie wyciąg z konta potwierdzający regularny dochód. Na tej podstawie bank dokonuje szczegółowej analizy zdolności kredytowej i dopiero wówczas podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki bądź też nie.

W przeciwieństwie do szeregu powyższych formalności, procedury otrzymania pożyczki online są łatwe i co najważniejsze - szybkie. Zwykle wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej i wykonać przelew na symboliczną kwotę, weryfikujący wprowadzone dane, a pieniądze już po kilkunastu minutach pojawią się na koncie. Bez konieczności wychodzenia z domu.

Dla kogo pożyczki online?

Poważną cechą, przemawiającą na korzyść pożyczek online, jest ich łatwa dostępność dla osób znajdujących się w różnej sytuacji finansowej. Nie bez przyczyny firmy oferujące tego typu świadczenia nie wymagają od swoich klientów dokumentowania regularnych zarobków. Często po prostu ich nie wymagają. W zależności od rodzaju pożyczek, istnieją specjalne świadczenia dla osób bezrobotnych, dla których główne źródło dochodu stanowią alimenty lub zasiłki.

Mało tego. O pożyczkę online mogą ubiegać się osoby, które posiadają sporo aktywnych zobowiązań i potrzebują dodatkowych środków na to, aby je spłacić, a nawet osoby zadłużone, figurujące w Krajowym Rejestrze Długów. Większych problemów z otrzymaniem omawianych środków finansowych nie powinni mieć także wnioskodawcy, którzy w przeszłości mieli problemy ze spłatą swoich zobowiązań i z tą adnotacją odnotowani zostali w Biurze Informacji Kredytowej.

Bezpieczeństwo pożyczek pozabankowych

Mówiąc o pożyczkach pozabankowych, nierzadko można spotkać się z szeregiem wątpliwości o bezpieczeństwo ich zaciągania. W wielu przypadkach są one jednak nieuzasadnione. Kwestia pożyczek pozabankowych jest bowiem przedmiotem ścisłych regulacji prawnych - zarówno przepisów Kodeksu Cywilnego, jak i ustawy o kredytach konsumenckich z 2011 r. Koszty pożyczek online ogranicza także ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym, potocznie zwana antylichwiarską. Stąd więc nie ma powodów do obaw. Nie oznacza to jednak, że po pożyczki online należy sięgać bez zastanowienia. Tak jak w przypadku każdego zobowiązania - tak i w tej sytuacji decyzję o zapożyczeniu należy podjąć z ostrożnością i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy.

Uczciwy pożyczkodawca nie będzie ukrywał całkowitych kosztów zobowiązania ani dodatkowych opłat. Podwyższoną czujność powinny wzbudzić także obietnice ponadprzeciętnie korzystnych warunków spłaty. Przede wszystkim jednak podejmując decyzję o pożyczce należy oszacować swoje możliwości finansowe - każda bowiem okaże się problematyczna, gdy nie będzie z czego jej spłacić.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »